Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση ύψους λόγω κατασκευής επιπλέον ορόφου


Recommended Posts

sot καλησπέρα,

 

έχεις υπερβαση δόμησης και ύψους σε σχέση με την οικοδομική άδεια του ισογείου. Η υπέρβαση είναι όσο σου είπαν στο ΤΕΕ. Το οτι είσαι κάτω απο το επιτρεπόμενο της περιοχής σημαίνει ότι μπορείς να πληρώσεις παράβολο και να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης (αν δεν έχεις κάποια άλλη παράβαση που δεν νομιμοποιείται)

 

Για την δικιά μου περίπτωση παραπάνω γνωρίζει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Η τελική υπέρβαση ύψους οφείλεται στο οτι το ισόγειο κατασκευάστηκε 1.00m ψηλότερα απ' ότι προβλεπόταν. Άρα η τακτοποίηση θα πρέπει να γίνει μόνο στο διαμέρισμα του ισογείου που προκάλεσε όλη την υπέρβαση ύψους?

1ον: Εάν το υπόγειο προβλεπόταν στην Οικ. Άδεια και αν και το δικό του ύψος είναι σύννομο συγκρινόμενο με τα μεγάθη της Οικ. Αδείας, τότε θα το πας σαν παράβαση μη ολοκλήρωσης του Περιβάλλοντος χώρου και με αναλυτικό προϋπολογισμό (βλέπε Β25).

 

2ον: Εάν το υπόγειο προβλεπόταν στην Οικ. Άδεια και αν και το δικό του ύψος δεν είναι σύννομο συγκρινόμενο με τα μεγάθη της Οικ. Αδείας, τότε θα το πας σαν παράβαση μη ολοκλήρωσης του Περιβάλλοντος χώρου και με αναλυτικό προϋπολογισμό (βλέπε Β25) και επιπλέον θα βάλεις και ΥΥ για όλα τα m2 του υπογείου, για το επιπλέον ύψος αυτού.

 

3ον: Εάν το υπόγειο δεν προβλεπόταν στην Οικ. Άδεια τότε βάζεις ΥΥ ΥΥ για όλα τα m2 του υπογείου, για το επιπλέον ύψος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

ilias καλημέρα,

 

η οικοδομή δεν έχει υπόγειο. Η υπέρβαση ύψους 1.00 (σε σχέση με τις οικοδομικές άδειες) οφείλεται στο οτι η θεμελίωση δεν έγινε στο βάθος που προβλεπόταν αλλά ψηλότερα !!!

 

Η θεμελίωση όμως είναι κοινόχρηστο τμήμα της οικοδομής!! Άρα, που μπορεί να χρεωθεί αυτή η υπέρβαση?

 

Στο ισόγειο που κατασκευάστηκε πρώτο (με την 1η άδεια) και έγινε σε διαφορετική στάθμη απο οτι προβλεπόταν, ή στις υπερβάσεις των κοινόχρηστων χώρων?

Link to comment
Share on other sites

εχω μια παρομοια περιπτωση και ελπιζω οτι ισως με βοηθησετε γιατι το κεφαλι μου ειναι σαλατα (χωριατικη οχι καμια γκλαμουρατη...)

Σε κτιριο εντος οικισμου προβλεποταν δυο οροφοι χωρις υπογειο.

Στην πραξη κατασκευαστηκε και υπογειο το οποιο απο τη μια μερια εχει ξεμπαζωθει.

Ολο το κτιριο πλεον εχει υπερβαση υψους στα επιτρεπομενα ορια(αλλα διαφορο της αδειας) απο τις 3 πλευρες και πανω απο το επιτρεπομενο στη μια μερια με το ξεμπαζωμα.

Και απορω (με την καρδια μου) την υπερβαση υψους θα τη βαλω στο υπογειο?Στον πανω οροφο?Σε ολους?(δε συμφερει)

(Σημαντικη λεπτομερεια : καθε επιπεδο ειναι ξεχωριστη οριζοντια)

ή θα βαλω αναλυτικο για ξεμπαζωμα του υπογειου(που ομως δεν υπηρχε στην ΟΑ οποτε μαλλον οχι)

ή να ανοιξω ενα μπακαλικο που περιπου τετοια δουλεια κανω τελικα.

Α και κατι αλλο οι Η/Χ κλεισμενοι μπαινουν σαν ΥΔ με 0,5?(συμφωνα με Λεμπεση αν και πλεον νομιζω οτι εχω απωλεσει την ικανοτητα να κατανοω οτι διαβαζω)

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Edited by ghoulis
Link to comment
Share on other sites

ghouli εγώ στη περίπτωσή σου θα έκανα τα εξής:

 

1)υπέρβαση δόμησης όλο το υπόγειο και ανάλογα τη χρήση και μειωτικό συντελεστή 0.5

2)για το ξεμπάζωμα του υπογείου αναλυτικό τιμολόγιο

3)αν τα ύψη του ισογείου και ά ορόφου είναι όσο προβλεπόταν στη άδεια, π.χ 2.90 +/- 2%, δεν θεωρώ οτι έχουν υπέρβαση

4)την τελική υπέρβαση ύψους θα την χρέωνα στο υπόγειο με μέγεθος όσο είναι η υψομετρική διαφορά απο την πραγματική στάθμη της βάσης του ισογείου (απο την αφετηρία μέτρησης υψών του οικοπέδου) μείον την στάθμη της βάσης του ισογείου βάσει της οικ.άδειας

5)θα έδινα συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη για το τρομερό κόλπο που έκανε!

Link to comment
Share on other sites

@polimixanos

 

1. Συμφωνω

2&4. και ξεμπαζωμα και υπερβαση υψους(?)γιατι σε αυτο ειχα ψιλομπερδευτει.Ασε που η σταθμη του ισογειου ειναι ειτε 0,00 ειτε 0,80 ειτε 2,70 αναλογως το ξεμπαζωμα (πιο σωστα ΜΗ μπαζωμα) που εχει υποστει (και εκει που δεν εχει 2,70 δεν περναει και το επιτρεπομενο υψος τελικα)

3. Ναι ειναι και συμφωνω

5. Θα τους δωσω συγχαρητηρια αφου τους δειρω ολους για τις λωλαδες που εχουν κανει (θα μου πεις βγαινει το μεροκαματο..αλλα γαμα τα)

 

Α ναι, ευχαριστω για την απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

στο ύψος της οικοδομής στην άδεια, συμπεριλαμβάνετε και την απόληξη δώματος...???

Οχι γιατί η απόληξη είναι κατασκευή που επιτρέπεται να γίνει πάνω από το μέγιστο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, σε τριωροφο κτίριο ο κάθε όροφος έχει κατασκευαστεί αντί για 3,00->3,20μ. δηλαδή έχω υπέρβαση 0,60μ.(δεν έχω υπερβ. δόμηση,έχω υπερβ. ύψους)

Στο δώμα, επίσης, έχει κατασκευαστεί μία κατοικία 3,20μ. ύψους.(έχω υπερβ. δόμησης + ύψους)

Μέγιστο επιτρεπόμενο περιοχής 11,00μ. Πως θα υπολογίσω τους συντελεστές?

 

0,60/11 < 20% του επίτρεπόμενο ύψους χωρίς υπέρβαση δόμηση και 3,20/11 > 20% του επίτρεπόμενο ύψους με υπέρβαση δόμηση

Ή (0,60+3,20)/11 > 20% και θα πάρω τους δυσμενέστερους για την κάθε περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.