Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση ύψους λόγω κατασκευής επιπλέον ορόφου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μου έτυχε μια περίπτωση με έξτρα όροφο και εμένα.

 

Σύμφωνα με την Ο.Α (1976) το κτίριο έχει ένα ισόγειο και 3 ορόφους (σύμφωνα και με τα σχέδια της όψης). Ο πελάτης μου έχει το οροφοδιαμέρισμα του 3ου (ρετιρέ, έτσι δηλώνεται και στο Ε9). Στην πραγμάτικοτητα όμως υπάρχει ένας έξτρα χαμηλός όροφος (H=2m) ο οποίος είναι ουσιαστικά το ισόγειο με αποτέλεσμα ο πελάτης μου να βρίσκεται στον ''4ο''. Φανταστείτε δηλαδή όλο το κτηριο όπως είναι στα σχέδια πάνω σε έναν όροφο Η=2μ

 

Απο εκεί λοιπόν που είχε μια Υ.Δ. 10τμ τώρα θα πρέπει να πληρώσει αυτός όλη την Υ.Υ; Πρέπει να μπώ στην διαδικασία να δείξω ότι ο παράνομος όροφος είναι αυτός του υπογείου και όχι αυτός του πελάτη μου (ως ρετιρέ);

Από την στιγμή που τα μισά διαμερίσματα είναι κενά όπως και το παράνομο ισόγειο και δεν βγάζω άκρη με τους ιδιοκτήτες τους, μήπως να εξετάσω αποκλειστικά το διαμέρισμα του πελάτη μου (δόμηση, κάλυψη, ύψος ορόφου) και να μην ασχολειθώ με τίποτα άλλο;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.