Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας, ενας ιδιοκτητης


Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω ενα τριωροφο, καταστημα στο ισογειο και 2 οροφοδιαμερισματα, με συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας.

Ωστοσο σε καθε οροφο υπαρχουν αυθαιρεσιες συν ενα αυθαιρετο δωματιο στη ταρατσα παλι δικο του.

Θελει να τα δηλωσει ολα!

Παει καθε οροφος και διαφορετικη δηλωση και αμοιβη ή ολα σε μια δηλωση και μια αμοιβη.

Μαλλον το 1ο θα ισχυει αλλα λεω μηπως επειδη ειναι ενας ιδιοκτητης για ολα μηπως γινεται να μπουν σε μια δηλωση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι η κατοικια του τελευταιου οροφου συνδεεται εσωτερικα με σκαλά με το παρανομα κατασκευασμενο δωματιο του δωματος.

Θεωρειται και το δωμα Α κατοικια αν ειναι και το διαμερισμα απο κατω χαρακτηρισμενο ως Α κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Ακομα και για το δωματιο στο δωμα που συνδεεται με σκαλα με το διαμερισμα απο κατω θελει ξεχωριστη αιτηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Έχω και εγώ μερικές σχετικές απορίες που δεν έχω καταφέρει να απαντήσω.

 

Σε ανάλογες περίπτωσεις με αυτή του Πάνου, πως λαμβάνεται ο συντελεστής 5 για την Υ.Δ. κάθε ιδιοκτησίας? Σε κάθε ιδιοκτησία διαιρείται η Υ.Δ. που προκύπτει στην ιδιοκτησία με την επιτρεπόμενη επιφάνεια Δόμησης του οικοπέδου ή με την νόμιμη επιφάνεια που αναλογεί στην ιδιοκτησία? Στη δεύτερη περίπτωση η νόμιμη επιφάνεια που αναλογεί στην ιδιοκτησία προκύπτει από τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ή από τις αναγραφόμενες επιφάνειες στην Ο.Α.?

 

Επίσης, για Υ.Δ. σε κοινόχρηστους χώρους πως υπολογίζεται πάλι ο συντελεστής 5? Με τι διαιρείται η Υ.Δ.? Με τη νόμιμη δόμηση των κοινόχρηστων χώρων (διάδρομοι, κλπ)? Αν πρόκειται για παραβάσεις σε υπόγειο χώρο στάθμευσης και δεν υπάρχουν άλλοι κοινόχρηστοι χώροι που να έχουν μετρήσει στην Δόμηση, με τι διαιρούνται αυτές οι Υ.Δ.? με το 0 ??? Ή μήπως γενικά για τους κοινόχρηστους χώρους η Υ.Δ. διαιρείται με την συνολικά επιτρεπόμενη Δόμηση του οικοπέδου??

 

Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κανείς, θα εκτιμούσα πολύ κάθε δυνατή βοήθεια.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.