Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

όταν έχουμε πολυκατοικία με ένα μαγαζί στο ισόγειο τότε τμήμα κτιρίου είναι ή ολόκληρο κτίριο βάζουμε στο buildingcert? με όροφο =1 έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Στο buildingcert βάζεις τη χρήση για την οποία βγάζεις ΠΕΑ. Οχι την χρήση του κτηρίου στο οποίο ανήκει το κατάστημα. Μη βάλεις πολυκατοικία όταν θέλεις να βγάλεις ΠΕΑ για κατάστημα στο ισόγειο. Βάλε κατ' ευθείαν χρήση καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό σίγουρα , χρήση κτιρίου κατάστημα απλά λέω μετα αφού όλα τα μαγαζιά είναι μόνο ένα , τμήμα κτιρίου θα τσεκάρω ή ολόκληρο κτίριο γιατί δεν μου έχει ξανατύχει να είναι ένα το μαγαζί του κτιρίου

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

η λογική δεν λέει ότι αφού βάζω σαν κτίριο το κατάστημα και αφού σε όλη την πολυκατοικία είναι ένα κατάστημα και άρα σε όλο το κτίριο όπως το έχω ορίσει να πρέπει να τσεκάρω ολόκληρο κτίριο και όχι τμήμα αν και δεν πρέπει να παίζει ρόλο αφού αυτο θα έπαιζε αν ήταν κατοικίες πού αλλάζει η τιμή

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως πρέπει να βάλεις τμήμα κτηρίου και όχι ολόκληρο κτήριο. Ολόκληρο κτήριο θα βάλεις όταν σου αναθέσουν και όλα τα διαμερίσματα, οπότε και η αμοιβή σου θα είναι 1 ευρώ/τμ.

Τώρα θα πληρωθείς με 2,5 ευρώ/τμ.

Link to comment
Share on other sites

έχει το δικαίωμα πάνω σε αυτο που λές ο ιδιοκτήτης να δώσει όλα τα διαμερίσματα χωρίς να δώσει το κατάστημα και τα διαμερίσματα τότε θα πληρωθουν με 1 ευρώ. Το κατάστημα όποτε και αν δωθεί με΄ή χωρίς τα διαμερίσματα με 2.5Ε πάει

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμός στην δεύτερη σελίδα του πιστοποιητικού (γιά κατάστημα) δεν είναι κλικαρισμένος στόν ηλεκτρισμό όπως η ψύξη και τα ΖΝΧ. Βέβαια από κάτω βγάζει την καταναλώση του αλλά δεν έπρεπε να είναι και κλικαρισμένος ότι ξοδεύει ηλεκτρική ενέργεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόχειρο το λογισμικό τώρα αλλά μήπως αυτό εξάρταται από τον αν κλίκαρες τον φωτισμό σε κάποιον λογαριασμό ΔΕΗ πχ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, τώρα που είδα το αρχείο μου, σε ΠΕΑ για κατάστημα και σε μένα δεν έχει κλικάρει τον φωτισμό όπως έχει κάνει δίπλα για ΖΝΧ και ψύξη....

Από κάτω στην ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας ανα τελική χρήση έχει υπολογίσει κανονικά τον φωτισμό

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.