Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Θα πρέπει να κάνω έλεγχο σ' όλο το διαμέρισμα για τις διαστάσεις κολωνών, τοιχείων και δοκαριών; Πολύ πιθανόν να μην έχει εφαρμοστεί επακριβώς ο ξυλότυπος, τον οποίο δεν τον έχω καν. Εσείς δηλαδή τι κάνετε σ' αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορείς και με τους πίνακες. Από το 2000 και μετά λόγω ΕΑΚ προφανώς θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερα ποσοστά σκυροδέματος επί της όψης για αυτό και σου λέει να τα υπολογίσεις από τον ξυλότυπο.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μελετη θερμομονωσης θα βρεις τον ξυλοτυπο απο τα σκαριφηματα

αλλιως μεγιστο U κατα ΚΘΚ

zxgr δεν έχω τη μελέτη θερμομόνωσης. Άρα κάνω χρήση του πίνακα 3.5 σελ. 48 τοτεε 1 για μέγιστο U κατά ΚΘΚ. Επομένως για μια επιφάνεια, π.χ. τοίχος σε επαφή με εξ. αέρα για ζώνη Γ παίρνω την τιμή 0,70 για όλο τον τοίχο χωρίς να κάνω διάκριση για σκυρόδεμα και οποτοπλινθοδομή όπως τον πίνακα 3.4α;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορείς και με τους πίνακες. Από το 2000 και μετά λόγω ΕΑΚ προφανώς θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερα ποσοστά σκυροδέματος επί της όψης για αυτό και σου λέει να τα υπολογίσεις από τον ξυλότυπο.

έχεις δίκιο akis73. το θέμα είναι ότι δε μπορώ να ξέρω αν εφαρμόστηκε σωστά η στατική μελέτη

Αν χρησιμοποιήσω όμως τον πίνακα 3.5 δε χρειάζεται να ξέρω το ποσοστό του φέροντος οργανισμού.

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Για τον υπολογισμό του συντ. σκίασης ορίζοντα το σχήμα 3.6α της σελ. 69 ΤΟΤΕΕ 1 είναι σωστό; Δηλαδή το H περιλαμβάνει κ την πλάκα του επάνω ορόφου ή μήπως ως H θα πάρουμε το ύψος χωρίς την πλάκα;

 

Επίσης το Hw του σχήματος 3.6β φτάνει ως το επάνω μέρος του τζαμιού ή του κουφώματος;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

1). Όπως γράφει και πιο κάτω στην παράγραφο 3.3.2. μπορείς κατά παραδοχή να υπολογίσεις μια ενιαία τιμή συντελεστή σκίασης από ορίζοντα, για τα αδιαφανή στοιχεία μιας όψης με τον ίδιο προσανατολισμό, πράγμα που ειδικά στην περίπτωσή σου ταιριάζει. Το ύψος H θα είναι όπως ακριβώς το δείχνει (τοίχος + δοκός + πλάκα οροφής). Με άλλα λόγια, σαν H θεωρείς αυτό που ορίζεται σαν "ύψος ορόφου" σύμφωνα με όσα λέει η παράγραφος 3.1.1. και το σχήμα 3.1β.

Θα είχαν νόημα διαφορετικά ύψη (τοίχου, δοκού, πλάκας) αν ήθελες να υπολογίσεις τους συντελεστές σκίασης ξεχωριστά για το κάθε ένα δομικό στοιχείο.

 

2). Για τα διαφανή δομικά στοιχεία σαν ύψος Hw, θεωρείς αυτό του κουφώματος και όχι μόνο του διαφανούς τμήματος. Παρόμοια για τις σκιάσεις από οριζοντίους προβόλους. Επίσης για τις σκιάσεις από πλευρικές προεξοχές το Ww είναι το μήκος του κουφώματος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.