Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Όσο για την συνάδελφο myri.

 

Εδώ στην Ελλάδα, μπορεί να λέγεσαι Αρχιτέκτονας Μηχανικός. Αλλά έξω δεν αναγνωρίζεσαι σαν Μηχανικός πουθενά.

Μην κοιτάς λοιπόν το δικό σου συμφέρον, επειδή ζεις σε ένα τριτοκοσμικό κράτος και σε συμφέρει όπως είναι τα επ. δικαιώματα σήμερα.

Έχεις δει πουθενά στην υφήλιο Αρχιτέκτονα να υπογράφει τοπογραφικά (για την κορδελα το αφήνω ασχολίαστο) ή στατικά έστω και μικρής κλίμακας ???

 

Στις παρακάτω χώρες οι αρχιτέκτονες ονομάζονται και θεωρούνται και επισήμως μηχανικοί, και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες:

 

Αυστρία, Γερμανία, Κορέα, Αραβικά κράτη. Στην Ιαπωνία επίσης οι αρχιτέκτονες αποκαλούνται και building engineers.

 

Άρα τα "πουθενά στον κόσμο" είναι μάλλον άστοχα. Και η εκπαίδευση των αρχιτεκτόνων στα ελληνικά ιδρύματα (τουλάχιστον στο ΕΜΠ από το οποίο έχω εμπειρία) είναι πολύ διαφορετική από αυτά που γίνονται στο αγγλοσαξονικό σύστημα (έχω και από εκεί εμπειρία - μεταπτυχιακό τίτλο). Τολμώ να πω πως πολλές φορές, το πρόγραμμα σπουδών έκλινε περισσότερο προς το "μηχανικός" παρά προς το "αρχιτέκτων".

Μην κρίνεις τόσο βιαστικά λοιπόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To TEE μέχρι τώρα έβλεπε φαντάσματα...!!!!!

Απο εδώ και πέρα θα βλέπει εφιάλτες.........!!!!!

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Στις παρακάτω χώρες οι αρχιτέκτονες ονομάζονται και θεωρούνται και επισήμως μηχανικοί, και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες:

Αυστρία, Γερμανία, Κορέα, Αραβικά κράτη. Στην Ιαπωνία επίσης οι αρχιτέκτονες αποκαλούνται και building engineers.

 

Στην Γερμανία υπάρχει ο Αρχιτέκτονας όπως και Ελβετία, Αυστρία κ.τ.λ.

Μην το λες ούτε για αστείο αυτό, ότι σε αυτά τα κράτη ονομάζονται Μηχανικοί. Δεν γράφονται στο επιμελητήριο των Μηχανικών.

 

Έξω είναι ο τίτλος M.A. για τους Αρχιτέκτονες.

 

Ενημερώσου και συγκεντρώσου.

 

http://www.aknw.de/index.htm

 

Και για να τελειώνουμε με αυτό το ανέκδοτο.

 

Πουθενά στον υπόλοιπο κόσμο δεν αναγνωρίζεσαι σαν Μηχανικός.

 

 

Περιμένω τοποθέτηση εδώ !

 

Για μένα μπορείς να ονομάζεσαι και Special-all round-Engineer. Αλλά μόνο στο Ellada...

Και στην Ελβετία ή Αυστρία ο Αρχιτέκτονας υπογράφει στατικά ή τοπογραφικά ή ηλεκτρολογικά...ναι...μάλιστα...

 

Περιμένω τοποθέτηση εδώ !

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε περάσει σε άλλη διάσταση να σε ρωτήσω Μερσεντες που το κατέχεις από ότι βλέπω. Λες ότι ΤΕΙ=BSc. O ΠΕ= πάλι BSc?, δεν το κατάλαβα....Αυτά που λές για MSc στη συνέχεια κατανοητά....

Και κάτι άλλο, υπάρχει και ο τίτλος Beng πχ. Αυτό σου δίνει παραπάνω διακαιώματα? Εστω ακολουθώντας την πορεία που λες...Ποιοι είναι Beng στην τελική.

Από ότι ξέρω στο επιμελητήριο της Αγγλίας πχ έχουν σε καλύτερη βαθμίδα κατάταξης τα Beng από τα BSc. Εχω ψιλομπερδευτεί

Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω πως πολλές φορές, το πρόγραμμα σπουδών έκλινε περισσότερο προς το "μηχανικός" παρά προς το "αρχιτέκτων".

 

Ομοίως και στο ΔΠΘ (τότε) μιας και το πρόγραμμα σπουδών (και οι καθηγητές) πήγαζε από του ΕΜΠ.

 

 

Μην το λες ούτε για αστείο αυτό, ότι σε αυτά τα κράτη ονομάζονται Μηχανικοί. Δεν γράφονται στο επιμελητήριο των Μηχανικών.

Έξω είναι ο τίτλος M.A. για τους Αρχιτέκτονες.

Ενημερώσου και συγκεντρώσου.

 

Γιατί κολλάμε στο αν είμαστε Αρχιτέκτονες ή Αρχιτέκτονες Μηχανικοί ?

Ας είχαμε τον ΡΟΛΟ του Αρχιτέκτονα όπως στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ας μας λέγανε όπως να 'ναι!

 

Όπου βέβαια θα ήμασταν και οι μοναδικοί που θα μπορούσαμε να ασκούμε την ΑΡΧΙ-ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ !

 

αρχιτέκτων: αρχι + τέκτων

αρχι = προέρχεται από το άρχω (λεξικό πρόθημα που δηλώνει υπεροχή, αρχηγία, πρωτεία)

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι ΤΕΙ=BSc. O ΠΕ= πάλι BSc?

 

:grin: :grin: :grin:

 

Μα το B.Sc. είναι ο πρώτος ακαδημαϊκός τίτλος...τι δεν κατάλαβες ???

 

αρχιτέκτων: αρχι + τέκτων

 

Εγώ είμαι σκέτο Τέκτων.

 

αρχι = προέρχεται από το άρχω (λεξικό πρόθημα που δηλώνει υπεροχή, αρχηγία, πρωτεία)

 

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

 

Ομοίως και στο ΔΠΘ (τότε) μιας και το πρόγραμμα σπουδών (και οι καθηγητές) πήγαζε από του ΕΜΠ.

 

Τότε δεν διδαχτήκατε τα της Αρχιτεκτονικής όπως θα έπρεπε...

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά με το Beng....Και γιατί είναι σε ανώτερη βαθμίδα (το Beng)...Αν λέω πατάτα διόρθωσέ με

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά με το Beng....Και γιατί είναι σε ανώτερη βαθμίδα (το Beng)...Αν λέω πατάτα διόρθωσέ με

 

Είναι το ίδιο. Απλά για τις επιστήμες των Μηχανικών "θεωρητικά" υπάρχει το B. Eng. ενώ για τις φυσικές επιστήμες το B.Sc.

Υπάρχει μια τάση, (όχι σήμερα όμως) τουλάχιστον στην Γερμανία τα FH να δίνουν σαν πρώτο τίτλο το B. Eng. ενώ τα πανεπιστήμια το B.Sc.

 

Αλλά σήμερα στις μέρες μας μπορούν και τα FH και τα πανεπιστήμια να έχουν τον τίτλο B. Eng. (Bachelor of Engineering) ή B.Sc. (Bachelor of Science).

Επίσης το έχω ξαναπεί ότι μερικά FH σου δίνουν την δυνατότητα για M.A. στην Αρχιτεκτονική. Ο τίτλος είναι ακριβώς το ίδιο με του πανεπιστημίου τόσο σε ακαδημαϊκό όσο

και σε επαγγελματικό επίπεδο. Εννοείται ότι και από το FH και από το πανεπιστήμιο έχεις 3+2.

Στους Αρχιτέκτονες ο πρώτος τίτλος είναι για παράδειγμα το B.A. (Bachelor of Arts)

 

Περιμένω τοποθέτηση εδώ !

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Μην μιλάς σαν τον απόλυτο ειδικό επί του εκπαιδευτικού συστήματος παγκοσμίως για θέματα μηχανικών. Άσε και ένα παραθυράκι να υπάρχουν πράγματα που ίσως αγνοείς.

 

Με μια γρήγορη ματιά (δεν έχω χρόνο να ψάξω πιο αξιόπιστες πηγές) http://en.wikipedia.org/wiki/Architectural_engineering και τυχαία σου παραθέτω τον οδηγό σπουδών http://i-o-a.at/studies/.

Επίσης έχω κολλητό φίλο αυστριακό που είναι "αρχιτέκτων μηχανικός".

 

Στα παραπάνω κράτη οι αρχιτέκτονες (ίσως κάποιοι και όχι όλοι, δεν μπορώ να είμαι απόλυτος) φέρουν τον τίτλο Dipl. Ing - Diplom Ingenieur (ανάλογα τη σχολή πάντα - παντού υπάρχει μια διαβάθμιση).

Τώρα για το σε ποιο επιμελητήριο γράφονται, αυτό δεν το ξέρω αλλά και ανεξάρτητο να είναι, δεν σημαίνει κάτι.

Οι αρχιτέκτονες είναι μηχανικοί ακόμα και αν δεν αναφέρεται στον τίτλο τους σε κάποια κράτη. Τον μηχανικό δεν τον κάνει ο τίτλος αλλά το τι διδάσκεται και το τι εξασκεί. Αν νομίζεις ότι οι αρχιτέκτονες είναι καλλιτέχνες με μπερέ που ζωγραφίζουν σπιτάκια και διαλέγουν χρώματα, αλά Σπύρος Σούλης, τότε κάνεις λάθος.

Και κακώς κατά την γνώμη μου που οι αρχιτέκτονες υπογράφουν τοπογραφικά και στατικά στο ellada αλλά και πολύ κακώς επίσης που απόφοιτοι των ΤΕΙ δομικών έργων (τυχαίο παράδειγμα) υπογράφουν αρχιτεκτονικά και τοπογραφικά.

Το πρώτο πράγμα που έμαθα στο Πολυτεχνείο (εγώ, ίσως όχι όλοι οι συνάδελφοί μου) είναι ότι δεν τα ξέρω όλα. Τα δυο εξάμηνα τοπογραφίας που διδάχτηκα δεν με έκαναν τοπογράφο αλλά μου έδωσαν κάποιες γνώσεις για να μπορώ να συνεργάζομαι και να συνεννοούμαι με τους τοπογράφους. Το ίδιο ισχύει και για εσάς που διδαχτήκατε λίγο οικοδομική (και ποτέ αρχιτεκτονική).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλος μου που πήγε στο imperial για διδακτορικό και αυτήν την στιγμή ακόμα είναι εκεί μετά από τις σπουδές του σε ελληνικό πολυτεχνείο τον υπέβαλλαν να κάνει πρώτα μεταπτυχιακό για να μπει διδακτορικό .Πλήρωσε συγκεκριμένα από ότι μου είπε δίδακτρα γύρω στης 4.500 λίρες .Ποιά θα ήταν η διαφορά του με τον απόφοιτο του ΤΕΙ εάν δεχόταν και αυτόν τον απόφοιτο για master ? Γιατί αρνείται κατηγορηματικά το Imperial να δεχτεί τον απόφοιτο του ΤΕΙ από την στιγμή που βλέπει ότι έχει την ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα με τον απόφοιτο του ελληνικού ΑΕΙ αλλά διαφορετικό χαρακτήρα τίτλου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.