Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Παιδιά, έχουμε ξεφύγει τελείως από την ουσία.

Το θέμα είναι ότι ο κάθε ....* μπορεί να υπογράφει ότι του καπνίσει χωρίς καμμία τεκμηρίωση και χωρίς βεβαίως καμμία επίπτωση. Αφου δεν τρέχει τίποτα, βεβαίως και θα πιστεύει ο κάθε άσχετος ότι όλα μπορεί να τα υπογράψει, αφού "ούτως ή άλλος από το πρόγραμμα βγαίνουν έτοιμα". Με αυτή τη λογική θα πρότειναστα πλαίσια της πλήρους απελευθέρωσης του επαγγέλματος να καταργήσουμε μία και καλή τα πτυχία ώστε να σταματήσουν και οι ρατσιστικές συμπεριφορές και αναφορές.

Για να σταματήσουμε να κοροϊδευόμαστε : η υπογραφή σε ένα έργο οφείλει να φέρει την αντίστοιχη ευθύνη και τις επιπτώσεις όχι μόνο για τον υπογράφοντα αλλά και για αυτόν που του έδωσε το δικαίωμα να υπογράφει (ΑΕΙ, ΤΕΙ , ΤΕΕ, ΜΕΚ κλπ). Ας πέσουν δύο πρόστιμα στα αντίστοιχα τμήματα ή σχολές όταν γίνονται μα...ίες να δούμε άν θα αποφοιτά ο καθένας και θα του λένε ότι μπορεί να κάνει τα πάντα.

Το ίδιο θα ήθελα να δώ να γίνεται και με όλους τους μηχανικούς. Ρωτάω λοιπόν και θέλω να απαντήσεται όλοι, όχι σε μένα αλλά στον εαυτό σας : θα είχατε την ίδια ένταση στις "φωνές" αν πραγματικά απαιτούνταν όλα τα παραπάνω και ο κάθε μηχανικός ήταν υπόλογος για οτιδήποτε υπογράφει? Αν η απάντηση είναι ΝΑΙ τότε να συνεχίσετε να διεκδικείτε, ο καθ'ένας για την υπογραφή τη δικιά του, οτιδήποτε πιστεύετε ότι μπορείτε να κάνετε σωστά.

Αλλίως ανοίξτε ένα αιτησιογραφείο να πουλάτε σφραγίδες και υπογραφές χωρίς να φορτώνετε τα fora με τζάμπα μαγκιές.

 

---------

* ένας

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όλα αυτά τα ''χαζά'' πανεπιστήμια του εξωτερικού πως και συνεργάζονται με τα ''κακά'' τει της Ελλάδας??Μάλλον δεν θα έχουν ιδέα από εκπαίδευση γιαυτό το κάνουν!!!!!!!Η σχολή μου συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο Brunel της Αγγλίας φαίνεται είναι πολύ ''χαζοί'' οι άνθρωποι εκεί που συνεργάζονται με ένα κατώτατο ίδρυμα!!!!!

δεν πιστευω να είναι το ίδρυμα που ζητά δίδακτρα 8.000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη περιμένω απάντηση...

 

Εννοείται ότι για το μεταπτυχιακό, εξεταζουν την αναλυτική βαθμολογία. Αυτό όμως ισχύει για όλα τα ιδρύματα.

 

Για να δω πότε θα μου απαντήσετε.

 

στο ξαναλέω γιατί συνεχίζεις να είσαι στον κόσμο σου, στην Ελλάδα η μόνη εξειδίκευση που χρειάζεται πλέον είναι στα αυθαίρετα

όταν οι μχανικοί αποκτήσουν ξανα επιστημονικό αντικείμενο, το ξανασυζητάμε

 

Χαχαχαχα...τα λες ωραία. Και επειδή υπάρχει κρίση, τι πρέπει να κάνουμε? Να εξαφανίσουμε αυτούς που μας ενοχλούν ?

Επιστημονικό αντικείμενο υπάρχει. Δουλειά δεν υπάρχει. Κανείς δεν με απαγορεύει να δουλέψω έξω. Και κανείς δεν με απαγορεύει να γίνω επιστήμονας.

Όταν πάω έξω τι θα τους πω ???

Αυτά που κάνετε δεν έχουν νόημα, εγώ ξέρω μόνο από αυθαίρετα ???

Σοβαρευτείτε λίγο.

 

 

Γιατί να υπάρχουν δύο διαφορετικά ιδρύματα που να δίνουν τον ίδιο τίτλο;

 

Υπάρχουν τα λεγόμενα Τεχνολογικά Πανεπιστήμια ή τα Εφαρμοσμένα Πανεπιστήμια που σκοπό έχουν από τις σχολές αυτές να αποφοιτήσουν επιστήμονες και ακαδημαϊκοί εξειδικευμένοι σε ένα γνωστικό αντικείμενο για να μπορέσουν να ανταπαξέλθουν στην αγορά και στο επάγγλεμα γρήγορα.

 

Μπορεί να ακολουθήσω ένα B.Sc. και μετά να θέλω να πάω σε ένα πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρουν τα μετατπυχιακά του προγράμματα. Αλλά κανείς δεν με απαγορεύει να μείνω μόνο με το B.Sc.

Και κανείς δεν με απαγορεύει να έχω διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών από ένα άλλο ίδρυμα στο ίδιο γνωστικό αντικείμενο. Γιατί έξω ο φοιτητής επιλέγει το ίδρυμα και τι και που ακριβώς θέλει να σπουδάσει. Αρα από το πρόγραμμα σπουδών, εργαστήρια, υποδομές, καθηγητές και άλλους παράγοντες μου δίνεται η δυνατότητα της επιλογής.

 

 

 

 

εκεί που κοιτάς στην υφήλιο έχεις δει τοπογράφους, πολιτικούς μηχανικούς κλπ να κάνουν 'αρχιτεκτονική'

 

 

 

Όταν λέω ότι πράγματι δεν ξέρεις και δεν γνωρίζεις τι γίνεται στην ΕΕ και στον υπόλοοιπο κόσμο μην το λαμβάνεις σαν αρνητική κριτική. Με αυτά που λες τι περιμένεις τώρα να σου απαντήσω ?

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

είναι δεδομένο ότι έχεις δουλειά. το παράξενο είναι ότι εμείς έχουμε ακόμα αυτή τη λίγη

τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή βγαίνουν και ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται :smile:

 

στην ουγκάντα θας έχεις ακόμη περισσότερη

 

 

 

θα παρακαλάς για σφραγίδα στα γεράματα έξω από το ΤΕΕ και θα λες και ευχαριστώ :smile:

OΙ πληροφορίες μου άλλα λένε; Μήπως έχεις ακούσει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα πολύ καλό!!!!! το άλλο με το Τοτό το ξέρεις;

 

Αυτόν πρέπει να τον ανακηρύξετε επίτιμο εσείς του χρωστάτε πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελειώσατε με τα παιχνίδια σας, περιμένω να με απαντήσετε...

 

Αλλά από ότι βλέπω οι συνάδελφοι των "5" ετών δεν παίρνουν θέση...γιατί άραγε ?

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.