Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα "σοβαρό"!!!!

Αν γίνει κάτι θα είναι απλώς ένα "πυροτέχνημα" που θα σκάσει κάπου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και με βοηθησε πολυ αυτο το topic να πω τα εξης:

 

Σημερα παρελαβα απο Ο.Κ.Χ.Ε. αεροφωτογραφια σε κλιμακα 1:15.000 σε μορφη grayscale tiff 1000dpi.

Το αρχειο tiff ειχε μεγεθος 107ΜΒ.

 

Οταν ανοιξα το αρχειο με το Photoshop Elements 2.0 στην αρχη ... απογοητευτηκα. Οταν ομως το εβαλα σε actual size, τα 1000dpi εδειξαν την δυναμη τους. Εβλεπα τα παντα, οπως στο Google Earth, και μπορουσα εννοειται να κανω και αλλο zoom.

 

Προκειται για ασπρομαυρη αεροφωτογραφια του 1998.

 

Αρχεια tiff & 1000dpi RULEZ.

 

Αν την επαιρνα εκτυπωμενη ή μεγενθυμενη εκτυπωμενη για κλιμακα 1:15.000 ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Υ.Γ. Την αεροφωτογραφια του 1998 την χρειαζομαι υπερ της ασφαλειας για αδεια νομιμοποιησης με το Αρθρο 26 για το ΙΚΑ.

Edited by Silent Arrow
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία του οκχε για να δούμε κάποιοι που σκέπτονται να παραγγέλλουν πως είναι;

 

Αρα λες οτι συμφερει να την παραγγειλεις σε μορφη grayscale tiff 1000dpi?

 

 

Για μενα ειναι μονοδρομος. Σκεφτειτε οτι σε κλιμακα 1:15.000 το 1 cm αντιστοιχει 15.000cm ή 150μ στην πραγματικοτητα.

 

Η αποδειξη μου απο τον ΟΚΧΕ γραφει: 'Σαρωμενες ασπρομαυρες αεροφωτογραφιες 24εκ. x 24εκ., 8 bit grayscale, απο διαθετικό ή αρνητικό film στα 1000dpi σε CD (format tif uncompress)'.

 

Οταν τα 1000dpi γινουν actual size 1000 pixels per inch (ppi) στην οθονη η αεροφωτογραφια απλωνει και φαινονται απιστευτες λεπτομερειες. ΒλεπεΙς οπως στο Google Earth, ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες Silent Arrow.

 

Πολύ χρήσιμες γιατί όλοι ετοιμαζόμασταν για έγχρωμες σε μεγέθυνση, δλδ περίπου 75€. Η διαφορά είναι τεράστια.

 

Ας ελπίσουμε εμείς που θα τις παραγγείλουμε από μακριά, μη μην έχουμε πρόβλημα με το τι παραγγείλαμε (ή το τι θέλουμε να παραγγείλουμε) και το τι θα μας έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Απο μακρυα παραγειλλα και εγω και ειχα και αγωνια σε 1:15.000 τι θα δω. Πηγα σε courier και αυτο με τη σειρα του πηγε στον Ο.Κ.Χ.Ε. και μου εφερε το CD.

Εγω δεν εχω παει ποτε στον Ο.Κ.Χ.Ε. προσωπικα.

 

Παντως αν δουλευετε συχνα σε μια περιοχη και το συστημα του Ο.Κ.Χ.Ε. σας πει οτι εχει εγχρωμη αεροφωτογραφια, αγοραστε την εγχρωμη, εννοειται σε tiff format 1000dpi, πιθανοτατα θα τη χρειαστειτε και αλλου.

 

Εχω απορια τι λεπτομερεια θα εχουν οι αεροφωτογραφιες tiff 1000dpi που εχουν δηλωθει σε κλιμακα 1:6.000 ή 1:10.000... :shock:

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

 

Η παραγωγή των έγχρωμων ξεκίνησε στα τέλη της δεκαετίας του '90 και είχε σχέση με την εφαρμογή του Κτηματολογίου στην Ελλάδα.

Τις Α/Φ μεγάλης κλίμακας αξίζει να τις αξιοποιήσει ο ενδιαφερόμενος σε ζευγάρι στο στερεοσκόπιο και, εάν αυτό φέρνει λίγο προς το επαγγελματικό, τότε το στερεομοντέλο που δημιουργείται του δίνει τη δυνατότητα να έχει αξιόπιστο αποτέλεσμα φωτοερμηνείας.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και με βοηθησε πολυ αυτο το topic να πω τα εξης:

 

Σημερα παρελαβα απο Ο.Κ.Χ.Ε. αεροφωτογραφια σε κλιμακα 1:15.000 σε μορφη grayscale tiff 1000dpi.

Το αρχειο tiff ειχε μεγεθος 107ΜΒ.

 

Οταν ανοιξα το αρχειο με το Photoshop Elements 2.0 στην αρχη ... απογοητευτηκα. Οταν ομως το εβαλα σε actual size, τα 1000dpi εδειξαν την δυναμη τους. Εβλεπα τα παντα, οπως στο Google Earth, και μπορουσα εννοειται να κανω και αλλο zoom.

 

Προκειται για ασπρομαυρη αεροφωτογραφια του 1998.

 

Αρχεια tiff & 1000dpi RULEZ.

 

Αν την επαιρνα εκτυπωμενη ή μεγενθυμενη εκτυπωμενη για κλιμακα 1:15.000 ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Υ.Γ. Την αεροφωτογραφια του 1998 την χρειαζομαι υπερ της ασφαλειας για αδεια νομιμοποιησης με το Αρθρο 26 για το ΙΚΑ.

 

Μπορείς να μας ενημερώσεις σχετικά με την διαδικασία παραγγελίας λίγο πιο λεπτομερώς;

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιστοιχη περιπτωση που ζητησα α/φ για αποδειξη "προ του 55" μου απαντησαν οτι εχουν ασπρομαυρη σε κλιμακα 1:40.000 του 1940...

Εχει καποιος εμπειρια με αντιστοιχη α/φ να μου πει τι γινεται με την ποιοτητα???

Γτ σε τετοια κλιμακα και με τοσο παλια α/φ αποκλειεται να δεις κτισμα 35τμ...

Τι λετε???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.