Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

αν το χάσεις κ του το περάσει άλλος, τότε να κάνεις έλεγχο για το ποιος το έβγαλε.... Τράβα του κ μια καταγγελία στο υπεκα κ ... στην υγειά του! Αν είναι να καταγράφουμε οτι θέλουν οι ιδιοκτήτες είσαι απλά συνυπαίτιος.

Αν αρχίσουν τέτοια τερτίπια σκέψου τι θα έκανες αν ήσουν κ ελεγκτής δόμησης... Τα ίδια?

Είσαι υποχρεωμένος να το δείξεις, όπως κ όλοι οι υπόλοιποι επιθεωρητές. Αυτό να του πεις.

Link to comment
Share on other sites

μόλις του είπα ότι το πατάρι πρέπει να μπεί υποχρεωτικά άρχισε ότι τι λές , είναι λυόμενο και θα το έβγαζε γιατί του το άφησε ο πρώην νοικάρης αλλά θέλει έξοδα για να το βγάλει και ο νοικάρης ο νέος δεν θα το χρησιμοποιήσει!!!!!(καλό εε?)

Τίποτα επιμένω και άς το ΄χασω.

το κακό είναι το έχει στείλει μιά φίλη λογίστρια και θα νομίζει ότι είμαι εγώ ο κομπλεξικός.

Ξέρετε πάντως οι εφορίες πώς το αντιμετωπίζουν, δηλαδή αν κοιτάνε τα τετραγωνικά που γράφει το πεα ?

Link to comment
Share on other sites

μόλις του είπα ότι το πατάρι πρέπει να μπεί υποχρεωτικά άρχισε ότι τι λές , είναι λυόμενο και θα το έβγαζε γιατί του το άφησε ο πρώην νοικάρης αλλά θέλει έξοδα για να το βγάλει και ο νοικάρης ο νέος δεν θα το χρησιμοποιήσει!!!!!(καλό εε?)

Τίποτα επιμένω και άς το ΄χασω.

το κακό είναι το έχει στείλει μιά φίλη λογίστρια και θα νομίζει ότι είμαι εγώ ο κομπλεξικός.

Ξέρετε πάντως οι εφορίες πώς το αντιμετωπίζουν, δηλαδή αν κοιτάνε τα τετραγωνικά που γράφει το πεα ?

 

κυτταξτε, παταρια κατασκευασμενα ως ανοικτοι εξωστες επιτρεπονταν χωρις να προσμετρωνται στον συντελεστη δομησης με τον ΓΟΚ 73 αν δεν αφορουσαν κατοικιες και μεχρι 50% του υποκειμενου οροφου αν δεν κανω λαθος, συνεπως μπορει να εισαι μεσα σαυτη την περιπτωση.

Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται να μαλωνουμε με τους πελατες: αν ειναι θερμαινομενος χωρος και εχει συστηματα θερμανσης, κλιματισμου, φωτισμου, ζνχ κλπ κατα την γνωμη μου πρεπει να το μετρησεις, υπαρχει ομως περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα σε εφορια ή υποθηκοφυλακειο.

Link to comment
Share on other sites

§6 άρθρου 84 ΓΟΚ 73.

"6. Εξώσται ανοικτοί εντός αιθουσών.

Εξώσται ανοικτοί εντός υψηλών αιθουσών συγκεντρώσεως του κοινού δι' αναψυχήν ή εργασίαν (π.χ. κέντρα συγκεντρώσεως του κοινού, καταστήματα πωλήσεως, κτίρια τραπεζών και παρόμοιοι χώροι) επιτρέπονται εφ' όσον δεν καλύπτουν πλέον του ημίσεως της εκτάσεως της αιθούσης και εφ' όσον η κατασκευή και η διάταξις αυτών ανταποκρίνεται εις την χρήσιν των μόνον ως παραρτημάτων των εν λόγω αιθουσών και ουχί εις άλλην αυτοτελή χρήσιν. Η προσπέλασις προς τον ανοικτόν εξώστην επιτρέπεται μόνον δια κλίμακος κειμένης απαραιτήτως εντός του χώρου του καταστήματος ή της αιθούσης εις τον οποίον ευρίσκεται ο ανοικτός εξώστης. Οι ανωτέρω εξώσται δεν λογίζονται ως όροφοι και δεν περιλαμβάνονται εις τον συντελεστήν δομήσεως του οικοπέδου."

 

καταργήθηκε με τον ΓΟΚ του 85, συνεπώς μπορούμε να θεωρήσουμε ότι μεταξύ 73-85 δεν προσμετρούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Με καθε επιφύλαξη έτσι?!

Καλύτερα να τσεκάρεις τα στοιχεία οικοδομής στο πίσω μέρος της οικοδομικής αδείας, γιατο αν αναφέρει κάτι για το πατάρι, ή την κάτοψη του ισογείου, συνήθως περνούσαν

μια διακεκομμένη γραμμή παταριού και ανέφεραν ανοικτός εξώστης - πατάρι που δεν μετρά στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω, όταν χρησιμοποιούμε τον πίνακα 3,5 ΤΟΤΕΕ1 και παίρνουμε συντελεστή θερμοπερατότητας πχ για τοίχο 0,7 πρέπει να προσθέσουμε και το 0,1 λόγω θερμογεφυρών?? Πρόσκειται για τμήμα κτηρίου σε πολυκατοικία που ολοκληρώθηκε το 1997.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.