Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τώρα χρειάζεται ή όχι τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ;


Recommended Posts

Σημερα το πρωι σταυροκοπιοταν μπροστα μου συμβολαιογραφος πως για τα εκτος σχεδιου με χαμηλη τιμη ζωνης δεν θα απαιτειται καν τοπογραφικο...

 

Από εκεί να βγάλεις συμπερασμα λοιπόν... Μέχρι και οι συμβολαιογράφοι κατανοούν καλύτερα τη σημασία της δουλειάς μας. Εμείς το μυαλό μας ...στις εκπτώσεις! Μην τυχόν και δεν κάνουμε οικονομία στο πελατάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για οικόπεδο εκτός σχεδίου και εντός ζώνης (200μ. από οικισμό) στα Μελίσσια, με ΟΑ και τοπογραφικό της αδείας (1980), θα πρέπει να υποβληθεί νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ?

 

Λογικά ναι. Αφού είναι εκτός σχεδίου. Ακόμη και το "εντός ζώνης" έχει νόημα στα εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ξέρεις ποιά είναι η ελάχιστη αμοιβή για τη σύνταξη του τοπογραφικού για να ενημερώσω τον πελάτη?

Στη δήλωση που θα υποβάλω στην καρτέλα για τους "Συμμετέχοντες Μηχανικούς" θα πρέπει να συμπληρωθούν και τα στοιχεία του τοπογράφου ή είναι κάτι το ανεξάρτητο?

Link to comment
Share on other sites

babolouka, η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή είναι 1162 € + ΦΠΑ=1430 €. Για τη δεύτερη ερώτησή σου νομίζω αν θα συμπληρώσεις τα στοιχεία του τοπογράφου είναι τυπικό θέμα. Αν εννοείς πραγματική αμοι βή στέιλε μου e-mail.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Babolouka, μπορείς να περάσεις το εξαρτημένο μέσω του νόμου 4014 και να βγάλεις πολύ λιγότερη αμοιβή.

Δες το συνημμένο παράδειγμα.

TEE_Payments.pdf

Link to comment
Share on other sites

Babolouka, μπορείς να περάσεις το εξαρτημένο μέσω του νόμου 4014 και να βγάλεις πολύ λιγότερη αμοιβή.

Δες το συνημμένο παράδειγμα.

 

Ο υπολογισμός που έχεις βάλει ενδεικτικά περιέχει τα ελάχιστα που πρέπει να δηλωθούν?

 

Ρωτάω γιατί δεν το "έχω" με τις αμοιβές των τοπογραφικών.

Αυτό που έβγαλα συμπέρασμα είναι ότι αφορά (ως παράδειγμα) μεσαίο (όχι γωνιακό ή δίφατσο που θέλουν περισσότερα σημεία για την εφαρμογή της Ο.Γ) οικόπεδο, εντός σχεδίου, επιφανείας 500 τ.μ....

 

Επίσης... αν δηλωθεί ο τοπογράφος ξεχωριστά για την αμοιβή του (εννοείται ΜΕΣΑ στον ίδιο φάκελλο του 4014) βγάζει αυτή την αμοιβή ή την ελάχιστη επειδή θα είναι ξεχωριστός μηχανικός?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά (Θα έλεγα τα ελάχιστα) είναι όλα πλην του εμβαδού ομόρων.

 

ok... εννοείται και το εμβαδό των ομόρων, ξέχασα να το αναφέρω.

 

Ευχαριστώ!!

 

Για το θέμα του αν η αμοιβή τοπογραφικού πάει στα ελάχιστα ή μη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κορίτσι μου να το πας με τα ελάχεστα αφού σου δίνεται η δυνατότητα μέσω του ν.4014 να μη το πάς?

Κάνεις κάτι που δεν πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κορίτσι μου να το πας με τα ελάχεστα αφού σου δίνεται η δυνατότητα μέσω του ν.4014 να μη το πάς?

Κάνεις κάτι που δεν πρέπει?

 

Φυσικά και δε θέλω να το πάω με τα ελάχιστα. Άλλο πράγμα ρωτάω...

 

Για να διευκρινίσω καλύτερα την ερώτησή μου....

 

η αμοιβή τοπογραφικού μέσω του 4014 αν προκύπτει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από την ελάχιστη, παραμένει μικρότερη και στην περίπτωση που στον ίδιο φάκελλο αμοιβών ΑΛΛΟΣ μηχανικός κάνει την υπόλοιπη διαδικασία και ΑΛΛΟΣ υπογράφει το τοπογραφικό?????

 

 

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα...

 

 

 

Y.Γ. (off topic)

Το κέρασμα για την προσφώνηση "κορίτσι" πού να το στείλω? :P

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.