Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

ουπς!!! άρα απο Τρίτη να περάσω να τα σφραγίσω....(και ούτε λόγος για το ότι οι εργασίες ολοκληρώθηκαν.... 8-) )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά κρασιά πές τε τους....

Αν είναι έτσι, που εμένα άλλα με είπαν, τότε για τον 3843 έχουμε να φάμε πρόστιμα... όπως και όσοι έχουν καταθέσει άδειες από 1/7 μέχρι πριν 20 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χθες στη ΔΟΥ Τουμπας μου ειπαν οτι ΔΕΝ υπαρχει υποχρεωση υποβολης τους στη ΔΟΥ. Αυτοι τα σφραγιζουν, αλλα υποχρεωση δεν υπαρχει.

Επισης προς ενημερωση (δεν ξερω αν το γνωριζετε/εχει ειπωθει), στο ΤΕΕ/ΤΚΜ πληρωσα σημερα τις εισφορες 2.048% επι της νομιμης υπερ ΤΕΕ, χωρις εντυπα κλπ, τα λες εκει προφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κόψει απόδειξη σε πελάτη στο ποσό της Α' φάσης και τα υπόλοιπα του χρόνου που θα γίνει η Β' φάση.

Μπορώ δηλαδή να πάω στο ΤΕΕ και να πληρώσω υπέρ ΤΕΕ για αυτό το ποσό που έχω κόψει απόδειξη ή θα μου ζητήσουν 2% για όλο το ποσό (Α' + Β' φάση + αποτυπώσεις + τοπογραφικό) ;

Και αν πληρώσω όλο το ποσό, στην κατάσταση που θα μου δώσουν του χρόνου για την εφορία (για το 2%) θα φαίνεται ότι έχω εισπράξει όλο το ποσό το 2011 και θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα τελικα... εφορια Αργυρουπολης. Μου ειπαν εννοειται πως πρεπει να σφραγιστουν τα συμφωνητικα... δεν τους νοιαζει η ''νομιμη'' αλλα ποσα θα παρεις τελικα...

 

Το "πόσα θα πάρεις τελικά" προκύπτει από την ΑΠΥ που θα κόψεις. Πάω και στοίχημα ότι ο τύπος δεν κατάλαβε καν για τι συμφωνητικό του έλεγες. Ναι, τα συμφωνητικά μεταξύ μηχανικών (αυτά για αμοιβές που υπόκεινται σε παρακράτηση 20% για να το πω απλά), κατατίθενται στις ΔΟΥ, από την πλευρά του λήπτη των υπηρεσιών και είχε όντως πρόστιμο η εκπρόθεσμη κατάθεσή τους. Αυτό ίσχυε εδώ και αρκετά χρόνια και γινόταν από όσο ξέρω για να αποφευχθεί (κατά το δυνατόν γιατί στην πράξη μια χαρά γίνονταν και γίνονται ακόμα), οι "εικονικές" ΑΠΥ. Εϊναι άλλη ιστορία εντελώς τα συμφωνητικά που κάνουμε με ιδιώτες.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε απολύτως καμία υποχρέωση να καταθέτουμε ή να σφραγίζουμε τα συμφωνητικά στη ΔΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτησω κατι, μηπως εχει αλλαξει τιποτα και δεν το εχω παρει χαμπαρι.

Exv merika Συμφωνητικα για τον 3843. Απο τα προηγουμενα μηνυματα διαβαζω οτι δεν χρειαζονται επικυρωση απο Εφορια. Θα συμπληρωσω μεχρι τις 20 Φεβρουαριου μια κατασταση με αυτα τα συμφωνητικα και θα την στειλω στο Γ.Γ.Π.Σ. η' στο ΤΕΕ; Η και στα δυο;

 

-- Πριν λιγο ενα συναδελφος μου ελεγε οτι τα συμφωνητικα του, του τα πηγαινει ο λογιστης του με τριμηνιαια κατασταση στην Εφορια για επικυρωση. Γνωριζει καποιος κατι επιπλεον;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Για τον 3843 που πηγαίναμε με ελάχιστες αμοιβές δεν απαιτούνται συμφωνητικα.

Ειμαστε σιγουροι για αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.