Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

ας πουμε οτι καποιος δηλωνει κατασκευη το 85

 

για να αποδειχθει λογικα με αεροφωτογραφια, πρεπει να επισυναφθουν 2 αεροφωτογραφιες:

 

1. μια του 82 για να δειξετε οτι δεν υπαρχει

 

2. μια μεταξυ του 83-2003 για να δειξετε οτι υπαρχει.

 

αυτη τη διαδικασια ακολουθειτε?

 

υγ. και αν δεν υπαρχει αεροφωτογραφια του 82, αλλα υπαρχει πχ του 78, τοτε παλι υπαρχει ασαφεια...

 

υγ2. αεροφωτογραφιες υπαρχουν για καθε ετος? απο ποια χρονια και μετα? για ολη την ελλαδα? δεν εχω ασχοληθει καθολου.

 

 

Μια αεροφωτογραφία θέλεις, αυτή μεταξύ του 83' - 03'.

Γιατί να χρεωθείς και αυτή πριν του 83'; Δεν υπάρχει λόγος κανένας.....

 

Εμείς θέλουμε να αποδείξουμε οτι πράγματι η κατασκευή ήταν πριν το 2003 και μετά το 83' όχι πριν το 83....

 

 

Ανάλογα την περιοχή θα αναζητήσεις και τις ημερομηνίες λήψεις απ τον ΟΚΧΕ ή την ΓΥΣ ...

Edited by LEO
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφίες αν είσια τυχερός και πετύχεις την περίοδο καλά είναι.

Εγώ έχω περίπτωση που πήρα για το 1980, το κτίσμα έγινε το 1981, και μετά υπάρχει το 1988.

Οπότε δε με καλύπτει. Δε ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφίες αν είσια τυχερός και πετύχεις την περίοδο καλά είναι.

Εγώ έχω περίπτωση που πήρα για το 1980, το κτίσμα έγινε το 1981, και μετά υπάρχει το 1988.

Οπότε δε με καλύπτει. Δε ξέρω τι να κάνω.

 

Εσύ και άλλοι τόσοι συνάδελφοι που έχουν θέματα με τις αεροφωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

Οπου δεν υφιστανται Α/Φ ή δε με βοηθανε οι ημερομηνιες, προσωπικα ψαχνω να βρω ιδιωτικα εγγραφα, καποιο λογαριασμο ΔΕΗ, κανα συμβολαιο κλπ, η κανα παλιοτερο Ε9 που να δηλωνονται τετραγωνικα και ημερομηνια κατασκευης αλλα σιγουρα παιρνω και ΥΔ του ιδιοκτητη

Τωρα, αν η κατασκευη εχει πραγματοποιηθει σε δοσεις, καλυπτω οτι μπορω απο Α/Φ και τα υπολοιπα τα στηριζω στην ΥΔ του ιδιοκτητη και την τεχνικη μου εκθεση και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσε πελάτης, και μου έδειξε μια κατασκευή - στέγαστρο στον ακάλυπτο.

Όταν ήρθε η συζήτηση για τον χρόνο κατασκευής μου είπε πως το τελείωσε αρχές Ιουλίου '11. Να πω την αλήθεια δεν τον πιστεύω.

Η κατασκευή μου φάνηκε αρκετά πρόσφατη. Μπορεί και ενός μηνός. Καινούριες βίδες κλπ. Δεν έχει βραχεί αυτό το πράγμα...

Ήθελε να το ρυθμίσει και γενικά από την συζήτηση που είχαμε τον είδα αρκετά ενημερωμένο. Θεωρώ ότι είχε περάσει συνάδελφος.

 

Εγώ τώρα θα ήθελα να βρω αν πραγματικά το έχει φτιάξει το '12.

Α/Φ δεν βρήκα στον ΟΚΧΕ. ούτε βλέπω κατι στο site της ΓΥΣ.

 

τι λέτε? τον τακτοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

Καποια πργαματα δε δυνανται να αποδειχθουν απο αεροφωτογραφιες... Δεν ειναι πανακεια...

Προσωπικα θα τον εβαζα. Στην τελικη, θα βραχει στην επομενη βροχη.

Σκοπος μας δεν ειναι να ελεγξουμε την αληθεια των λεγομενων του ιδιοκτητη αλλα να κανουμε σωστη δουλεια βασει των δεδομενων που εχουμε στα χερια μας, προστατευοντας το επαγγελμα μας και την υπογραφη μας οσο περισσοτερο μπορουμε...

Και σου αντιστρεφω εγω το παραδειγμα σου...

Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι εγινε εμπροθεσμα η κατασκευη, περαν της ΥΔ του ιδιοκτητη που θεωρω δεδομενο οτι θα τον βαλεις να σου κανει...

Το βαζεις στη ρυθμιση και πεφτεις σε δειγματοληπτικο ελεγχο...

Με ποιο τροπο μπορουν αυτοι να σου αποδειξουν οτι ψευδεσαι?

Δεν υπαρχει τροπος... Οπως δεν υπαρχει τροπος να αποδειχθουν καποια πραγματα, ετσι δεν υπαρχει τροπος και να αποδειχθει οτι ειναι ψευδως δηλωμενα...

Αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το σκεπτικό βαδίζω και 'γω. Η ΥΔ ιδιοκτήτη σίγουρα θα γίνει αλλά υπάρχει και η ΤΕ που την συνοδεύει...

Παραμένει ο προβληματισμός μου βέβαια, για το αν υπάρχει καμία Α/Φ από άλλον οργανισμό και σε κανέναν δειγματοληπτικό προκύψει κάνα θέμα.

Παράλληλα όταν περάσω από την πολεοδομία θα δω αν έχει καμία καταγγελία. (Από ΑΤ θα μπορούσα να βγάλω άκρη αν υπάρχει καμία καταγγελία?)

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφιες δεν ξερω αν γινονται δεκτες απο αλλους φορεις, ιδιωτικους κυριως...

Τωρα για καταγγελιες, τι να σου πω...

Εγω δε μπαινω καν σε αυτη τη διαδικασια και εδω που τα λεμε, ουτε ΔΕΗ και Ε9 λαμβανω υποψιν γιατι εινια για γελια... Ο καθενας δηλωνε οτι ηθελε και θα το θεωρησω αποδειξη αυτο...?

Οποτε βαδιζω μονο με Α/Φ, κανα συμβολαιο, κανα ενοικιαστηριο και την ΥΔ ασφαλως

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα όταν περάσω από την πολεοδομία θα δω αν έχει καμία καταγγελία. (Από ΑΤ θα μπορούσα να βγάλω άκρη αν υπάρχει καμία καταγγελία?)

Μην το κάνεις αυτό αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα το τακτοποιήσεις γιατί είναι σα να τον καταγγέλεις εσύ.Πρόσεχε!

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσε πελάτης, και μου έδειξε μια κατασκευή - στέγαστρο στον ακάλυπτο.

Όταν ήρθε η συζήτηση για τον χρόνο κατασκευής μου είπε πως το τελείωσε αρχές Ιουλίου '11. Να πω την αλήθεια δεν τον πιστεύω.

Η κατασκευή μου φάνηκε αρκετά πρόσφατη. Μπορεί και ενός μηνός. Καινούριες βίδες κλπ. Δεν έχει βραχεί αυτό το πράγμα...

Ήθελε να το ρυθμίσει και γενικά από την συζήτηση που είχαμε τον είδα αρκετά ενημερωμένο. Θεωρώ ότι είχε περάσει συνάδελφος.

 

Εγώ τώρα θα ήθελα να βρω αν πραγματικά το έχει φτιάξει το '12.

Α/Φ δεν βρήκα στον ΟΚΧΕ. ούτε βλέπω κατι στο site της ΓΥΣ.

 

τι λέτε? τον τακτοποιώ?

υπομονή, το Google earth σε λίγες μέρες άκουσα ότι θα ανανεώσει τις αεροφωτογραφίες του από Ιούνιο εώς Σεπτέμβριο του 2011 αναλόγως την περιοχή βέβαια... εκεί θα διαπιστώσεις σίγουρα την αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.