Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω κάνει ένα τοπογραφικό σε περιοχή εκτός σχεδίου που στο Κτηματολόγιο αναφέρεται οτι η ΔΕΗ έχει περιορισμένη προσωπική δουλεία (Δουλεία διέλευσης καλωδίων) με αιτία κτήσης: Απαλλοτροίωση. Εγώ τι πρέπει να ψάξω γι αυτήν την δουλεία και τι πρέπει να σημειώσω και να βάλω στο τοπογραφικό;;;;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 256
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρκεί να αποτυπώσεις τον άξονα της γραμμής Υ.Τ..

Εάν υπάρχει πυλώνας, αφαιρείται η απαλλοτριωμένη επιφάνεια γύρω από αυτόν.

Επίσης, θα προσέξεις (στη δήλωση 651/77) τι γίνεται με την οικοδομησιμότητα λόγω διέλευσης της γραμμής Υ.Τ..

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tetris said:

Αρκεί να αποτυπώσεις τον άξονα της γραμμής Υ.Τ..

Εάν υπάρχει πυλώνας, αφαιρείται η απαλλοτριωμένη επιφάνεια γύρω από αυτόν.

Επίσης, θα προσέξεις (στη δήλωση 651/77) τι γίνεται με την οικοδομησιμότητα λόγω διέλευσης της γραμμής Υ.Τ..

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα είναι οτι δεν περνάει αυτή την στιγμή Υ.Τ, μέσα από το οικόπεδο..Τι κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, ΑlexTopo said:

Το θέμα είναι οτι δεν περνάει αυτή την στιγμή Υ.Τ, μέσα από το οικόπεδο..

Δεν υπάρχει καμία εναέρια (ή έστω υπόγεια) γραμμή? 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tetris said:

Δεν υπάρχει καμία εναέρια (ή έστω υπόγεια) γραμμή? 

Όχι, η Υ.Τ έχει μεταφερθεί αρκετά δίπλα από την περιοχή που είναι το οικόπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Από τα όσα γράφεις προκύπτουν μόνο ερωτηματικά. (δίκαια απορεί ο tetris). 

Δηλαδή η ΔΕΗ, στο κτηματολόγιο, "δήλωσε", λανθασμένα, μία άλλη λωρίδα διέλευσης της Υ.Τ. από την πραγματική?

.........................

Εσύ (εγώ αυτό θα έκανα) θα κάνεις το τοπογραφικό σου για το αγροτεμάχιο (γήπεδο όπως το θέλει ο tetris. Το ονομάζεις όμως και οικόπεδο?) αποτυπώνοντας την υπάρχουσα κατάσταση δηλ. και τον άξονα της Υ.Τ. μακριά από το χωράφι σου, δημιουργείς και μία ζώνη 20μ.+20μ. εκατέρωθεν του άξονα και στέλνεις τον πελάτη σου και σε δικηγόρο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΑlexTopo said:

Όχι, η Υ.Τ έχει μεταφερθεί αρκετά δίπλα από την περιοχή που είναι το οικόπεδο...

Προφανώς, υπήρχε παλιά δουλεία η οποία, με τη μεταφορά της γραμμής, δεν καταργήθηκε

Σε αυτή την περίπτωση, αποτυπώνουμε το γεωτεμάχιο, χωρίς να περάσουμε τη ζώνη δουλείας (αν δεν έχουμε τα γεωμ. στοιχεία της) και αναφέρουμε σε κάποια σημείωση ότι υπάρχει η συγκεκριμένη δουλεία για την οποία όμως δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία.

Η άλλη εκδοχή είναι, είτε να ζητήσεις από το ΔΕΔΔΗΕ τα στοιχεία της ζώνης δουλείας, είτε να βρεις α/φ στην οποία φαίνονται οι πυλώνες οπότε, αν τη "στρώσεις, βρίσκεις και τη δουλεία.

Επειδή όμως με την υπάρχουσα κατάσταση δεν τίθεται θέμα οικοδομησιμότητας (θέση και ύψος οικοδομής), δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

 

26 λεπτά πριν, nbr said:

γήπεδο όπως το θέλει ο tetris.  

δεν το θέλω εγώ, αλλά οι ΓΟΚ & ΝΟΚ 😃

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.