Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Οχι δεν εισαι ΟΚ

Θεωρητικο συστημα ψυξης θα καλυψει το 14% του διαμερισματος σου και το υπολοιπο 36% απο υπαρχον κλιματιστικο

Η μονωση ξερεις οτι δεν εφαρμοστηκε... Μπορεις με καποιον τροπο να το αποδειξεις?

Κι εγω ξερω οτι οι μονωσεις ως επι το πλειστον δεν εφαρμοστηκαν αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω καποιο παραστατικο στα χερια μου η καποιο καροτο που να αποδεικνυει το παχος της θερμομονωσης, θεωρω οτι εφαρμοστηκε πληρως

Θα σου συνιστουσα να κανεις κι εσυ το ιδιο, ακομα κι αν τα νουμερα επι της ουσιας ειναι πλασματικα...

Με την υπερδιαστασιολογηση του λεβητα τι εκανες? Τι συντελεστες υπερδιαστασιολογησης σου προεκυψαν?

Γιατι για μονωμενο κτηριο, ακομα και μερικως, η διαφορα θερμανσης ειναι πολυ μεγαλη!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι δεν πρέπει να αμφισβητείται η μελέτη αν δε φαίνεται κάτι τρανταχτό. Το συγκεκριμένο διαμέρισμα είναι μικρό με πολλά συρόμενα κουφώματα όπου δε φαίνεται θερμομόνωση κατά ΚΘΚ σίγουρα όχι. Έχει μεγάλο Η/Υ που έκλεισε αργότερα, κτλ Οπότε πιστεύω ότι είναι ανεπαρκής η μόνωση.

Όσον αφορά στη διαστασιολόγηση βρήκα διπλάσιο το εγκατεστημένο σύστημα θέρμανσης σε σχέση με αυτό που απαιτείται.

Τώρα για το ψυκτικό φορτίο νομίζω ότι είναι 64% το θεωρητικό σύστημα κ 36% το υπάρχον κλιματιστικό. Σύνολο 100% όπου στη συνέχεια γίνεται ο πολ/μός κάθε ποσοστού με 0.5.

Link to comment
Share on other sites

Aρα τα ποσοστά κάλυψης πρέπει να είναι 0.32 (θεωρητικό σύστημα }και 0.18{υπάρχον κλιματιστικό}

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

έχω μια μάλλον χαζή ερώτηση, αλλά είναι το 1ο μου Π.Ε..Α

έχω έδρα Δήμο στο Δυτικό Τομέα Αττικής.

Επιτρέπεται να κάνω Π.Ε.Α. για κτίριο εκτός Αττικής και μάλιστα σε άλλο νομό ?

... έχω κάτι κουμπαράκια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,να ρωτήσω ,στην περίπτωση ΠΕΑ ΚΤΙΡΊΟΥ,εάν ο ΜΘΧ είναι <10% του όγκου του κτρίου ,λαμβάνεται υπόψη?Εάν όχι τις διαχωριστικές επιφάνειες τις αγνοούμε (ως αδιαβατικές?). Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@γ.ταφ

Για την ψύξη, καλά το θεώρησες.

Για τη θερμομόνωση, το θέα είναι να μην αμφισβητούνται οι συντελεστές των αδιαφανών σου δομικών στοιχείων σε σχέση με της μελέτης. Οι τοίχοι συρομένων ας πούμε να μην ανταποκρίνονται στο πάχος που έλεγε στη μελέτη.

 

@giatrasot

Και σ' όλη την Ελλάδα άμα θες μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ.

 

@ntside

Αν στη μελέτη τον ορίζει ως μη θερμαινόμενο έτσι θα τον πάρεις. Τώρα αν το κτίριο είναι πριν τον Κ.Θ.Κ., γνώμη μου είναι να εξετάσεις γιατί πρόκειται. Αν είναι μέσα σε θερμαινόμενο χώρο, τον συμπεριλαμβάνεις στη ζώνη. Αν διαχωρίζεται έτσι που να αποτελεί διακριτά ξεχωριστό χώρο (π.χ. αποθήκη, γκαράζ, κλιμακοστάσιο κοινόχρηστο), τότε τον εξετάζεις σαν μ.θ.χ.

Link to comment
Share on other sites

giatrasof μπορείς να κάνεις ΠΕΑ σε ολόκληρη την Ελλάδα. Το νομό τον έχεις δηλώσει μόνο για να φαίνεσαι στην αντίστοιχη λίστα, ώστε να σε βρίσκουν εύκολα οι ενδιαφερόμενοι που μένουν στην περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

giatrasof φυσικά και μπορείς να κάνεις ΠΕΑ σε ολόκληρη την Ελλάδα.Αλλά στο σύστημα αμοιβών θα βαλεις τη χλμ απόσταση από την έδρα σου για να βγεί η νόμιμη αμοιβή,νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious ευχαριστώ

 

ευχαριστώ για την απάντηση

στο help TEE αναφέρει :

 

"Αριθμός Μη Θερμαινόμενων Χώρων. Καταγράφεται ο συνολικός αριθμός των μη θερμαινόμενων χώρων που διαθέτει το κτίριο (όταν ο όγκος τους είναι τουλάχιστον 10% του συνόλου του κτιρίου)".

Ο προβληματισμός μου εναι εάν ο όγκος τους είναι μικρότερος από 10% του συνόλου του κτιρίου δεν τους λαμβάνουμε υπόψη?Και τι γίνεται με τις διαχωριστικές?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.