Μετάβαση στο περιεχόμενο

μηχανικοί εξυπηρετούν μηχανικούς!


yiota79

Recommended Posts

Συνάδελφοι δεν πρέπει να βάζουμε "ταμπέλες". Συμφωνώ με Ιάσονα. Και στην επαρχία πολλές φορές οι "συνάδελφοι" είναι "συνάδελφοι" κατ΄ όνομα και μόνο με μονοπωλιακές πρακτικές.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν δίνουν ούτε τον "πυρετό" τους, πόσο μάλλον βοήθεια και εξυπηρέτηση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφω έχει να κάνει με το μεγαλύτερο ποσοστό , σίγουρα εξαιρέσεις υπάρχουν. Στην Αθήνα ούτε καλημέρα δεν λένε πολλοί , στοιχεία θα δώσουν και πάλι μιλώ για το ποσοστό επι της εκατό που το κάνει ,όχι για όλους. Παρε για παράδειγμα το ΤΕΕ το ανώτερο φορέα των μηχανικών , πως σε εξυπηρετούν στην Αθήνα και πως στην Επαρχία Γίνομαι κουραστικός με την επισημάνσεις αυτές όπως αναφέρει και η σοβατζού αλλα τι να κάνουμε είναι η Αλήθεια και για μένα αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα που γεννά όλα τα άλλα , η υπεσυγκεντροτικότητα της δομής του κράτους που αλλοτριώνει ανθρωπους και θεσμούς.

Και αυτό που αναφέρεις για ολιγοπώλιο , προφανώς αναφέρεσαι στο ότι οι μικρες κοινωνίες είναι κλειστές και δύσκολα εισχωρά κάποιος και έχεις δίκιο και για μένα καλά κάνουν , διότι για να μπείς εκέι πρέπει να είσαι άνθρωπος και να όχι αλλοτριωμένη μορφή ανθρώπου . Τουλαχιστον στην δική μου περιοχή άνθρωποι μονοχνωτοι που τους νοιάζει η προβολή τους αυτό που λέμε να πουλούν μαγκιά έχουν φύγει νύχτα Αντίθετα άνθρωποι που νοιάζονται για το περίγυρό τους έχουν καρδιά και ήθος έχουν προσαρμοστεί και έχουν γίνει ένα με τους ντόπιους ακόμα και αλλοδαποί Αυτό τουλάχιστον στην περιοχή μου αυτοπροστατεύει με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται η ύπαρξης αστυνομικών μέτρων καθώς η παραβατικότητα είναι μηδενική Αν έχετε ακούσει για ληστείες ή εγκλήματα στην Κάρυστο τα τελευταία χρόνια να μου τρυπήσεται την μύτη και κάποια λίγα περιστατικά έχουν αποδοθεί τελικά σε επισκεπτες το καλοκαίρι.

Οι πιο πολλοί που έχω δώσει στοιχεία σε ένα ποσοστό 60 % ειδικά από Αθήνα δεν τους γνώρισα ποτέ και επειδή έχω μεγαλο αρχείο εργασιών στην περιοχή (20 χρόνια είμαι εδώ εγκατεστημένος από Αθήνα που γεννήθηκα) αυτό μου συμβαίνει καθημερινά.

Απόδειξη για το πως εξυπηρετούν στην επαρχία αναφέρω σε άλλο θέμα σε ποστ μου για την βοήθεια που έιχα από τον πρόεδρο του τοπικού τμήματος ΤΕΕ της Εύβοιας κ Μπουραντά για να γράφω και επώνυμα και τον οποίο προσωπικά δεν έχω γνωρίσει και τον ευχαριστώ δημοσίως

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώτα εγώ θα σε συμβούλευα να έψαχνες κανένα συνάδελφο από τα μέρη της Σκοπέλου από τηλεφωνικό κατάλογο ή από καμία αναζήτηση στο google ή από κάπου αλλού πχ ΤΕΕ Εμένα πολλοί συνάδελφοι για τον ίδιο λόγο με έχουν βρει με αυτόν τον τρόπο Εγώ πιστεύω ότι θα σε εξυπηρετήσει και να πω την αλήθεια θα ήθελα να μάθω για να επιβεβαιώσω τα πιο πανω στα ποστ μου αναγραφόμενα Καλή επιτυχία στην δουλειά σου

ευχαριστώ, κατι τέτοιο θα κάνω. Αν και μονο εμείς οι δύο πρέπει να βλέπουμε ως εξυπηρέτηση το ανέβασμα φακέλου για έναν συνάδελφο απο μακρυά! (με αποζημίωση φυσικά). Ειλικρινά, ποτέ δε μου πέρασε από το μυαλό τόση πονηριά, γι' αυτό και πολύ χαλαρά έστειλα κάτι για πρώτη φορά σε forum. Το θερωρούσα τόσο απλό όσο είναι και για μένα στη δικιά μου περιοχή.Τελοσπάντων, θα ενημερώσω για την υπόθεση στο μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο αλεξ πακ ισχύει. ένα ολιγοπώλιο και τέλος

 

Οχι άλεξ πακ , άλεξ παπ είναι ο άνθρωπος . Ο άλεξ πακ πούλαγε άλλα και δυστυχώς θέλει να μπεί στο άρθρο 99 .....

 

Καλά Χριστούγεννα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα.

 

Όταν ένας μηχανικός αποφασίζει να εκδόσει μια οικοδομική άδεια σε περιοχή εκτός έδρας είναι απαρραίτητο να συνεργαστεί με ένα τοπικό μηχανικό.

Φυσικά αυτός θα πληρωθεί ανάλογα.

 

Ειδικά για τους αρχιτέκτονες συνηθίζεται να κάνουν τα αρχιτεκτονικά και να συνεργάζονται με έναν ΠΜ που θα κάνει τα στατικά και θα διεκπεραιώσει τον Φακελο στην Πολεοδομία.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.