Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Δεν νομίζω να χρειάζεται να αναγράφονται οι νόμιμες. Πάντως αυτό έχει να κάνει με το αν πληρώνουμε κράτήσεις ΤΕΕ-ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ γιατί αυτές υπολοζίζονται με βάση τη νόμιμη. Αλήθεια έσείς πληρώνετε κρατήσεις; Εγώ πήρα προκαταβολές για ρυθμίσεις αυθαιρέτων και πλήρωσα ΦΕΜ & ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ για να είμαι καλυμένος. Δεν κατέθεσα βέβαια στην ΕΤΕ την νόμιμη γιατί νομίζω ότι αυτό θα ήταν λάθος, εξάλλου το ΤΕΕ πριν από καμιά 10αρια μέρες που ρώτησα, προέτρεπε να περιμένουμε. Εν πάσει περιπτώση εγώ πιστεύω ότι για να είμαστε όσο το δυνατόν νόμιμοι πρέπει να κόβουμε ΑΠΥ για κάθε πληρωμή που μας γίνεται +ΦΕΜ +ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ και όταν ολοκληρωθεί η β' φάση και εξοφληθούμε, ελπίζω να έχει ξεκαθαρίσει και το ΤΕΕ τι θέλει ώστε να αποδώσουμε και τυχόν κρατήσεις ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να χρειάζεται να αναγράφονται οι νόμιμες. Πάντως αυτό έχει να κάνει με το αν πληρώνουμε κράτήσεις ΤΕΕ-ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ γιατί αυτές υπολοζίζονται με βάση τη νόμιμη. Αλήθεια έσείς πληρώνετε κρατήσεις; Εγώ πήρα προκαταβολές για ρυθμίσεις αυθαιρέτων και πλήρωσα ΦΕΜ & ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ για να είμαι καλυμένος. Δεν κατέθεσα βέβαια στην ΕΤΕ την νόμιμη γιατί νομίζω ότι αυτό θα ήταν λάθος, εξάλλου το ΤΕΕ πριν από καμιά 10αρια μέρες που ρώτησα, προέτρεπε να περιμένουμε. Εν πάσει περιπτώση εγώ πιστεύω ότι για να είμαστε όσο το δυνατόν νόμιμοι πρέπει να κόβουμε ΑΠΥ για κάθε πληρωμή που μας γίνεται +ΦΕΜ +ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ και όταν ολοκληρωθεί η β' φάση και εξοφληθούμε, ελπίζω να έχει ξεκαθαρίσει και το ΤΕΕ τι θέλει ώστε να αποδώσουμε και τυχόν κρατήσεις ΤΕΕ.

 

και πως πλήρωσες ΤΕΕ-ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ?

 

ΦΕΜ κανονικά στην εφορία?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι το ότι ενώ έχω σύμβαση για 1500€ θα κόψω ΑΠΥ 1000€ στο 2011 και άλλα 500€ το 2012.

Αυτό μπορεί να γίνει ή επειδή υπάρχει σύμβαση το '11, πρέπει όλο το ποσό να αντιστοιχεί σε ΑΠΥ στο 2011;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι το ότι ενώ έχω σύμβαση για 1500€ θα κόψω ΑΠΥ 1000€ στο 2011 και άλλα 500€ το 2012.

Αυτό μπορεί να γίνει ή επειδή υπάρχει σύμβαση το '11, πρέπει όλο το ποσό να αντιστοιχεί σε ΑΠΥ στο 2011;

Ρώτησα λογιστή για αυτό. Μπορείς να έχεις σύμβαση το 2011 και να έχεις ΑΠΥ το 2011 και δεύτερη το 2012 που ολοκληρώθηκε η παροχή υπηρεσίας. Απλώς πρέπει να κόψεις οπωσδήποτε το 2011 έστω μία ΑΠΥ για να υπάρχει απόδειξη συνδεδεμένη με το 2011. Έτσι και αλλιώς την α' φάση την έκανες το 2011.

 

και πως πλήρωσες ΤΕΕ-ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ?

 

ΦΕΜ κανονικά στην εφορία?

 

Πλήρωσα ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ 3% πάνω στο ΑΠΥ που έκοψα για να μην μπορεί να με κατηγορήσει κάποιος για εισφοροδιαφυγή και όταν κόψω το 2012 το δεύτερο ΑΠΥ θα πληρώσω πάλι 3% στο υπόλοιπο ποσό (μέχρι την νόμιμη νομίζω ή μπορεί και μόνο πάνω στο υπόλοιπο που θα κόψω - δεν ξέρω ακόμα - θα δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα). Τέλος δεν πλήρωσα ΤΕΕ γιατί δεν κατέθεσα στην ΕΤΕ. ΦΕΜ κανονικά στην εφορία για το ποσό που εισέπραξα, όπως ακριβώς κάνουμε και στις Άδειες όταν πληρωνόμαστε τμηματικά την μελέτη ή την επίβλεψη.

Edited by Guido
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Με τον τρόπο που το έκανες, την κατηγορία περί εισφοροδιαφυγής δεν την γλιτώνεις αφού δεν κατέβαλες την εισφορά υπέρ ΤΕΕ.

Εγώ αυτό που θα κάνω θα είναι να πληρώσω και ΤΕΕ επί του ποσού που εισέπραξα. Αλλά δεν ξέρω αν θα το δεχθούνε στο ΤΕΕ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θα κάνω θα είναι να πληρώσω και ΤΕΕ επί του ποσού που εισέπραξα.

 

Πού θα το πληρώσεις? Στο ΤΕΕ?

Υποτίθεται ότι περιμένουμε οδηγίες-διευκρινήσεις.

Υπάρχει πρόβλημα αν κόψουμε ΑΠΥ σήμερα π.χ., εισπράξουμε το σύνολο του ποσού και οι εισφορές πληρωθούν αργότερα? Τον Ιανουάριο του 2012 ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για ποιο πράγμα;

Μα για αυτό δεν πλήρωσες ΤΣΜΕΔΕ; Το ίδιο είναι και για το ΤΕΕ. Εισφορές είναι και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ΦΕΜ, ουτε ΤΣΜΕΔΕ, ούτε ΤΕΕ, ουτε συμφωνητικό.

Α.Π.Υ. και ΦΠΑ και πολύ τους ειναι. Να υπήρχε κανενα παραβολο "υπερ παναθας" να το σπρωξω με ολη μου την καρδια. Ας τα βρουν πρωτα με την τροικα, το ΔΝΤ και την Αγγέλα, να ξεκαθαρισουν αν υπαρχουν "ελαχιστες, νομιμες ή όμορφες" αμοιβες, να μας ενημερωσουν γραπτως και μετα βλεπουμε. Μεχρι τοτε ο νομος λέει ΦΕΜ μόνο οταν εχεις να κανεις με υπηρεσια (πχ οικοδ.αδεια), κρατησεις κλπ δεν αναφερονται επισημα πουθενα. Οσο για συμφωνητικο, θα κανω μονο με το χάρο οταν πεθάνω μπας και μου βρει καλο γωνιακο οικοπεδο για αντιπαροχη στον παραδεισο(;)....

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.