Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

....Αλλο θέμα. Τι γίνεται όταν ένας από τους ιδιοκτήτες είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και δεν έχει ΑΦΜ στην Ελλάδα? Οταν καταχωρώ τους ιδιοκτήτες στο buildingcert, (3 στο σύνολο) δεν έχω το ΑΦΜ του τρίτου με αποτέλεσμα να μην προχωράει η έκδοση ΠΕΑ αφού ζητά ΑΦΜ!!! όλων.

Τι να κάνω? να τον γειώσω και να βάλω μόνο τους άλλους 2 για να βγάλω το ΠΕΑ? Υπάρχει θέμα μετά αν ο συμβολαιογράφος τσεκάρει μετά το ΠΕΑ? Μπορει να το δει? Ακούω γνώμες παίδες...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχει τόσο σημασία...Ούτως ή άλλως αν θυμάμαι καλά στο ΠΕΑ φαίνεται μόνο το όνομα του 1ου ιδιοκτήτη. Αν βάλεις παύλα αντι ΑΦΜ μήπως το δέχεται;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μόνο ένα όνομα φαίνεται οκ είμαστε εκεί...Δεν παίρνει την - ζητά αριθμό.... Σκέφτομαι να μην τον αναφέρω καθόλου, αλλά μήπως ο συμβολαιογράφος το δει μετά (εκεί που τσεκαρει το ΠΕΑ για εγκυρότητα κτλ) και γίνει μπάχαλο.

 

edit. Εκανα για λίγο τον συμβολαιογράφο..και έδωσα από παλαιότερο ΠΕΑ αρ.πρ και κωδ.ασφαλείας για εγκυρότητα....Ολοι οι ιδιοκτήτες φαίνονται που έχεις περάσει....Την τρέλλα μου μέσα... :confused:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις το ίδιο ΑΦΜ και στους δύο, στον έλεγχο που κάνει η συμβολαιογράφος δεν φαίνονται τα ΑΦΜ, παρά μόνο τα ονοματεπώνυμα.

Link to comment
Share on other sites

tsx Καλά ε......Θεός! Ετσι θα το κάνω. Οντως μόνο τα ονόματα φαίνονται....Μου'χε σπάσει τα νεύρα, με λύτρωσες χιλια ευχαριστώ....

akis73 Ευχαριστώ και σενα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι λογική η παρακάτω κατάταξη σε κατάστημα 80 τ.μ του 60;

Εννοείται δεν υπάρχει μόνωση και για θέρμανση - ψύξη έχω βάλει αντλία θερμότητας με EER 2,2.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η μεγάλη διαφορά στη θέρμανση.

 

τελική χρήση Αναφοράς Πραγματικό Σενάριο 1 Θέρμανση 13,1 126,7 35,8 Ψύξη 51,1 72,4 66,5 ΖΝΧ 3,8 4,8 0,0 Φωτισμός 77,0 100,5 29,4 ΑΠΕ-ΣΗΘ 0,0 0,0 0,0 ΣΥΝΟΛΟ 145,0 304,5 131,6 Καταταξη - Ε B

Link to comment
Share on other sites

συν'αδελφοι sos. Εχω να επιθεωρήσω ένα σπίτι Δ ορόφου στην επαρχία με επίτοιχο λέβητα φ.α στο μπαλκόνι πού δίνει σε ενδοδαπέδια θέρμανση ,ενω για ΖΝΧ συνδέεται boiler με τον λέβητα.Δεν έχω ξανακάνει και έχω αγχωθει με το φ.α

Ισχύουν τα παρακάτω¨΄

1)σύμφωνα με την σελ 89 β.α παίρνω του κατασκευαστή χωρίς υπερδιαστασιολόγηση(ng1,ng2) ?

2) ισχύς ποιά παίρνω ? την γράφει πάνω?

3) αν δεν είναι ευδιάκρητα ο β.α και η ισχύς τι θα κάνω?

4)οι απώλειες του δικτύου διανομής=0 ή παίρνω απώλειες και πώς?

5)Το fim είναι συνεχή ή διακοπτόμενη λειτουργία εδώ που ό επίτοιχος κουμπώνει στήν ενδοδαπέδια θέρμανση?

6)fydr εξισορροπημένο ή εκτός ισορροπίας? πώς το κρίνω?

7)το nem τερματικών μονάδων το παίρνω από τον 4.12=0.90 για ενδοδαπέδια ή αλλιώς?

8-)για το ΖΝΧ βάζω για χειμώνα τον επίτοιχο 100% ενώ επειδή έχω boiler στο μπα΄νιο βάζω το καλικαίρι 100% ηλεκτρικό θερμαντήρα με ισχύ αυτή της αντίστασης?

9)ισχύς του επίτοιχου για ΖΝΧ βάζω αυτήν του κατασκευαστη όπως και β.α(ότι έβαλα στην θέρμανση?)?

10)απώλειες δ.διανομής έχω ή λέω ότι <6.0μ και άρα μηδενικές? και αν δεν είναι <6.0μ ?

11)αποθήκευσης παίρνω 5% +2%=7%?

12) βοηθητικά συστηματα υπάρχουν , θα γράψω κάτι μέσα από τον λέβητα ή θα βάλω 0.1w/m2 ?

13) τι άλλο να προσέξω στο σύστημα αυτό?

μακάρι να μου απαντήσετε? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.