Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Η διδαχή της ενεργειακής επιθεώρησης είναι μια άλλη πικραμένη ιστορία.

 

Σε καμιά περίπτωση το Pgen δεν πρέπει να το συγχέεις με το αν το σύστημα θέρμανσης ικανοποιεί ή όχι τις ανάγκες μια ζώνης.

 

Δες το κι αλλιώς. Αν ήταν τόσο εύκολο αντί του τεύχους θερμικών απωλειών θα εφαρμόζαμε έναν τύπο και σε 5 λέπτα θα τελείωνε η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ πω ακριβως καταλαβαινεις οτι επαρκει το συστημα σου η οχι?κανεις ενεργειακη μελετη????υποθετω πως οχι!!Αν ξερεις κατι πιο σωστό θα ήθελα να μου το πεις γιατι αυτη τη στιγμη το μονο που ακουω ειναι για ενα θεμα διαφορετικες αποψεις, διαφορετική από το τεε, αλλη από σενα αλλο πιστευω εγω..

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ διάβασε τις ΤΟΤΕΕ. Εκεί πέρα λέει ότι το A το παίρνεις όπως στον παλιό έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας κατά ΚΘΚ. Δηλ. ότι σου είπε και ο hkamp και εγώ. Αν το ΤΕΕ στα είπε όπως τα έγραψες, τότε κατά την γνώμη μου δεν στα πανε καλά.

Διάβασε και το παράδειγμα του ΤΕΕ για ενεργειακή επιθέωρηση που υπάρχει στο σαιτ του ΤΕΕ για να δεις ότι κάνει ακριβώς το ίδιο.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η άποψη του ΤΕΕ γι αυτό το θέμα και γιατί είναι διαφορετική από την δική μου;

 

Αν έχεις κάνει ερώτηση στο ΤΕΕ, θα σου ήμουνα υποχρεωμένος αν ανέφερες την απάντησή τους.Πολύ πιθανόν να έχω λάθος άποψη.

 

Αν η διαφορετική άποψη προέρχεται από ενεργειακά σεμινάρια τότε δεν είναι άποψη του ΤΕΕ. Είναι άποψη του εισηγητή. Και αν είσαι τυχερή και ο εισηγητής ήταν ενημερωμένος και γνώστης τότε ΟΚ. Αν ήταν σαν τους δικούς μας εδώ (δυστυχώς στις επαρχιακές πόλεις μας οι εισηγητές δεν είναι και ότι καλύτερο θα μπορεί να σου πετύχει) τότε δυστυχώς ατύχησες. Ξαναψάξτο μόνη σου.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ενεργειακή μελέτη (αν και μάλλον εννοείς μελέτη θέρμανσης). Το σύστημα θέρμανσης θεωρείς ότι επαρκεί όταν υπάρχει σε ένα χώρο. Αν ήταν διαφορετικά, οι άνθρωποι που μένουνε στη ζώνη θα κάνανε τις απαραίτητες διορθωτικές ενέργειες και θα τις κατέγραφες στο ΠΕΑ. Σε νέο κτήριο θεωρητικά υπάρχει μελέτη που εφαρμόζεται και θεωρείται επαρκές.

 

Οπότε, όταν υπάρχει σύστημα θέρμανσης σε ένα χώρο, θεωρείται επαρκές. Οταν δεν υπάρχει (βοηθητικοί χώροι) πας με το σύστημα του ΚΑ. Δεν συμφωνώ με την προσέγγιση αυτή (ίδιο με ΚΑ) προσωπικά αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Λάθος ή σωστή, αυτή είναι η θεώρηση και την ακολουθούμε όλοι.

 

Το σύστημα ψύξης όταν υπάρχει στον χώρο μπορείς να το θεωρήσεις επαρκή ή να κάνεις εκτίμηση με την ισχύ του συστήματος / τμ. Εχει γίνει εκτενείς συζήτηση σ' αυτό το θέμα σ' αυτό το φόρουμ. Οταν δεν υπάρχει στον χώρο εντός της ζώνης πας πάλι με το ΚΑ.

 

Για τα υπόλοιπα συστήματα, τα πράγματα είναι πιο διευκρινισμένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hkamp, μαλλον δε διαβασες το ερωτημα μου απο την αρχη.Ναι πηρα στο helpdesk του τεε και μου ειπαν οτι πρεπει να παρω ολοκληρη την εξωτερικη επιφανεια του κτηριου συμπεριλαμβανοντας και τη σταγη -κλιμακοστασιο- κλειστη πιλωτη (προκειται για μονοκατοικια). Αυτα. τελος παντων σε ευχαριστω που μου απαντησες και μονο το οτι ο καθενας λειτουργει διαφορετικα στις πεα τα λεει ολα και για τη διδασκαλια και για τις τοτεε. Οσο για την επαρκεια ενος συστηματος, στην τοτεε λεει οτι αν δεν εχει πχ συστημα θερμανσης βαζεις του ΚΑ αλλα και αν δεν επαρκει συμπληρωνεις με του ΚΑ..οτι καταλαβαινει ο καθενας..τελος παντων ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ενεργειακή μελέτη (αν και μάλλον εννοείς μελέτη θέρμανσης). Το σύστημα θέρμανσης θεωρείς ότι επαρκεί όταν υπάρχει σε ένα χώρο.

συμφωνω απολυτα

 

εχει ο χωρος θερμαντικο σωμα = επαρκει

και 1 φετα ακαν να ειναι εμενα, για την επιθεωρηση, μου φτανει και περισσευει μαλιστα

αν δεν φτανει στον ιδιοκτητη να πληρωσει μελετη απωλειων και θερμανσης

οχι βρηκαμε επιθεωρητη να θαψουμε και ζωντανους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με διαολίζεις... αλλά χαλάλι φίλε μου :smile: .

 

Και μόνο που βλέπω τη φωτό σου.... φτάνει. Νυν απολύεις τους φίλους σου.......

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα έχει απαντηθεί αλλά όσο κι αν έψαξα δεν το βρήκα:

Μεζονέτα αυτοτελής που ανήκει σε συγκρότημα μεζονετών και όλες έχουν την ίδια οικοδομική άδεια τότε θεωρούμε τμήμα κτιρίου και μονοκατοικία κατά την δήλωσή μας στο buildingcert καθώς και στο σύστημα αμοιβών;

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν ιδιο φεροντα οργανισμο 2 η παραπανω μεζονετες εγω τις παω σα διαμερισμα...

Η μονοκατοικια ειναι αυτοτελης...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από χτες να βγάλω την αμοιβή για ένα ΠΕΑ.

 

Στην αρχή είχα το γνωστό πρόβλημα που μου εμφανίζει ως αμοιβή 0. Τελικά βρήκα πως πρέπει να κάνω ενδιάμεση υποβολή και στην συνέχεια να πάω πάλι στην επεξεργασία και στην ομάδα έργου πλέον μου είχε ενεργοποιημένα τα αντίστοιχα κουτάκια και έβαλα την αμοιβή.

 

Από εκεί και πέρα όμως τι κάνω; Δοκίμασα οριστική υποβολή με τα κουτάκια τσεκαρισμένα, χωρίς να τα τσεκάρω, με ενδιάμεση υποβολή ξανά και ύστερα οριστική υποβολή. Το κουτάκι "έγκριση από το ΤΕΕ" δεν "ανάβει" με τίποτα.

 

Αν πατήσω στο ερωτηματικό δίπλα από το "έγκριση από το ΤΕΕ" μου εμφανίζει "- Ο προϋπολογισμός του έργου (0) είναι μικρότερος από τον ελάχιστο (10384)." Παίζει ρόλο;

 

Από την στιγμή που θα γίνει η υποβολή, σε πόσες ώρες ενεργοποιείται το "έγκριση από το ΤΕΕ";

 

Υ.Γ. Περιττό να σας πω πως οι οδηγίες του ΤΕΕ για τις αμοιβές των ενεργειακών επιθεωρητών δεν περιγράφουν σωστά όλη την διαδικασία.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.