Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως γίνεται η ακύρωση βεβαίωσης;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

εγω τελικα δεν ακυρωσα την βεβαιωση και δεν εκανα ποτε τη διαδικασια αυτη...Οποτε και δεν γνωριζω τι γινεται εν τελει σε τετοιες περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, γνωρίζει καποιος να μου πει :

αν η ηλεκτονικη βεβαιωση για μεταβιβαση ακινητων η γηπεδων περναει απο το συστημα αμοιβων? αν ναι, μπορει καποιος να γραψει την διαδικασια που πρεπει να κανουμε στο συστημα αμοιβων βημα προς βημα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν περνάει από το σύστημα αμοιβών.

Στο σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων θα αφήσεις κενό το Α/Α και θα γράψεις μόνο τη συμφωνηθείσα. Επίσης είμαστε off topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις εστειλα φαξ για ακυρωση βεβαιωσης μετα απο παρελευση διμηνου.

Στην καινουρια που θα κανω, και που δε θελω να παρω αμοιβη, στη συμφωνηθεισα να γραψω την αμοιβη απο την παλια δηλωση (ειχα κοψει ΑΠΥ τοτε, μπορω εφοσον η παλια θα ακυρωθει να θεωρησω οτι ισχυει εκεινη η ΑΠΥ??) ή να βαλω πχ 30€ και να κοψω νεα ΑΠΥ??

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση μετά την παρέλευση 2μήνου θεωρείται ανίσχυρη και δεν χρειάζεται να την ακυρώσεις.

Η έκδοση νέας βεβαίωσης προϋποθέτει νέα αυτοψία, νέα εγγραφή στο σύστημα και φυσικά θα βάλεις ως ημερομηνία αυτοψίας τη νέα ημερομηνία που θα πας.

ΑΠΥ πρέπει να κόψεις νέα για το ποσό που θα πάρεις για τη 2η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βεβαίωση που έδωσε συνάδελφος για μεταβίβαση, κακώς την έδωσε καθώς υπάρχει τμήμα εξώστη που είναι κλεισμένο.

Ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να το τακτοποιήσει, αλλά ειλικρινά δε βρίσκω τον τρόπο να το κάνει.

 

Ακύρωση βεβαίωσης υπάρχει εφόσον δεν έχει χρησιμοποιηθεί. Η συγκεκριμένη όμως χρησιμοποιήθηκε σε συμβόλαιο

Η αυθαιρεσία είναι εκεί 40 χρόνια, και αποδυκνείεται με αεροφωτογραφία. Αλλά από τη στιγμή που προηγείται βεβαίωση ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία, πώς το τακτοποιείς χωρίς να σου πουν ότι είσαι εκτός ημερομηνιών;

Και σκέφτομαι πως οτιδήποτε κάνω θα βρει το μπελά του ένας συνάδελφος, που δε διαφωνώ ότι δεν έκανα καθόλου καλά τη δουλειά του, αλλά δεν επιθυμώ να είμαι και ο ηθικός αυτουργός των όποιων ευθυνών του αναζητηθούν.

 

Αν έχετε κάποια ιδέα που δε την έχω σκεφτεί, είμαι όλος αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

Christos επειδή μου έτυχε κι εμένα κάτι παρόμοιο, πράγματικά είναι αδιέξοδο... το οποίο άν ο νέος ιδιοκτήτης ψηλαφίσει πολύ, μόνο χαμένος μπορεί να βγεί... διότι αν κινηθεί δικαστικά τότε πιθανόν να τίθεται θέμα ακυρότητας της αγοραπωλησίας και άντε να πάρει τα λεφτά του πίσω... δύο λύσεις: α) επαναφέρει την νόμιμη χρήση β) το αφήνει ώς έχει και δεν το "σκαλίζει" άλλο...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βλέπω κι εγώ συνάδελφε...μέγας χαμένος ο νέος ιδιοκτήτης, που κινδυνεύει να κατηγορηθεί σε ενδεχόμενο έλεγχο ότι το έκλεισε χτες. Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει καθεστώς ακυρώσεως χρησιμοποιημένων βεβαιώσεων με εξέταση κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.