Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι ποσό κόβετε στην απόδειξη για τα αυθαίρετα;


Recommended Posts

Η δική μου απορία είναι η εξής συνάδελφοι. Αφού το ΤΕΕ βλέπει και εισπράτει το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί γιατί δεν εκδίδει ένα έντυπο (παρόμοιο με αυτό του ΤΣΜΕΔΕ) να καταθέτουμε σε λογαριασμό τράπεζας έστω και με βάση τη νόμιμη αμοιβή, τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, χαρτόσημο, ΟΓΑ κλπ? Τι κρύβεται πίσω από αυτή την "αδράνεια"?

 

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ τόσο καιρό!!!!!!

Πόσο δύσκολο είναι πια??????????

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λόγω τρόικας και όλων αυτών που ακούγονται τελευταία περί "ανταγωνιστικότητας και κόστους εργασιών" να απαιτηθεί κάποια στιγμή η κατάργηση της υποχρεωτικής εισφοράς 2% υπέρ ΤΕΕ συσχετιζόμενο με το γεγονός ότι αποτελεί επαγγελματική ομάδα (και τεχνικό σύμβολο της πολιτείας φυσικά) και ότι δεν πρέπει να επιβαρύνεται το κόστος της μελέτης και επίβλεψης έργων με υποχρεωτικές εισφορές σε επαγγελματικές ενώσεις; Δε ξέρω συνάδελφοι αλλά πολλά σχεδιάζονται που δεν τα γνωρίζουμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου απορία είναι η εξής συνάδελφοι. Αφού το ΤΕΕ βλέπει και εισπράτει το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί γιατί δεν εκδίδει ένα έντυπο (παρόμοιο με αυτό του ΤΣΜΕΔΕ) να καταθέτουμε σε λογαριασμό τράπεζας έστω και με βάση τη νόμιμη αμοιβή, τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, χαρτόσημο, ΟΓΑ κλπ? Τι κρύβεται πίσω από αυτή την "αδράνεια"?

 

+1

 

Και επιπλέον να ενημερώσει το σύστημα για να προβλέπονται και αμοιβές κάτω από την ελάχιστη. Ας υπολογίζει χωριστά τις κρατήσεις και να βγαίνει ειδικό έντυπο.

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις αμοιβές είναι ένα μπάχαλο.........................

 

Σε σεμινάριο του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα ακούστηκε το εξής αμίμητο από τον Πρόεδρο του Περιφερειακού μου τμήματος ότι θα στείλει στο πειθαρχικό όσους δεν λαμβάνουν την ελάχιστη αμοιβή κατόπιν της "έντολής" του ΤΕΕ για ελάχιστη αμοιβή.

 

Και του ανταπαντώ εγώ.....................

 

- από πότε μία εντολή του ΤΕΕ είναι ισχυρότερη από ένα Νόμο του κράτους (βλέπε 3919)?

- Απαντά ότι: Η εντολή αυτή είναι σε συνέχεια ισχύουσας Νομοθεσίας

- Και του λέω: Ωραία φέρε μου αριθμό Φ.Ε.Κ. ή Νόμου ή Διατάγματος ή Εγκυκλίου που να λέει ότι είμαι υποχρεωμένος να εισπράξω 4,5*λ*1500. Δηλαδή θα τιμωρήσετε συναδέλφους επειδή θα εφαρμόσουν ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (βλέπε 3919)? Είναι δυνατόν?

 

 

Συνεπώς και σεις συνάδελφοι πιστεύετε ότι για τη νόμιμη αμοιβή μας εισπράττουμε ότι θέλουμε και απλά πληρώνουμε τις κρατήσεις επί της ελάχιστης?

 

Και τι θα κάνει ο Πρόεδρος του τμήματος ilias. Πόσους θα στείλει στο πειθαρχικό!!!!!!

Και αλήθεια, ποια θα είναι η ποινή;

Μεγαλύτερη από το θέμα με τα τοπογραφικά;

 

υ.γ. Μπράβο σου. Φαντάζομαι ότι είπες λόγια που πολλοί μηχανικοί θέλουν να πουν αλλά δεν λένε.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

To TEE Λαρισας υπό τον πρόεδρό του έχει αυτονομηθεί κα μάλλον το θέμα του καταντά γραφικό.

 

Αμα σας στείλει πειθαρχικο , ειδοποιήστε τηλεοπτικό κανάλι να γελάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μέχρι τώρα γελάμε με τις αμοιβες που ζητούν οι συνάδελφοι :(

 

θα ερθει και η ώρα που θα γελάμε με τις ρυθμίσεις των παραπάνω συναδελφων

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιους αναφέρεσαι myri, σε αυτούς με τις χαμηλές τιμές;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

ναι ορισμένοι έχουν ξεφύγει παντελώς

λένε τιμες 'πακέτα' (παραβολο, αμοιβή, ΦΠΑ, πρόστιμο) χωρις να έχουν επισκευθεί τον χώρο, χωρις να είναι βεβαιοι για το προστιμο, χωρις καν να ξέρουν αν ο πελάτης θα το πληρώσει εφάπαξ

απορώ πως δουλέυουν;

 

πάντως οι παππούδες τσιμπάνε

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

ααα σε αυτό συμφωνώ. οι παππούδες τσιμπάνε σίγουρα. Αλλά και μικρότεροί τους.....

Έχω χάσει τέτοιες "δουλειές"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.