Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Μπορώ να κόψω μία απόδειξη για αποτύπωση γηπέδου σε κάποιον πελάτη και αυτό το ποσό να το αφαιρέσω έπειτα από τη διαδικασία της αμοιβής του μηχανικού κατα τη ρύθμιση 4014;

Μου ζητάνε να παραδώσω άμεσα τοπογραφικό και θα σκεφτούν αν θα μπούν στη ρύθμιση και πότε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρασε την αμοιβή από το ΤΕΕ, κόψε απόδειξη ,ΦΕΜ, εισφορές (πράγματα που θα έκανες στον 4014) και περίμενε.Αν το βάλουν στον 4014 τα αφαιρείς, αν όχι έχασες τις εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Εισφορές για την εργασία του τοπογραφικού, τώρα, δε χρειάζεται να πληρωθούν. Μπορείς να κόψεις ότι ΑΠΥ θέλεις. Αν προχωρήσεις σε 4014, στις εργασίες θα βάλεις όλες τις εργασίες και του τοπογραφικού που θα έχεις ήδη κάνει, θα πληρωθούν κανονικά και οι εισφορές, μόνο που ως συμφωνηθείσα θα βάλεις την απομειωμένη νέα αμοιβή σου. Αν προβληματίζεσαι μήπως φαίνεται πολύ μικρή και κατηγορηθείς (λέμε τώρα) για φοροδιαφυγή, μπορείς να κάνεις ειδική μνεία στο συμφωνητικό...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι διάβασα όλο το νήμα κι όμως...ακόμα το ζητημα που με απασχολεί είναι θολό στο μυαλό μου.

 

- Για την αμοιβή ενός τοπογραφικού σε ιδιώτη που θα το κατατεθεί στο Κτηματολόγιο για χωρική μεταβολή χρειάζονται κρατήσεις εκτός από ΦΠΑ; Αν το ποσό υπερβαίνει τα 300 ευρώ χρειάζεται να πληρωθεί ΦΕΜ αφού δε πηγαίνει για έκδοση Ο.Α; Το ποσό που πρέπει να κοπεί η απόδειξη είναι αυτό που περιγράφει η νομοθεσία για τις νόμιμες πρώην ελάχιστες αμοιβές ή το συμφωνηθέν ποσό

που ενδέχεται να είναι συμβολικό σα πολύ συγγενικό μου πρόσωπο;

- Μετά τη χωρική μεταβολή θα πρέπει να δώσω νέο τοπογραφικό και να κόψω εκ νέου απόδειξη;

-Αν το τελικό τοπογραφικό το χρησιμοποιήσω για ένταξη στο νόμο 4014 θα πρέπει να κόψω και τρίτη απόδειξη και να έχω πληρώσει 3 φορές ήδη το ΦΠΑ;;

Αν όχι με τις κρατήσεις τι πρέπει να κάνω;

 

Ελπίζω να μη σας ξενίσουν οι ερωτήσεις μου και να φανούν παιδικές. Προσπαθώ να χτίσω γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα και θέλω τη συμβουλή σας καθώς επίσης και παραπομπές.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Πέρασε την αμοιβή από το ΤΕΕ, κόψε απόδειξη ,ΦΕΜ, εισφορές (πράγματα που θα έκανες στον 4014) και περίμενε.Αν το βάλουν στον 4014 τα αφαιρείς, αν όχι έχασες τις εισφορές.

 

 

Ευχαριστώ πολύ Μανόλη για την απάντηση σου και στην προηγούμενη μου ερώτηση. Υπάρχει θέμα αν έχει κοπεί πρώτα η ΑΠΥ και μετά περαστεί η αμοιβή από το ΤΕΕ;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Το "Κτηματολόγιο" ουδέποτε ήλεγχε αμοιβές ή κρατήσεις. Παλιά λέγαμε "δυστυχώς" (γιατί κάτι τέτοιο είχε νόημα ώστε να αποφεύγαμε το ξεφτίλισμα των αμοιβών) σήμερα θα πρέπει να λέμε "ευτυχώς" (για όσο και αν κρατήσει).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Ένα τοπογραφικό (για αποδοχή κληρονομιάς πρόκειται) το περνάμε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για καταβολή κρατήσεων κλπ ή αρκεί η έκδοση ΑΠΥ? Γενικά, τοπογραφικά που δεν προορίζονται για τον 4014 τα περνάτε στο σύστημα αμοιβών ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα περνάμε αυτά.

 

 

 

Υπάρχει θέμα αν έχει κοπεί πρώτα η ΑΠΥ και μετά περαστεί η αμοιβή από το ΤΕΕ;

 

δεν συνδέονται αυτά

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Μετα την καταργηση των εισφορών ΤΕΕ εξακολουθείτε να πληρώνετε τις εισφορες ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ για τακτοποιηση με τον 4014 ;

Σκέφτομαι να μην τις πληρωσω ακόμα, να πληρώσω μόνο ΦΕΜ και να περιμένω, τί λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.