Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαγωγή στη ρύθμιση μετά από αλλαγή ορίων


Recommended Posts

Να σας ξαναευχαριστήσω για τις απόψεις σας. Εμένα η άποψή μου, βάσει σεμιναρίων, είναι ότι ο καθένας πρέπει να τακτοποιήσει ότι υπάρχει εντός του οικοπέδου του. Σωστό λάθος δεν το γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι η δήλωση γίνεται βάσει εγκεκριμένων σχεδίων αδείας. Εκτός και αν τα "πνίξεις"... Συμβολαιογραφικά μπορεί να τακτοποιηθεί αργότερα με μία ανταλλαγή τμημάτων οικοπέδων ίσης αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Μα στην δικιά σου περίτπωση, υπάρχει σε ένα οικόπεδο μια αυθαιρεσία που είναι άλλου ιδιοκτησία!!

Εκτός αν δεν έχω καταλάβει από την αρχή σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι faethon111 σωστά το έχεις καταλάβει. Γι' αυτό και έγραψα

ότι ο καθένας πρέπει να τακτοποιήσει ότι υπάρχει εντός του οικοπέδου του.

Δηλαδή το τμήμα της οικοδομής (ιδιοκτήτης1) που βρίσκεται εντός άλλου οικοπέδου (ιδιοκτήτης 2) θα δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης & κάλυψης από τον ιδιοκτήτη του άλλου οικοπέδου (ιδιοκτήτης 2). Μετά όμως πρέπει να γίνει και "τακτοποίηση" συμβολαιογραφικά.

Εάν όμως γίνει η τακτοποίηση με ταυτόχρονη αλλαγή ορίων? (είναι οικισμός προ 23, ούτε οριοθετήσεις, ούτε τίποτα). Τα τοπογραφικά είναι με δήλωση υλοποίησης ορίων. Βέβαια και τα συμβόλαια είναι πρόσφατα (5ετίας), όπως και οι άδειες και των 2. Δικαιολογείται μια απόκλιση της τάξης του 7% στα εμβαδά? Να πεις ότι έγιναν πριν 20-30 χρόνια πάει στο καλό...

Edited by Dim84
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που κολλάω; Στο πως θα δείξεις κάτι που ανήκει σε άλλο. Δεν είναι κάτι αυτόνομο να πεις εντάξει.

Δηλαδή θα δείξεις έναν χώρο μήκους Χ και πλάτους 1,50μ;

Τι φωτογραφίες θα βάλεις;

Θα πρέπει να δείξεις κατόψεις, τομές και Δ.Κ.

Εκεί τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ξαναευχαριστήσω για τις απόψεις σας. Εμένα η άποψή μου, βάσει σεμιναρίων, είναι ότι ο καθένας πρέπει να τακτοποιήσει ότι υπάρχει εντός του οικοπέδου του. Σωστό λάθος δεν το γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι η δήλωση γίνεται βάσει εγκεκριμένων σχεδίων αδείας. Εκτός και αν τα "πνίξεις"... Συμβολαιογραφικά μπορεί να τακτοποιηθεί αργότερα με μία ανταλλαγή τμημάτων οικοπέδων ίσης αξίας.

 

Dim

Ναι βάσει αδείας γίνεται ό έλεγχος αλλά, αυτό δεν σημαίνει ότι η άδεια δεν μπορεί να δείχνει λάθος τοπογραφικό (δες ε/α για εικονικό τοπογραφικό κλπ και την απαίτηση σύνταξης και Δ.Κ που εννοείται θα την κάνεις εσύ στο πραγματικό και όχι της αδειας)

Επομένως την οικοδομή 1 την ελέγχεις και αποφαίνεσαι ότι αφ’ ενός το οικόπεδο είναι μεγαλύτερο και άλλου σχήματος και αφ’ εταίρου ότι η οικοδομή 1 είναι σε άλλη θέση

Αντίστοιχα για την οικοδομή 2 αποφαίνεσαι ότι αφ’ ενός είναι σε μικρότερο οικόπεδο και ότι παραβιάζει π.χ Δ

Τακτοποιείς επομένως ως προς τα παραπάνω και τις 2 οικοδομές

Όλα αυτά μέχρι εδώ καθορίζουν και λύνουν το πολεοδομικό κομμάτι του προβλήματος

 

Ας πάμε τώρα και στο συμβολαιογραφικό κομμάτι (αφού dim όπως ήδη ανάφερες οι ιδιοκτήτες συμφωνούν και σ’ αυτό)

 

Αυτό λύνεται με συμβολαιογραφική δήλωση καθορισμού κοινών ορίων ή οποία συντάσσεται με κοινή παρουσία των 2 ιδιοκτητών σε συμβ/φο και ενιαίο τοπογραφικό που καθορίζει νέα εμβαδά και απεικονίζει την όλη κατάσταση (εδώ σημασία έχει να μην καθίσταται κάποιο μη άρτιο και οικοδομήσιμο)

ή

με τροποποίηση του συμβολαίου του καθενός ιδιοκτήτη και επομένως απαιτούνται 2 πράξεις μια για τον οικοπεδούχο 1 και μία για τον οικοπεδούχο 2

 

Στις τροπ/σεις απαραίτητα παρουσιάζεται ο καθένας σημερινός ιδιοκτήτης με τον/τους προηγούμενο/ους κύριο/ους του οικοπέδου-δηλ αυτοί από τους πωλητές του)

 

Δεν έχει καμιά σημασία αν τα τοπογραφικά συντάχθηκαν ακόμη και την προηγούμενη ημέρα (έχουν οι συμβ/φοι έτοιμες δικαιολογίες π.χ λόγω πλάνης αμφοτέρων κλπ)

 

Σε όλες τις παραπάνω πράξεις, εννοείται ότι απαιτείται και «η βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση δικαιωμάτων» και για τα 2 οικόπεδα ή οποία μπορεί να εκδοθεί για τα ήδη τακτοποιημένα αυθαίρετα

Link to comment
Share on other sites

Με το μοναδικό πρόβλημα πως ο ιδιοκτήτης που μίκρυνε το οικόπεδό του, απο εκεί που είχε μια νόμιμη οικοδομή θα έχει μια τακτοποημένη για 30 χρόνια.!!!!

Το ξέρει αυτό; Και συμφωνεί;

Link to comment
Share on other sites

ναι Faethon

αυτό επισήμανα από την πρώτη στιγμή, αν και στο τέλος μάλλον η 30/ετία

θα είναι κάτι σαν τυπικό κουσούρι χωρίς καμιά βαρύτητα πολεοδομική ή ιδιοκτησιακή

και οικονομική

 

τα άλλα μάλλον ξεπερνιούνται νομίζω, εφ' όσον υπάρχει καλή πρόθεση, αποδοχής εξόδων

αφ’ ενός και αφ’ ετέρου αποδοχής και της πραγματικής κατάστασης των 2 οικοδ και οικοπέδων

που θα παραμείνουν έτσι για όλο το χρόνο ζωής των 2 οικοδομών που θεωρητικά λογίζεται

ως χρόνος 3 γενεών (σκέψου ότι αναφερόμαστε σε 2 οικοδομής 2/ετίας)

 

–άρα νομίζω αξίζει να ρυθμιστούν

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε δεν έχουν και άλλη λύση, αφού αυτό που πρότεινα εγώ (ανταλλαγή) δεν μπορεί να γίνει αφού θέλει βεβαίωση Ν4014!!!

Link to comment
Share on other sites

Dim 84 & Faethon11

 

Τη λύση να ενωθούν τα οικόπεδα και να συσταθεί κάθετος,

πως τη βλέπετε;;;

 

δηλ

1.να δηλωθούν οι αυθαιρεσίες σε κάθε οικόπεδο

2.να πληρωθούν παράβολα και πρόστιμα,

3. ο μηχανικός εκδίδει τη βεβαίωση μεταβίβασης

4. γίνεται η συνένωση των 2 οικοπέδων και

6. ακολουθεί η σύσταση κάθετου

 

θα χρειαστεί όμως μετά και νομιμοποίηση;;

(αφού στο όλο οικόπεδο δεν θα υπάρχουν υπερβάσεις;;)

Και αν δεν χρειαστεί θα φαίνονται τακτ/νες για 30/χρόνια;;;

 

Εδώ κολλάω

Εσείς τι λέτε

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν ενωθούν τα 2 οικόπεδα χτίζουν λιγότερο (σ.δ.=0,8 ). Οπότε δημιουργούνται παραπάνω υπερβάσεις...

Τώρα το ένα οικόπεδο έχει σ.δ.=1,2 και το άλλο σ.δ.=1,6. Οπότε καταλαβαίνεις για τι υπερβάσεις μιλάμε...

Βέβαια παραδίπλα υπάρχει ένα μικρό οικόπεδο (Ε=30m²) που έχει κτίσμα προ 55 και είναι όλο καλυμμένο. Αλλά τίθεται το ερώτημα αν συνενωθεί με το ένα οικόπεδο (υπάρχει δυνατότητα με κοινό όριο & ίδιο ιδιοκτήτη) ποιο θα θεωρηθεί ως υπέρβαση δόμησης? Το προ 55 (επειδή συμμετέχει μετά την έκδοση της ο.α. στο οικόπεδο-η συνένωση γίνεται σήμερα) ή το κτίριο με την οικοδομική άδεια σαν μεταγενέστερα κατασκευασμένο? Βέβαια αν το δηλώσεις σαν αυθαίρετο που κατασκευάστηκε μεταγενέστερα? Ακούω απόψεις...

 

Αν και το θέμα φαίνεται να περπατά σύμφωνα με την πρόταση του KANA.

Edited by Dim84
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.