Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιές αποθήκες και πρόχειρες κατασκευές


Recommended Posts

συναδελφε ποντιφικα σε κουβεντα με μηχανικους πολεοδομιας μου ειπαν ελεγχουν την καλυψη με το τακτοποιημενο ακινητο εφοσον το βαζω στον ιδιο φακελο οποτε φαινεται καλυμμενο ολο και δε θα μου το περασουν..

σκεφτηκα μηπως βαλλω το πισω ως υποστεγο και ανοιγα τον ενα τοιχο(γινεται αυτο) αλλα και παλι δε μου φαινεται οτι κολλαει να παει με αναλυτικο και εφοσον στην αδεια θα ερθουν και οι ελεγκτες τωρα ψιλοφοβαμαι..

κατασκευατικε το 1998 αλλα και παλι ειναι μεγαλο ποσο

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε.... εσύ θα το πληρώσεις;;;

Όταν το έφτιαχναν δεν το ήξεραν ότι, κάποια στιγμή θα το πληρώσουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

μαζι σου 200% αλλα λογω μεγαλου ποσου(ειδικα για το συγκεκριμενο ακινητο που ειναι απο τις περιπτωσεις που δεν αξιζουν οντως) αντιδρουν και εδω εχουν δωθει κατα καιρους πολυ αξιολογες προτασεις για διαφορα θεματα και σκεφτηκα μηπως ειχε κανεις αλλος καμια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε στην πολεοδομια εμαθαν να λενε αυτα που ξερουν και μονο αυτα συμφωνα με τον νομο 4014 ρυθμιζουμε και υπερβασης υπερκαλυψης και υπερδομησης των επιτρεπομενων....οποτε μπορεις συμφωνα με τον νομο να τακτοποιησης για 30 χρονια πληρωνοντας προστιμα το τμημα που εχει υπερκαλυψη και το υπολοιπο που ειναι συννομο και δεν υπερβαινει ποσοστα δομησης με νομιμοποιηση με το αρθρο 22 πληρωνοντας παραβολο για αυτο....δεν μπορουν να το αμφισβητουν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Iασονα ο kostavros απο τοι καταλαβα λεει να ναοιχτει η αποθηκη απο τη μια πλευρα ωστε να ειναι υποστεγο και να την δηλωσει με αναλυτικο...Εσυ τι λες γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

να μην το κάνει . αποτυπώνει οτι υπάρχει τώρα. δεν προτείνει να κάνουν καμμία εργασία πριν την υπαγωγή. αρα: υπαγωγή στο 4014 και μετά αρθρο 22 για ότι και έφόσον νομιμοποιείται

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερων παντως συναδελφοι

φιλε ποντιφικα συμφωνω μαζι σου το θεμα ειναι ομως οτι θα ελεγθω απο καποιους και αν αυτοι απορριψουν την αδεια τοτε ξερεις πολυ καλα οτι εκτεθειμενος ειναι ΠΑΝΤΑ ο μηχανικος ...και μετα ψαξε βρες να εξηγησεις στους πελατες(που ειναι και αρκετοι συνιδιοκτητες) τι εγινε...

και φιλε alfisti συμφωνω και μαζι σου αλλα επειδη ειναι πολυ πιθανον ολο και καποιος να προτεινει και την λυση που αναφερει ακριβως πιο πανω ο ποντιφικας(αφου ειναι πιθανον να παρουν και δευτερη αποψη..) και θα ριξει πολυ κατω το ποσο(αφου πλεον θα εχει αμοιβη ουσιαστικα μονο για εκδοση αδειας) τοτε θα βγω και χαμενος(οικονομικα) και εκτεθειμενος(παλι).

οποτε αν μπορω να παω το πισω ως στεγαστρο με αναλυτικο(γιαυτο και παραλληλα ειχα ανοιξει ενα τετοιο θεμα) θα βολευε ολους...

Link to comment
Share on other sites

κατσε κατσε. πως θα το πας ως στέγαστρο?

δεν είναι ετσι οπως τα λες

συνάμα όπως είπες είναι μια κατασκευή (μία ενότητα κατασκευαστική)

μην μπαίνεις σε αυτή την ατραπό

η λύση που πρότεινες είναι η μοναδική

και αυτό γιατί είναι η μόνη σύννομη λύση

τώρα τα εάν και εφόσον σε βγάζουν από το στόχο σου και σε οδηγούν σε ενδεχόμενο απολογίας για μη ορθή αποτύπωση και παρότρυνση για οικοδομικές εργασίες χωρίς άδεια (διάνοιξη του πίσω τμήματος)

Παρεπιμπτώντος να σου πω -δεν το είπα γιατί αποφεύγω να αναλύω όλα τα σενάρια και δει αυτά που τα θεωρώ επικίνδυνα- το πίσω τμήμα δεν είναι στέγαστρο σε καμμία περίπτωση - ούτε καν Η.Χ

Μην μπλέκεις μόνος σου

ορθη αποτύπωση - τίμια δουλειά - άσε τους "καλούς μηχανικούς" να τα κάνουν αυτά και να τρέχουν για δικηγόρους

νομίζω το εξάντλησα και φοβούμαι ότι αν αφεθώ θα χάσω και την διεκδικούμενη από εμένα λακωνικότητα (όπως την αναφέρω σε άλλο μου πρόσφατο πόστ)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακο να μην εισαι λακωνικος παντα...

θα βαλλω γυψοσανιδα στο 70% και στο υπολοιπο 30% θα ριξω τον τοιχο (που δεν κραταει αλλωστε το μεταλλικο στεγαστρο που ειναι ανεξαρτητος με μεταλλικες κολωνες).. αν και οπως το βλεπω θα τους βαλλω να κοψουν την κατασκευη πισω τα 100τ.μ. και μολις εκδοθει η αδεια και γινει ο ελεγχος ας κανουν οτι νομιζουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.