Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

φιλαράκο , ευχαριστώ.

Μού είχε κάνει εντύπωση γιατί πρίν τίς διευκρινήσεις στα σεμινάρια λέγαμε ότι βάζουμε Δ.

Στο μεταξύ τα αποτελέσματα ειδικά στην ψύξη δεν έχουν καμία σχέση με Γ και με Δ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε κτηριο τριτογενους τομεα που ειναι γυμνο απο θερμανση, ψυξη, μηχανικο αερισμο και φωτισμο και ΟΛΑ ειναι του ΚΑ, τι αυτοματισμους θετουμε?

Προσωπικα το εβαλα Δ γιατι δεν ηξερα αν πληρουνται οι προδιαγραφες για τον αερισμο με τα του ΚΑ ωστε να παει Γ (ελεγχος προσαγωγης αερα με χρονοδιακοπτη και θερμοκρασιας αερα)

 

Τι λετε εσεις?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Από το post#948 και κάτω αυτό συζητάμε. Και είπαμε κατηγορία Γ, αφού όλα του τα συστήματα (συμπεριλαμβανομένου και του αερισμού και των αυτματισμών ελέγχου αυτού) είναι "θεωρητικά". Είναι σαν του κτιρίου αναφοράς και το Κ.Α. για κτίρια του τριτογενούς τομέα, με Εθερμ. επιφ. < 3.500m2 έχει αυτοματισμούς κατηγορίας Γ (εκτός από ξενοδοχεία/ξενώνες όπου έχει Β).

Αφού δεν υπάρχει εγκατεστημένο τ ί π ο τ α, τότε τα θεωρητικά συστήματα που βάζουμε μπορούν να έχουν τόσα καλούδια όσα και το Κ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με τα τετραγωνικα κατω των 3500τ.μ. που το βασιζεις ακριβως?

Εκτος απο ξενοδοχεια και ξενωνες που πανε Β

Γιατι? Το λεει καπου και μου διεφυγε?

Ανεφερα τους προβληματισμους μου αναφορικα με τον αερισμο, τους χρονοδιακοπτες και τον ελεγχο της θερμοκρασιας που απαιτουνται για κατηγορια αυτοματισμων Γ, κατι που δε μπορεσα να εντοπισω πουθενα στο ΚΑ

Για θερμανση και ψυξη δε διαφωνουμε πουθενα οτι ειναι Γ.

Αλλα ο αερισμος? Διατηρω καποιες επιφυλαξεις επ αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Για τα 3.500m2 το γράφει στην τρίτη παράγραφο της 5.2.1 (προς το τέλος της σελ. 137 της "2ης έκδοσης").

 

Διάβασα κι αυτό εδώ και πολύ καλά κάνεις και διατηρείς τις επιφυλάξεις σου. Κι εγώ τις έχω, αλλά νομίζω πως είναι κατηγορία Γ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.