Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Το σχέδιο νόμου που αναφέρεται παραπάνω και στις παραγράφους 49 και 50 δεν αναγράφει κάτι νεότερο για τα δικαιολογητικά.

Μόνο για την διαφορετική διαμερισματοποίηση έχει "ψωμί".

Το ίδιο και για τα άρθρα 18-24 των τροποποιούμενω διατάξεων.

Νομίζω τα link του ελληνικού κοινοβουλίου επιτρέπονται από τους διαχειριστές

 

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=d287edf7-2370-4624-aac4-628a2785a46d

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα αυτό έχω γράψει τις διατάξεις του αναμορφωμένου κειμένου του ν/σ, μετά τη συνεδρίαση της επιτροπής την 26.1.2012, στο άρθρο 50 παρ. 1, του οποίου, περιλαμβάνεται η νέα ρύθμιση.

 

Στο άρθρο 49 παρ. 3 αναφέρεται η νέα ρύθμιση για τα τοπογραφικά διαγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΚΧΕ δίνει ένα λογαριασμό της Τράπεζας της Ελλάδος (τον 26763/3) για να καταθέσουμε τα χρήματα για παραλαβή αεροφωτογραφιών.

 

Μπορούμε να κάνουμε την κατάθεση μέσω άλλης Τράπεζας πλην της Τράπεζας της Ελλάδος, ο π.χ. μέσω Εθνικής κ.τ.λ.?

(Εάν έχουμε το ΙΒΑΝ μπορούμε να το κάνουμε αλλά το έχουμε?)

 

Επίσης σε πόσο καιρό γίνεται τελικά η αποστολή ξέρουμε?

Θέλω να παραγγείλω Δευτέρα αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβω να τις πάρω έως τέλος Φεβρουαρίου για να είμαι εντός της ημερομηνίας λήξης του Νόμου (αν λήξει βέβαια!).

Link to comment
Share on other sites

1. Για την τράπεζα δεν ξέρω. Κι εγώ δεν έβγαλα άκρη.

2. Παραγγέλνω μέσω αυτού http://www.okxe.gr/web/queryform.html

3. Απαντούν σε περίπου 10 με 15 ημέρες στο e-mail για ό,τι έχουν βρει.

4. Πας πληρώνεις στα γραφεία τους.

5. Σε περίπου 10 ημέρες τα παραλαμβάνεις με courier.

 

Απελπιστικά ....αργή και χρονοβόρα διαδικασία!!!!! (Συνολικά είναι πάνω από ένα μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις- πριν παραγγείλεις πληρώνοντας μέσω Τραπέζης- την αεροφωτογραφία ώστε να διαπιστώσεις αν αξίζει τον κόπο να δώσεις τα χρήματα;

Εννοείται φυσικά για όσους δεν είμαστε από Αθήνα και άρα δεν έχουμε τη δυνατότητα να δούμε από κοντά τι είναι διαθέσιμο και αναζητούμε Α/Φ μέσω αίτησης στο προαναφερόμενο site του ΟΚΧΕ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω, ΟΧΙ.

Πριν από χρόνια, όταν δεν υπήρχε η "διευκόλυνση' που υπάρχει σήμερα, για την εξ αποστάσεως παραγγελία, έπρεπε να πας στην Τιμ. Βάσσου, να βρεις τις πτήσεις που κάλυπταν την περιοχή ενδιαφέροντος, να δεις τις Α/Φ των διαφορετικών πτήσεων και χρονολογιών και να κρίνεις, ανάλογα με την κλίμακά τους και το σκοπό που τις θέλεις ποιές θα παραγγείλεις και σε ποια μεγέθυνση. Φυσικά, οι εκτυπώσεις γινόντουσαν στον ίδιο χώρο από τους έμπειρους υπαλλήλους της ΥΚΧΕ.

 

Σήμερα τα πράγματα άλλαξαν. Οι υπάλληλοι συνταξιοδοτήθηκαν, ανέλαβε ιδιωτική εταιρεία την εκτύπωση και παρασχέθηκε η "διευκόλυνση" της παραγγελίας από απόσταση. Αλλά εάν δεν δει ο μηχανικός το διαθέσιμο υλικό, δεν είναι δυνατόν να γίνει σωστή επιλογή για σωστό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα, δεν κανω διαφήμιση, αλλά μια μεγενθυμένη αεροφωτογραφία που παρήγγειλα από ΟΚΧΕ, ετους 1980, ήταν πολυ καλης ποιότητας, ευκρινέστατη και φυσικα φωτογραφικό χαρτι. εχει διασταση 50χ60 και σε μέγεθος περιπου κλιμακα 1/700. Εγω πήρα τη μεγενθυμένη για να είναι σίγουρος ότι θα φαινεται το κτισμα που με ενδιέφερε, νομίζω όμως ότι και με το απλό μέγεθος θα εκανα πάλι του δουλεια μου

Link to comment
Share on other sites

Πότε την παρήγγειλες ρε κύριε -2?? και πότε σου 'ρθε? γιατί εγώ έχω παραγγείλει καμιά δεκαριά εδώ και 1μιση μήνα και το μόνο που μου απάντησαν είναι ότι δεν βρήθηκαν στο ψηφιακό αρχείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.