Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Κανένας δεν σε υποχρεώνει. Ειδικά σε τέτοιο "μπάχαλο". Τις καταθέτεις όμως σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω κανω συμφωνητικο, το παω στο ΤΕΕ..

Για οτι εχω πληρωθει θα αποδωσω και τς εισφορες και τελος..

 

Το ιδιο θα κανω κα στην επομενη ΟΑ.....

 

 

Πιστευω οτι ειναι καλλυμενος 100% και στο ΤΕΕ και στην εφορια..

Δεν μπορει να μου πει κανεις τιποτα....

Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά αν έχεις κόψει ΑΠΥ έναντι της συμφωνηθείσας αμοιβής (πχ 300€ από τα 1000€) τότε τι γράφεις στο ΦΕΜ; Νόμιμη ή συμβατική αμοιβή μηχανικού για μελέτη 300 ή 1000; Αξία έργου 1000; Καθορισθείσα αμοιβή μηχανικού για μελέτη 300 ή 1000;
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπούμε για χιλιοστή φορά (χρειάζεται να διαβάζουμε και λίγο παλιότερα μηνύματα) ότι το ΦΕΜ είναι ΦΟΡΟΣ (συγκεκριμένα, προκαταβολή φόρου) και όχι εισφορά και ότι αναφέρεται στο ποσό που αναγράφεται στην ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κόβεις ένα ΦΕΜ για ολόκληρο το ποσό της αμοιβής. Κόβεις τόσα ΦΕΜ όσες δόσεις εισπράξεις - ΑΠΥ κόψεις (πάντα 10% του καθαρού ποσού της ΑΠΥ).

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο ισχύει πλέον και για τις επιβλέψεις :(

Περάτωση ΦΟ. ΑΠΥ για επίβλεψη στατικής μελέτης (και ποσοστό για αρχιτεκτονική ;) και πάει λέγοντας.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε σημερινή ενημέρωση για τα αυθαίρετα στο ΤΕΕ μίλησα με κάποιο συνάδελφο σχετικά με το θέμα κι επείδή μου είπε ότι κάποτε "κάηκε" από το ΣΔΟΕ για παλαιότερη περίπτωση σύμβασής του (σύμβαση με κατασκευή κατοικίας) ρώτησε για το θέμα του ΦΕΜ τόσο στη ΔΟΥ του όσο και στο ΣΔΟΕ και του είπαν ότι καταβάλεις ΟΛΟ το ποσό της νόμιμης αμοιβής. Χαρακτηριστικά μου είπε οτι στην ΔΟΥ του διάβασαν εδάφιο του νόμου και ότι πρέπει να γίνει νομοθετική πράξη για να λήξει το θέμα.

Βέβαια κ εγώ όπως κ όλοι σας, βάση του άρθρου 20, παρ.8εβ του Ν.3943/2011 καταλαβαίνουμε ότι είναι επί της συμβατικής αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιασω την μπουρδα αυτη.....

Δεν ξερουν τι τους γινεται...

Στο τελος θα καταντησουμε να εχουμε πληρωσει περισσοτερα Ευρω για ΦΕΜ απο τα δηλωμενα εισοδηματα μας....

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν σε υποχρεώνει. Ειδικά σε τέτοιο "μπάχαλο". Τις καταθέτεις όμως σε εύλογο χρονικό διάστημα.

 

Και αυτό το εύλογο χρονικό διάστημα ποιο είναι? Διάβαζα & ξαναδιάβαζα χθες τον 3919 ο οποίος γράφει (άρθρο 7 παρ.2):

 

"Η σχετική σύμβαση, η οποία πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τα στοιχεία που ορίζονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 1 του β.δ. της 30/31.5.1956 (ΦΕΚ 134 Α΄), κατατίθεται από τον μηχανικό στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.). Μετά την περαίωση της μελέτης, ο μηχανικός γνωστοποιεί στο Τ.Ε.Ε. τα στοιχεία που προκύπτουν από αυτήν, με βάση τα οποία υπολογίζει και καταβάλλει στο Τ.Ε.Ε τις εισφορές και τα λοιπά δικαιώματα, όπως αυτά προβλέπονται στη νομοθεσία,..."

 

Η κατάθεση των εισφορών θα γίνει με την κατάθεση των στοιχείων στη β΄ φάση ή με την ολοκλήρωση κάθε φάσης? Και για τις ολοκληρωμένες υπαγωγές που έχω φτάσει? Στην α΄ φάση ή θεωρείται ότι έχω ολοκληρώσει και τη β΄ καθώς κάνω δήλωση ότι έχω όλα τα σχέδια & στοιχεία στα χέρια μου?

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΕ & ΤΟ ΥΠΕΚΑ????? ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑ & ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ? Ή ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ??????

Edited by Dim84
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι, ακόμα δεν έχουν ενημερώσει επίσημα για το πως, πότε και που θα κατατίθενται οι εισφορές - κρατήσεις αυξάνει τη διάρκεια του "εύλογου χρονικού διαστήματος". Μην σε προβληματίζει αυτό! Όταν ενημερώσουν κινήσου άμεσα και κάνε τις πληρωμές.

 

Βεβαίως δεν ισχύει το ίδιο για το ΦΕΜ, ΦΠΑ. Αυτά είναι προκαθορισμένα. Το πολύ σε δέκα ημέρες το ΦΕΜ (μέσα στην ίδια φορολογική χρονιά) και ανά αντίστοιχο τρίμηνο το ΦΠΑ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, έστειλα στο σύστημα του Τεε 10 αιτήσεις για αδόμητα οικόπεδα.ακόμα απόδειξη δεν έκοψα γτ ο πελάτης μου δεν έχει να με πληρώσει.έχω κάποιο πρόβλημα με το ΦΕΜ που είπες σε 10 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.