Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Αν έχεις τόσα πολλά δέντρα εξέτασε μήπως μπορείς να πάρεις πλήρη σκίαση (=0) από ορίζοντα για να ξεμπερδεύεις με τις σκιάσεις γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η αναγκαια και ικανη συνθηκη για πληρη σκιαση; εχει παντως φανταστικο φιλτραρισμα το φως του ηλιου,στο πεζοδρομιο ελιες,μεσα πορτοκαλιες,πευκα....και ειναι και ιδιαιτερα φωτεινο,τωρα το μεσημερι που πηγα....μηκος φατσας 20μ. δεντρα 12.....σε δυο σειρες,στα 2 και 4 μετρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι 0.25 ίσως?... Πάνω κάτω κάπως έτσι. Αν έχει κάποιος να προσθέσει κάτι....

Ερώτηση.

Για ΠΕΑ σε γραφεία, που δεν έχουν τοποθετηθεί υαλοπίνακες, τι κάνουμε? Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

Το μαγκαζί τα είναι τερινό. Δεν θεωρείς κουφώματα. Αν είναι τμήμα κτιρίου δεν θα κάνει έλεγχο του Um.

Άλλη "λύση" θα ήταν να θεωρήσεις τόσες τυποποιημένες "θυριδες αερισμού" (οπότε διείσδυση αέρα 10 m3/h) π.χ. για συσκευές φ.α. εμβαδού 150 cm2 η καθεμιά ώστε το άθροισμά τους να ισούτε με το εμβαδό των κουφωμάτων που λείπουν.

Και η τελευταία: παράτα το.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, τι μάλλον πάω για το τελευταίο σενάριο...Ακου τι μου είπαν οι άνθρωποι..Νο κουφ, νο ΠΕΑ, τι στο καλό γυμνό θα το δώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι! Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την ερμηνεια του διαχωρισμου σε γωνιακο και μη γωνιακο κτιριο οπως αναφερεται στην παρ. 3.1.2. της ΤΟΤΕΕ 1. Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια.

 

Ελέγχεις τις ελεύθερες πλευρές του κτιρίου, δηλαδή τις πλευρές που δεν έχουν επαφή με όμορα κτίρια.

 

Αρχικά ελέγχεις αν υπάρχουν δύο τουλάχιστον ελεύθερες πλευρές που να είναι κάθετες μεταξύ τους.

 

Αν ναι τότε είναι "γωνιακό", σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι "μη γωνιακό".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους. Σχεδόν έχω τελειώσει το πρώτο μου ΠΕΑ (δουλεμένο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) αλλά έχω κολλήσει στο ΖΝΧ!!!

στο τμήμα καταστήματος που έχω δεν υπάρχει σύστημα και βάζω το θεωρητικό όπως λέει η ΤΟΤΕΕ-1 και η βοήθεια του λογισμικού του ΤΕΕ! Έλα όμως που βγάζω λιγότερες KWh/m2 και από το Κτ.Αναφ.!!!

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορεί να έχω κάνει λάθος γιατί δεν μπορώ να το βρω εδώ και 2-3 μέρες που ψάχνω και έχω αγανακτήσει;

 

http://imageshack.us/f/72/18655149.jpg/

http://imageshack.us/f/526/45269897.jpg/

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις τις ελεύθερες πλευρές του κτιρίου, δηλαδή τις πλευρές που δεν έχουν επαφή με όμορα κτίρια.

 

Αρχικά ελέγχεις αν υπάρχουν δύο τουλάχιστον ελεύθερες πλευρές που να είναι κάθετες μεταξύ τους.

 

Αν ναι τότε είναι "γωνιακό", σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι "μη γωνιακό".

Δηλαδή ένα πανταχόθεν ελεύθερο θα το θεωρήσουμε γωνιακό. Σωστά;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.