Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση για 30-40 χρόνια, γίνεται-ισχύει;


Recommended Posts

giannispap

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση

ήσουν αρκετά κατατοπιστικός

 

(θα μπορούσες ίσως, ακόμη και τώρα –με edit-

να διαχώριζες το κείμενο σου σε παραγράφους

Είμαι μεγάλος Γιάννη, δεν φορώ και γυαλιά και λίγο

κουράστηκα να το διαβάσω)

 

Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Έχει το ίδιο πρόβλημα που έχω και εγώ με τον Chrome ο Συμβολαιογράφος (μη δυνατότητα εξελιγμένης μορφοποίησης, απουσία multiquote, ενώ βλέπεις ότι αλλάζεις παράγραφο το κείμενο δημοσιεύεται "αχταρμάς" κλπ.).

Κατά τα λοιπά μας κατατόπισε απόλυτα περί του χάους... Τα λέγαμε και κάποιοι άλλοι βέβαια πολύ καιρό πριν ότι τους "τακτοποιημένους" χώρους αν δεν αποτελούν τμήμα νόμιμης ιδιοκτησίας, τους ξεχνάτε. Σοφίτες, κλεισμένα γκαράζ κλπ. οριζόντιες ιδιοκτησίες με χιλιοστά δεν πρόκειται να γίνουν ούτε μετά την έλευση των Ανουνάκι (που έλεγε και ο zavi). :smile:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρόμοιας λογικής περίπτωση που μπλέκεται έντονα το ιδιοκτησιακό και είναι και συγγενούς οποτε έχω μπλέξει λίγο...

 

Κατοικία με νόμιμο ισόγειο και Α όροφο έχει ως αυθαίρετο τμήμα προσθήκη Β ορόφου 40 τ.μ.

Στο ακίνητο δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου, αλλά θεωρείται ως μία ενιαία κατοικία η οποία έχει περιέλθει σε μητέρα - κόρη κατά ποσοστά 20-80 επί του συνόλου από αποδοχή κληρονομιάς.

 

Στην πράξη, το ισόγειο και ο Α όροφος (νόμιμα) αποτελούν 2 διαφορετικές κατοικίες (μητέρα - κόρη).

 

Αν τώρα τακτοποιηθούν με τον 4014 τα 40 τ.μ. του Β ορόφου, ως παρακολούθημα ποιανού ορόφου θα νοείται πλέον ο Β'? Μπορεί να γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας μετά την τακτοποίηση και να αποτελέσουν 3 ανεξάρτητες κατοικίες Ισογείου, Α και β οροφου ή έστω ο Β να θεωρείται παρακολούθημα του Ισογείου και όχι υποχρεωτικά του Α? Έχει πλέον χιλιοστά ο Β ή ο μόνος τρόπος να ανεξαρτητοποιηθεί ο Β ή να αποτελέσει τμήμα του ισογείου σε μελλοντική σύσταση οριζοντίου είναι να γίνει νομιμοποιήση και όχι τακτοποίηση?

 

Έχω λάβει περίεργες απαντήσεις από 2 συμβολαιογράφους, που πιστεύουν πως δε γίνεται να αποτελέσει ξεχωριστή ιδιοκτησια ο Β ή να γίνει παρακολούθημα του ισογείου, παρα μόνο αν πάμε με το άρθρο 22 ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι για συμβ/φους και καλώς αρχικά απευθύνθηκες εκεί

Έχει όμως και στοιχεία με γνώσεις μηχανικού και κανονικά χρειάζεται πάντα συνεργασία

συμβ/φου, υποθηκοφύλακα, μηχανικού και συν/τών

 

 

τώρα επί του ερωτήματος (απ’ όσα έμαθα μέχρι τώρα)

 

Τα αυθαίρετα αποτελούν μόνο παρακολουθήματα αυτοτελών ιδιοκτησιών

και αυτό επειδή

Α. αφ’ ενός η σύσταση ισχύει επ’ αόριστο και για όσο διάστημα υπάρχει το ακίνητο και σε περίπτωση νέας ανέγερσης ισχύει κατά τα ποσοστά συν/σίας κλπ και

Β. αφ’ ετέρου παρακολουθούν υποχρεωτικά την μεταβολή της κυριότητας της κυρίως αυτοτελούς ιδιοκτησίας και

Γ. και τρίτοντο παρακολούθημα επειδή δεν παίρνει ποσοστά συν/σιας επί του οικοπέδου μπορεί να γκρεμιστεί –μετά την 30/ετία (ακόμη και οικιοθελώς-κάτι που δεν μπορεί να γίνει για την αυτοτελή) να καταστραφεί και να εκλείψει εντελώς κλπ χωρίς να επηρεάζει την αυτοτελή ιδιοκτησία και τους συν/τες της

 

Με αυτά τα γενικά (εφ’ όψον ισχύουν) πρέπει στην περίπτωσή σου

 

Να συνταχθεί ή να τροπ/θεί η υπάρχουσα σύσταση του ισογείου ώστε το ισόγειο πλέον να περιλαμβάνει υποχρεωτικά 2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες και τα παρακολουθήματα εκάστης τα ορίζεις ελεύθερα εσύ

 

αν μπορείς να νομ/σεις μην το σκέπτεσαι καθόλου συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα το ίδιο πρέπει να κάνουν (ή τουλάχιστο να ενημερώνουν απαραίτητα τους συνιδιοκτήτες πελάτες τους ) και οι συνάδελφοι που ενώ μπορούν να εκδώσουν οικ άδεια τους οδηγούν στην τακτοποίηση με τον Ν4014, με τα παραπάνω προβλήματα

 

Τι θα επακολουθήσει αν δεν ενημερωθούν;;;

Θα αναγκαστούν να εκδώσουν οικ άδεια, παρόλο που πλήρωσαν πρόστιμα

 

Μέχρι και ευθύνες στο μηχανικό στο τέλος θα επιρρίψουν (αυτή η ενημέρωση συναδ/φων- ήταν και ο σκοπός του θέματος)

 

(Αυτό πολύ λίγοι το αντιλήφθηκαν μέχρι στιγμής, αν κρίνω από την παρακολούθηση του θέματος-χωρίς να το κρίνεται εγωιστικό κάτι τέτοιο από μέρος μου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, αν μπορέις να νομιμοποιήσεις και ενδέχεται με τακτοποίηση να προκύψουν τέτοια θέματα, το κάνεις με κλειστά μάτια...

 

Στη δική μου περίπτωση, υπάρχει οικονομική αδυναμία για νομιμοποίηση και έψαχναν μήπως με τακτοποίηση μπορέσουν να κάνουν αυτό που θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα τακτοποιηθούν με τον 4014 τα 40 τ.μ. του Β ορόφου, ως παρακολούθημα ποιανού ορόφου θα νοείται πλέον ο Β'?

 

 

Τα αυθαίρετα αποτελούν μόνο παρακολουθήματα αυτοτελών ιδιοκτησιών

 

 

Μην το δένεται "κόμπο" πάντως αυτό ότι θα τρέχουν να κάνουν συμβόλαια για να θεωρούνται αυτά παρακολουθήματα και λύθηκε το πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι να μη γίνεται ούτε αυτό. Χώρος κύριας χρήσης δε μπορεί να γίνει παρακολούθημα άλλου χώρου κύριας χρήσης από όσο μου επιβεβαίωσε κάποιος συμβολαιογράφος. Δε γίνεται δηλαδή έναν αυτοτελή αυθαίρετο χώρο τακτοποιημένο ως κατοικία να τον αναθέσεις ως παρακολούθημα σε μια ...άλλη κατοικία-οριζόντια ιδιοκτησία. Μια επιφύλαξη υπάρχει και ένα μικρό παραθυράκι ανοίγει αν οι δύο χώροι βρίσκονται σε επαφή είτε με τοιχοποία ή με πλάκα, αλλά και αυτό ακόμα αμφίβολο είναι. Ποιός είπε εξάλλου ότι τα παρακολουθήματα μπορούν να έχουν περιορισμένη "διάρκεια ζωής";

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις έναν αυτοτελή χώρο κύριας χρήσης να τον κάνεις παρακολούθημα άλλου χώρου κύριας η βοηθητικής χρήσης . Εχεις μιά αποκλειστική χρήση σαν παρακολούθημα του χώρου κύριας η βοηθητικής χρήσης . Πάνω σε αυτή έχει κτισθεί αυθαίρετο , γιά το οποίο υπάρχει 30ετής αναστολή κατεδάφισης και τίποτα περισσότερο .

 

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν ακόμα και απόψεις νομικών συμβούλων συμβολαιογρφικών συλλόγων , ότι ο 4014 επιτρέπει να δοθούν ακόμη και χιλιοστά σε αυτούς τους χώρους , κάτι που άλλοι νομικοί το αρνούνται .

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πράγμα η "αποκλειστική χρήση" (σε κάτι κοινόκτητο) και άλλο το "παρακολούθημα" (το οποίο δεν είναι κοινόκτητο αλλά το κατέχει ο ιδιοκτήτης της οριζόντιας στην οποία είναι παρακολούθημα). Ταπεινή μου γνώμη και από όσα γνωρίζω ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

H αποκλειστική χρήση είναι παρακολούθημα . Ετσι θεωρούνται και οι ανοικτές η στεγασμένες θέσεις στάθμευσης , αλλά και οι αποκλιεστικές χρήσεις σε ταράτσες , ακάλυπτους η προκήπια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.