Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική Εκθεση-΄τι γράφετε?


Recommended Posts

Νομιζω πως ολα αυτα αναφερονται στο Ν.4014 και ως επι το πλειστον αφορουν την τακτοποιηση αυθαιρετων με καταθεση φακελου στις Πολεοδομιες, κατι που αναιρεθηκε με την επομενη εγκυκλιο που κυκλοφορησε, νομιζω η 13 ειναι...

Δεν καταλαβαινω πως μπορουμε να επισυναψουμε στελεχη οικοδομικης αδειας, κατοψεις, τομες κλπ στην τεχνικη μας εκθεση.

Αντε φωτογραφιες μπορουν να μπουν, σε ηλεκτρονικη μορφη, μιας και το τελικο αρχειο που θα αποσταλει θα ειναι σε pdf μορφη...

Η τεχνικη εκθεση, εχω την εντυπωση, ειναι κατι πολυ απλο και αφορα την περιγραφη του ακινητου, του καθεστωτος ιδιοκτησιας αυτου και των αυθαιρεσιων που ανευρεθησαν κλπ, οσο πιο αναλυτικα γινεται...

Με το ζορι να βγει μια σελιδα, καθαρα το λεκτικο κομματι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω τη γνώμη ότι ως τεχνικοί πρέπει περισσότερο να μιλάμε με τη γλώσσα μας (δηλαδή τα σχέδια)

 

Συνέταξα τα σχέδια των ορόφων, έβαλα μια διαγράμμιση στις υπερβάσεις, τις διαστάσεις τους τις αρίθμησα ως 1,2,3 κλπ τις εμβαδομέτρησα, και δίπλα έγραψα: 1 Υ.Δ και ΥΚ, 2 Παρ=13 κοκ

και σκέφτομαι να τα επισυνάψω (ως pdf ή jpg) μαζί με τις φωτογραφίες χωρίς πολλά μπλα-μπλα (τα βαριέμαι)

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια μου θα έχουν αυτή τη μορφή (του συνημμένου).

Θα ήθελα τη γνώμη σας αν δε φεύγουμε εκτός toppic.

 

post-17575-0-45175600-1325686722_thumb.jpg

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι εκτός toppic

(αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας)

παρόμοια σύνταξη έχουν και τα δικά μου

μόνο που π.χ στο κίτρινο το δικό σου

φαίνονται οι εξωτ διαστάσεις και ένα κυκλάκι στο κέντρο

με ένα αριθμό και η νέα χρήση.

Παραπλεύρως από το σχέδιο

υπάρχει ο αριθμός (αντί για το χρώμα το δικό σου)

δίπλα η υπέρβαση σε συντομογραφία

και παραδίπλα το εμβαδό

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σε μια τετοια μορφη εχω σκοπο να τα κανω, αφου τα περναω εξ ολοκληρου στο Autocad και οχι διαγραμμιζοντας με το χερι τις αυθαιρεσιες που ρυθμιζω....

Τωρα το αν θα τα κανεις με χρωματακια και υπομνημα η με διαγραμμισεις, διακεκκομενες κλπ, ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια...

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ασχολεισαι καθαρα με την κατοψη της δικης σου ιδιοκτησιας.... Δεν ξερω αν πρεπει να κανουμε ξανα μονο την κατοψη της ιδιοκτησιας μας η ολου του οροφου και πανω σε αυτο να δειξουμε τις αυθαιρεσιες στο δικο μας διαμερισμα... Αντιστοιχα και με την τομη που απαιτειται...

Εγω προς το παρον ξαναπερναω ολη την κατοψη στο autocad

 

1.100 ειπαμε η κλιμακα?

Link to comment
Share on other sites

1:50 είναι inzaghi. Εχω σκανάρει το εγκεκριμμένο σχέδιο της άδειας στο σκανερ του γραφείου μας που είναι Α4 και έχω περάσει απο πάνω τα ραστεράκια στο archicad. Αμα το ζητάνε θα σκανάρω τα σχέδια σε φωτοτυπείο ώστε να φαίνεται όλη η κάτοψη του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

... Αντιστοιχα και με την τομη που απαιτειται...

Εγω προς το παρον ξαναπερναω ολη την κατοψη στο autocad

 

 

Έτσι κάνω και εγώ τα περνάω στο autocad από την αρχή και με χρώματα δείχνω τις αυθαιρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.