Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η επαγγελματική αποθήκη είναι βοηθητικός χώρος;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ilias καταλαβαίνω το σκεπτικό σας.

Αλλά ρωτάω. Έχουμε ισόγειο κατάστημα με άδεια και στην στέγη έχει κάνει σοφίτα η οποία λειτουργεί σαν κατάστημα. Θα μπει σαν ΒΧ ή όχι;

Έχουμε ισόγειο κατάστημα με άδεια και τον υπόγειο χώρο από βοηθητικό υπόγειο χώρο καταστήματος (όπως λέει η άδεια) τον έχει μετατρέψει σε κατάστημα. θα μπει σαν ΒΧ ή όχι;

 

Έχω ένα εργοστάσιο παραγωγής μεταλλικών επίπλων. Την αποθήκη που έχει κάνει αυθαίρετη για να αποθηκεύει τα πρϊόντα του δεν θα την υπολογίσω με 50%;

 

Εδώ έχουμε ένα κτίριο που η κάτοψη λέει χώρος γραφείων και χώρος αποθήκευσης. Γιατί να μην χρησιμοποιήσω το 50%;

Link to comment
Share on other sites

ilias καταλαβαίνω το σκεπτικό σας.

Αλλά ρωτάω. Έχουμε ισόγειο κατάστημα με άδεια και στην στέγη έχει κάνει σοφίτα η οποία λειτουργεί σαν κατάστημα. Θα μπει σαν ΒΧ ή όχι;

Έχουμε ισόγειο κατάστημα με άδεια και τον υπόγειο χώρο από βοηθητικό υπόγειο χώρο καταστήματος (όπως λέει η άδεια) τον έχει μετατρέψει σε κατάστημα. θα μπει σαν ΒΧ ή όχι;

 

Έχω ένα εργοστάσιο παραγωγής μεταλλικών επίπλων. Την αποθήκη που έχει κάνει αυθαίρετη για να αποθηκεύει τα πρϊόντα του δεν θα την υπολογίσω με 50%;

 

Εδώ έχουμε ένα κτίριο που η κάτοψη λέει χώρος γραφείων και χώρος αποθήκευσης. Γιατί να μην χρησιμοποιήσω το 50%;

Στον νόμο λέει οτι το αυθαίρετο παίρνει μειωτικό συντελεστή όταν είναι υπόγειο, πατάρι , σοφίτα , ανεξάρτητα από τη χρήση του και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος. διάβασε β΄μέρος διευκρ. ερώτηση 27.

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι, η επαγγελματική αποθήκη είναι βοηθητικός χώρος και παίρνει μειωτικό συντελεστή.

 

Ερώτημα έχω ως προς το αν είναι όντως "αποθήκη", δηλαδή, "εκεί απλώς αποθηκεύονται τα υλικά" που αναφέρει ο συνάδελφος που έβαλε το post. Μήπως γίνονται εργασίες κ.λπ. (εξαιτίας της φύσης της συγκεκριμένης δραστηριότητας) που δεν δικαιολογούν το χώρο ως "βοηθητικό", αλλά είναι "κύριος". Είχα αντίστοιχη περίπτωση, με βιοτεχνία κατασκευής profil αλουμινίου, που από τα 500 τ.μ. περίπου, τα 50 ήταν γραφεία, τα 250 "εργοστάσιο" (κύριος χώρος) και τα 200 αποθηκευτικός χώρος....

Μάλλον θέλει προσοχή στην αντιμετώπισή του...

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι, η επαγγελματική αποθήκη είναι βοηθητικός χώρος και παίρνει μειωτικό συντελεστή.

 

Ερώτημα έχω ως προς το αν είναι όντως "αποθήκη", δηλαδή, "εκεί απλώς αποθηκεύονται τα υλικά" που αναφέρει ο συνάδελφος που έβαλε το post. Μήπως γίνονται εργασίες κ.λπ. (εξαιτίας της φύσης της συγκεκριμένης δραστηριότητας) που δεν δικαιολογούν το χώρο ως "βοηθητικό", αλλά είναι "κύριος". Είχα αντίστοιχη περίπτωση, με βιοτεχνία κατασκευής profil αλουμινίου, που από τα 500 τ.μ. περίπου, τα 50 ήταν γραφεία, τα 250 "εργοστάσιο" (κύριος χώρος) και τα 200 αποθηκευτικός χώρος....

Μάλλον θέλει προσοχή στην αντιμετώπισή του...

είχα ρωτήσει στο ΥΠΕΚΑ για επαγγελματική αποθήκη σε ισόγειο και μου απάντησαν ότι δεν είναι β.χ.

και αποθήκη , όχι επαγγελματική, σε όροφο μου απάντησαν πάλι αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

είχα ρωτήσει στο ΥΠΕΚΑ για επαγγελματική αποθήκη σε ισόγειο και μου απάντησαν ότι δεν είναι β.χ.

και αποθήκη , όχι επαγγελματική, σε όροφο μου απάντησαν πάλι αρνητικά.

 

Λένε βλακείες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ιάσονα, δεν είμαι σίγουρς αν στο συγκεκριμένο είπαν βλακείες.

Κανε τον συγκεκριμένο συλλογισμό όχι για τακτοποίηση αλλα για έκδοση οικοδομικής άδειας σε ανάλογο κτίριο που περιγραφει ο θεματοθέτης.

Θα μετρούσαν οι χώροι όπως τους περιγραφει στον Συντελεστή Δόμησης ακόμα κι αν είχαν χρήση αποθηκευτικοί χώροι ή όχι.

Φυσικά η απάντηση είναι ναι ότι θα μετρούσαν.

Με αυτή την λογική και εγώ νομίζω πως δεν πάει με μειωτικό συντελεστή 0.5 στην τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Γκαράζ, σοφίτες πατάρια με ΓΟΚ 85 δεν θα μετρουσαν φυσικά.

Το σκέτο αποθήκη μετράει φυσικά.

Όπως είπα όμως υπάρχουν ολόληρα κτίρια 4 και 5 ορόφων με 90% χρήση επαγγελματικές αποθήκες και κάτι λίγα ως χρήση γραφείων. Δεν είναι βοηθητικοί χώροι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.