Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοιχτός υπαίθριος χώρος (Κιόσκι) και Παλαιότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Σύμφωνα με το ΥΠΕΚΑ (Γ' Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων - Νο 20) οι ανοιχτοί υπαίθριοι χώροι (κατηγορία 13) υπάγονται σε μείωση προστίμου λόγω παλαιότητας ...

Στην πραγματικότητα, στο λογισμικό του ΤΕΕ ΔΕΝ υπολογίζεται η παλαιότητα στις περιπτώσεις αυτές (πχ. "Αριθμός λοιπών παραβάσεων = 1" και πρόστιμο 500 Ε παρόλο που η κατασκευή είναι του 1980...)

 

Ξέρει κάποιος κάτι ?

Έχει γίνει κάποια νύξη στο ΤΕΕ ?

 

/Πέτροc

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που το παράβολο σου θα είναι 500€ δεν νομίζω οτι στο κιόσκι σε ενδιαφέρει η μείωση καθώς έτσι κι αλλιώς 500€ θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλες παραβάσεις, (το παράβολο είναι 2000) αλλά το κτίσμα είναι του 1980 ...

Άλλο 500 Ε και άλλο 75 !!! (500 Χ 0,15) ...

Link to comment
Share on other sites

έχω περίπτωση με 12 λοιπές παραβάσεις σε προϋφιστάμενο του 1980... μάλλον θα περιμένουμε μέχρι την ανάσταση μπάς και δούμε το άγιο φώς (ενημέρωση του λογισμικού)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σε αυτό:

Ο συντελεστής παλαιότητας (0,15 ή 0,80) θα πολλαπλασιαστεί με τον αναλυτικό προϋπολογισμό που θα προκύψει ή με 500ρικο;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον είσαι υπερβολικά σχολαστικός με τις παραβάσεις.Μήπως να κόψεις μερικές?

τί να κόψω?? άδεια του 1978 (δεν δείχνει τίποτα από διαμορφώσεις), 20 στρέμματα επικλινές ακίνητο με 3 τσιμεντένια τοιχία των 10μέτρων ύψουςΧ30μέτρων μήκους και μερικά άλλα τοιχία πιό μικρά, ένα σωρό παραβάσεις στα μπαλκόνια, κοτέτσια,στέγαστρα, ξεμπαζωμένα υπόγεια, πλακοστρώσεις πάνω από 2 στρέμματα....!!! τί να κόψω...??? και σκόντο έχω κάνει...!!!

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις τις πλακοστρώσεις και ότι άλλο δε θα δείχναμε στη διαμόρφωση περιβ. χώρου σε ένα γήπεδο 20 στρ. αν βγάζαμε οικοδ. άδεια σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.