Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

λιγη προσοχη με τις αντλιες θερμοτητας αερος νερου για λειτουργια με κοινα σωματα καλοριφερ (Θ>70)

εχουν COP ισως και κατω απο 2

καλο COP εχουν για παραγωγη νερου μεχρι 45 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει και "μελέτες" στατικών με 100€!!! Τώρα που λύσαμε και αυτό το προβληματάκι ας γίνουμε όλοι μπετατζήδες και έμποροι αντλιών θερμότητας και ας χτίσουμε και την υπόλοιπη Ελλάδα... Απορώ τι τα θέλουμε τα Πολυτεχνεία σε αυτή την χώρα... "Λύσεις" υπάρχουν... και πουλιούνται με πολλές δόσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή νόμιζα ότι κάνεις πλάκα (ως προς το "ευχάριστα")... :angry:

Πάντως Μίλτο είναι αξιοσημείωτο μια εταιρεία μαζικών λιανικών πωλήσεων ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών να παρακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις...

Εγώ έχω βρει και "μελέτες" στατικών με 100€!!!

Άσε Πάνο... Έχουμε πάθει μεγάλη ζημιά εμείς οι Πολιτικού Μηχανικοί με αυτές τις φτηνομελέτες... Έχει χαλάσει η αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι αντλίες θερμότητας δεν με πείθουν τόσο πολύ ως προς την ποιό αποδοτική θέρμανση διότι και αυτές το ετήσιο κόστος τους εξαρτάται από τις θερμοκρασίες του περιβάλλοντος και πιστεύω πως δεν συμφέρει τόσο για βόρεια δυτική Ελλάδα που έχουμε το περισσότερο χειμώνα θερμοκρασίες αρκετά κάτω του μηδενός .Αλλά και για άλλους λόγους όπως είναι το κόστος συντήρησης , τα χρόνια απόσβεσης σε σχέση με την τιμή τους αλλά και την κατανάλωση ρεύματος που έχουν εάν καίνε και τις 24 ώρες της ημέρας σε σύγκριση με την θερμοκρασία που δίνουν .

Link to comment
Share on other sites

το κόστος συντήρησης , τα χρόνια απόσβεσης σε σχέση με την τιμή τους

Πολύ σημαντικά αυτά τα δύο... Για το δεύτερο, ίσως και να απαιτούνται 5-10 χρόνια για την απόσβεση... Για το πρώτο, αν μπορεί να μας πει κάποιος Μηχανολόγος Μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα παίζουν ρόλο .Βρήκα μια τυπική σύγκριση από το διαδίκτυο .

 

http://www.carrier.g...s/news1105b.htm

 

Αναρωτιέμαι από τα 590 ευρώ , δηλαδή 118 ευρώ το μήνα πλην του Οκτωβρίου , που θα έφτανε η τιμή το χρόνο για τις ανάγκες ενός σπιτιού 170 τ.μ με θερμοκρασίες περιβάλλοντος μέχρι -15 ? Θα μου έδιναν 21 βαθμούς το 24ωρο μέσα στο σπίτι σε σύγκριση με το λέβητα pellets με την διαφορά ότι αυτές θα έκαιγαν 6 ώρες λιγότερο ? Και πόση επιπλέον κατανάλωση ρεύματος θα πλήρωνα εάν έκαιγαν όλο το 24ωρο όλο το χειμώνα ?Αυτές είναι ερωτήσεις που θα προβλημάτιζαν πιστεύω τον οποιονδήποτε από την βόρεια Ελλάδα λόγο των χαμηλών θερμοκρασιών .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ όπως και ο άλλος συνάδελφος μου .Που υπάρχει στην Ελλάδα τόσο χαμηλή τιμή ?

στη Δράμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.