Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Το να καλύπτει τις διαδικασίες αναγνώρισης στα ξένα κράτη αυτό δεν σημαίνει ότι τις καλύπτει και στην Ελλάδα .Θα πρέπει ο φίλος σου να ρωτήσει εάν τα δυο χρόνια του μεταπτυχιακού του ή αλλιώς εάν το 1/3 των σπουδών του που έχει κάνει έξω από τα 6 έτη που έχει ως σύνολο πληρούν τις απαιτήσεις που έχουν στην χώρα μας οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση του τίτλου του .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανία , Γαλλία , Ιταλία ο χρόνος σπουδών των πολυτεχνείων είναι 5 χρόνια.

 

Δεν μιλας με κανένα παιδάκι.

Στην Γερμανία τα πολυτεχνεία δεν δίνουν στα 5 χρόνια το Dipl. -Ing.

Υπάρχει μόνο το B.Sc. και το M.Sc. στα 5 χρόνια.

 

Τι πιο επίσημο θέλεις από αποφάσεις του ΣτΕ και γνωμοδότηση του ΝΣΚ.

 

Μου φαίνεται δεν γνωρίζεις καλά το αντικείμενο.

Δεν μπορεί καμία γνωμοδότηση από το ΝΣΚ να είναι πάνω από κάποιο Π.Δ.

 

1

. Διαφορετικά κριτήρια εισαγωγής.

2. Διαφορετικό περιεχόμενο σπουδών. Το οποίο συνίσταται.

2.α. Διαφορετικός όγκος ύλης για ίδια μαθήματα.

2.β. Διαφορετική δυσκολία γραπτών εξετάσεων.

2.γ Η σύκριση δεν είναι μεταξύ 4 και 5 χρόνων αλλά μεταξύ 44 και 62 μαθημάτων.

3. Διαφορετικό επίπεδο διδασκόντων και διδασκομένων.

Πολύ λίγοι καθηγητές ΤΕΙ είχαν διδακτορικό , ακόμη και μεταπτυχιακό.

Παλαιότερα μπορεί να μην είχες καν πτυχίο και να δίδασκες στα ΤΕΙ.

Με ένα πτυχίο της σχολής Εργοδηγών (που άνηκε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση) μπορούσες να διδάξεις σε ΤΕΙ.

Με ένα μεταπτυχιακό , αυτή τη στιγμή μπορώ να διδάξω στο ΤΕΙ ως ωρομίσθιος.

Όταν όμως δουλεύω part-time εκεί , πως μπορώ να αφιερωθώ στην εκπαίδευση τη στιγμή που έχω και άλλες 2-3 δουλειές παράλληλα στο γραφείο.

Και αυτό ισχύει για όλους τους ωρομίσθιους. Δεν επαρκούν τα χρήματα για να κάνεις μόνο αυτή τη δουλειά.

Κάτι παρόμοιο ίσχυε και για τις συμβάσεις 407 στα πανεπιστήμια αλλά εκεί τουλάχιστον χρειαζόσουν διδακτορικό και οι αμοιβή ήταν ψηλότερη..

 

Τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα. Μπορείς όμως να τα αναλύσεις παρέα με τον chrisven

 

Γιατί από την στιγμή που λέω B.Sc. (4 έτη) και M.Sc. (2 έτη) υπερκαλύπτεις το γνωστικό αντικείμενο.

2.β. Διαφορετική δυσκολία γραπτών εξετάσεων.

Είπαμε, δεν είμαι ο chrisven. Αυτά τα ανέκδοτα θα τα λέτε μεταξύ σας.

 

2.γ Η σύκριση δεν είναι μεταξύ 4 και 5 χρόνων αλλά μεταξύ 44 και 62 μαθημάτων.

 

...

 

Μα καλα δεν διαβάζεις ??? B.Sc. (4 έτη) και M.Sc. (2 έτη) πόσα μαθήματα κάνουν ??? Θέλεις να πέσουμε επίπεδο chrisven ???

Θέλεις να παίξουμε έτσι μπάλλα ???

 

Παλαιότερα μπορεί να μην είχες καν πτυχίο και να δίδασκες στα ΤΕΙ.

 

Παλιότερα και το ΕΜΠ ήταν 3,5 χρόνια...και τι με αυτό ??? Δεν υπάρχει εξέλιξη ή πρέπει να μην δεχτούμε καμία εξέλιξη γιατί έτσι μας συμφέρει ???

 

Διαφορετική βαρύτητα έχει το πτυχίο από το Imperial και άλλη έχει το πτυχίο από το Κingston.

 

Και τι θα γίνει αν κάποιος έρθει από το ETH για παράδειγμα ή Γερμανία ??? Θα πρέπει να του δώσουμε στην Ελλάδα σαν αναγνώριση 5 Διπλώματα, 4 M.Sc. και 2 διδακτορικά ???

Θέλεις να χορέψουμε ή θέλεις να χορέψουμε ??? Μήπως κανείς πολύ παρέα με τον chrisven ???

Μήπως σε πλήρωσε το ΤΕΕ για να κατεβάσεις αυτές τις άστοχες παρατηρήσεις σου ???

 

Ο ιδρυτικός νόμος διαφοροποιεί τα ΑΕΙ από τα ΤΕΙ και προσανατολίζει τους απόφοιτους κυρίως στην εφαρμογή και όχι την μελέτη.

Αυτό άλλαξε με το νόμο του 2001 και τον Ν.3404/2005 που ουσιαστικά αναβάθμιζε τα ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ.

 

Φάσκεις και αντιφάσκεις...είπαμε τι ίσχυε...και το ΕΜΠ ήταν 3,5 χρόνια και ο Αλαβάνος από το ΕΜΠ των 3,5 χρόνων αποφοίτησε...

 

Σε όλα τα σημεία είσαι άστοχος !!!

 

Το να καλύπτει τις διαδικασίες αναγνώρισης στα ξένα κράτη αυτό δεν σημαίνει ότι τις καλύπτει και στην Ελλάδα .Θα πρέπει ο φίλος σου να ρωτήσει εάν τα δυο χρόνια του μεταπτυχιακού του ή αλλιώς εάν το 1/3 των σπουδών του που έχει κάνει έξω από τα 6 έτη που έχει ως σύνολο πληρούν τις απαιτήσεις που έχουν στην χώρα μας οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση του τίτλου του .

 

Συνάδελφε...από την στιγμή που είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο που έχεις σπουδάσει εκεί και το πτυχίο σε δίνει την δυνατότητα εγγραφής εκεί...τελειώσε...δουλεύεις κανονικά στην Ελλάδα...αν θες δες και την σχετική οδηγία της ΕΕ.

 

Και το ξαναλέω....

 

Αφού από τα ΤΕΙ δεν υπάρχει κάλυψη όλου του αντικειμένου ή μια κατεύθυνσης και ο απόφοιτος συνεχίζει σε πολυτεχνείο άλλα 2 έτη για μεταπτυχιακό.

Που είναι ωρέ λεβέντες το πρόβλημα σας ???

B.Sc. 4 έτη και M.Sc. 2 έτη...

Που ωρέ λεβέντες έχετε πρόβλημα ???

Το ΤΕΕ σας πληρώνει να λέτε αυτά τα άστοχα που λέτε ???

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Πως γνωρίζεις το επίπεδο των Πολυτεχνείων ;

Έδωσες ποτέ εξετάσεις σε κάποιο μάθημα ;

Δίδαξες ποτέ εκεί ;

Προσωπικά έχω εικόνα και από τα δύο.

Ακόμη και τώρα η πλειοψηφία των διδασκόντων δεν έχει διδακτορικό.

Δε συζητάω για τους ωρομίσθιους.

Αναφέρομαι στο ΤΕΙ Λάρισας για το οποίο έχω εικόνα.

Επίσης θυμήσου όταν παραθέσαμε θέματα γραπτών εξετάσεων για το μάθημα του Σιδηροπαγούς Σκυροδέματος.

***Άσε το Chrisven και χρησιμοποίησε επιχειρήματα . Ο μόνος που συζητάει λογικά είναι ο Βas.

*** Στο ξαναείπα πρέπει να βγει νέο ΕΔ. Αυτή η θολή κατάσταση δε συμφέρει τους απόφοιτους ΤΕΙ.

Δεν έχει σημασία πως ερμηνεύεις εσύ το νόμο , αλλά οι ελεγκτές.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες ψέματα . Διάβασε τον ιδρυτικό νόμο των ΤΕΙ 1404/1983.

http://www.ntua.gr/E...1983%5B1%5D.pdf

Ποτέ δεν σας υποσχέθηκαν παραπάνω Ε.Δ. Όταν μπήκες στο ΤΕΙ ήξερες τι Ε.Δ. δίνει.

παρ.2 , άρθρο 1 , Ν.1404/1983

 

 

Ο ιδρυτικός νόμος διαφοροποιεί τα ΑΕΙ από τα ΤΕΙ και προσανατολίζει τους απόφοιτους κυρίως στην εφαρμογή και όχι την μελέτη.

Αυτό άλλαξε με το νόμο του 2001 και τον Ν.3404/2005 που ουσιαστικά αναβάθμιζε τα ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ.

Δικαίωμα να παραπονούνται έχουν οι απόφοιτοι ΑΤΕΙ.

 

 

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Στη Γερμανία , Γαλλία , Ιταλία ο χρόνος σπουδών των πολυτεχνείων είναι 5 χρόνια.

 

 

Δέχομαι ότι πρέπει να δοθούν Ε.Δ. ώστε οι απόφοιτοι ΤΕΙ να μπορούν να σταθούν επαγγελματικά.

Διαφορετικά τι θα κάνουν , θα γίνουν κλέφτες ;

Ή αλλιώς δεν έχει νόημα να υπάρχουν τα ΤΕΙ και θα πρέπει να συγχωνευτούν με τα Πολυτεχνεία.

Εξίσωση όμως ΕΔ είναι άδικο να γίνει για τους παρακάτω λόγους

 

Πολύ λίγοι καθηγητές ΤΕΙ είχαν διδακτορικό , ακόμη και μεταπτυχιακό.

Παλαιότερα μπορεί να μην είχες καν πτυχίο και να δίδασκες στα ΤΕΙ.

Με ένα πτυχίο της σχολής Εργοδηγών (που άνηκε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση) μπορούσες να διδάξεις σε ΤΕΙ.

Με ένα μεταπτυχιακό , αυτή τη στιγμή μπορώ να διδάξω στο ΤΕΙ ως ωρομίσθιος.

Όταν όμως δουλεύω part-time εκεί , πως μπορώ να αφιερωθώ στην εκπαίδευση τη στιγμή που έχω και άλλες 2-3 δουλειές παράλληλα στο γραφείο.

Και αυτό ισχύει για όλους τους ωρομίσθιους. Δεν επαρκούν τα χρήματα για να κάνεις μόνο αυτή τη δουλειά.

Κάτι παρόμοιο ίσχυε και για τις συμβάσεις 407 στα πανεπιστήμια αλλά εκεί τουλάχιστον χρειαζόσουν διδακτορικό και οι αμοιβή ήταν ψηλότερη..

 

Δεν λέει ο νόμος στην εφαρμογή και όχι στην μελέτη , λέει στην εφαρμογή των υφισταμένων γνώσεων . Ακριβώς όπως και στην Γερμανία όπου τα τεχνολογικά πανεπιστήμια , πρώην fachochschule , δεν δίνουν διδακτορικά , αλλά μόνο μέχρι μεταπτυχιακά . Ετσι λοιπόν η μελέτη που βασίζεται στην εφαρμογή της υφιστάμενης γνώσης είναι μέρος του αντικειμένου των τει .

 

Παρ' όλα αυτά η δικτατορία με το ΠΔ 334/73 δεν έδινε δικαίωμα μελέτης , αλλά έδινε δικαίωμα απεριόριστης επίβλεψης στους πτυχιούχους ΑΣΤΕΜ ,αλλά ούτε και αυτό ήταν αρεστό στο τεε και τις παραφυάδες του .

 

Καί μέχρι το 75 όλοι οι υποψήφιοι διπλωματούχοι μηχανικοί έδιναν πολύ σοβαρές εξετάσεις γιά την άδεια άσκησης , αλλά μετά γιά να βολέψουν τους παραλίες του εξωτερικού , η εξέταση έγινε απλή χειραψία γιά τους ντόπιους και εξέταση στην διπλωματική γιά τους ξένους σε πολύ περιορισμένη ύλη .

 

Στην Γερμανία είναι φέτος πρωτοετής φοιτητής στην Αρχιτεκτονική ο γιός φίλου . Εμαθα λοιπόν ότι μόλις 3 σχολές δεν έχουν υιοθετήσει ακόμη το 3+2 .

 

Στην Ιταλία το IUAV το έχει κάνει από χρόνια .

 

 

Εγώ έχω μιλήσει εδώ και καιρό ότι τα ΕΔ θα πρέπει να είναι συνδυασμός γνώσεων και εμπειρίας . Ετσι κανένας δεν μιλάει γιά εξίσωση .

 

 

Την δεκαετία του 70 στην σχολή της πόλης σου , την οποία έχω τελειώσει , είχαν διδακτορικό οι διδάσκοντες του Γενικού Τμήματος , Μαθηματικών , Φυσικής , Χημείας και Υπολογιστών . Μεταπτυχιακό αρκετοί από τους διπλωματούχους Μηχανικούς , κάτι το οποίο δεν ήταν σύνηθες γιά την εποχή .

 

Απλό δίπλωμα μηχανικού είχαν μόνο κάποιοι διπλωματούχοι Μηχανικοί , μόνιμοι και ωρομίσθιοι , οι οποίοι είχαν όμως και πραγματική εμπειρία από την δουλειά . Μιλάμε γιά σχεδόν 40 χρόνια πριν .

 

Ποτέ δεν δίδαξε άτομο με πτυχίο εργοδηγού , εκτός αν εννοείς "διδασκαλία" το βοηθητικό τεχνικό προσωπικό .

Βοηθοί εργαστηρίων ήταν πτυχιούχοι ΑΣΤΕΜ με εμπειρία .

 

Στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθήνας φοιτά ο γιός μου . Εχουν κάποιους κηπουρούς η φροντιστές ζώων . Και αυτοί ανήκουν στο προσωπικό του πανεπιστημίου . Μήπως είναι και διδάσκοντες κατά την παραπάνω άποψη σου ?

Link to comment
Share on other sites

@spy1551, αφού καρφώθηκες βρε λεβέντη...δεν θέλεις και μόνο που το σκέφτεσαι αρρωσταίνεις...(B.Sc + M.Sc.)

 

Αυτά είναι επιπέδου chrisven...δεν έχει νόημα...

Πείτε τα με τον chrisven, πείτε και τους βαθμούς που γράφατε, τους καθηγητές στο φρονιστήριο που είχατε...γενικά...πάρτε και ένα παγωτό και μετά στην παιδική χαρά με τα άλλα τα πρωτάκια.

 

Όταν σου λέω ότι ο πραγματικά καλός απόφοιτος συνεχίζει τις σπουδές έξω για μεταπτυχιακό εσύ μου λες τα παραπάνω...

 

Και δεν δέχεσαι τα 4 έτη και τα υπόλοιπα 2 που έκανε έξω...ε τότε είσαι του ΤΕΕ.

Και εγώ τέτοιου είδους φτηνή και χαμηλού επιπέδου συζήτηση δεν κάνω.

Από την στιγμή που δεν δέχεσαι ΣΚΟΠΙΜΑ το 4+2 δεν έχει νόημα...

 

*** Στο ξαναείπα πρέπει να βγει νέο ΕΔ. Αυτή η θολή κατάσταση δε συμφέρει τους απόφοιτους ΤΕΙ.

Δεν έχει σημασία πως ερμηνεύεις εσύ το νόμο , αλλά οι ελεγκτές.

 

Εσύ φίλε σιγουρα έχεις καρέκλα στο ΤΕΕ...ειδκά μετά το τελευταίο...δεν έχει σημασία ο νόμος...αλλά έχει σημασία η γνωμοδότηση και τα βειβολάν φαξ του ΤΕΕ...

Καρφώθηκες άσχημα σου λέω...

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε...από την στιγμή που είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο που έχεις σπουδάσει εκεί και το πτυχίο σε δίνει την δυνατότητα εγγραφής εκεί...τελειώσε...δουλεύεις κανονικά στην Ελλάδα...αν θες δες και την σχετική οδηγία της ΕΕ.

 

Όταν όμως τίθεται θέμα αμφιβολιών και άρνησης από την μη αμοιβαία στάση του αγγλικού επιμελητηρίου ως προ το ελληνικό τότε και το ελληνικό επιμελητήριο θα τον παραπέμψει να πάρει ο αιτών κάποια αναγνώριση του τίτλου από κάποιον φορέα που είναι αρμόδιος στην Ελλάδα και μετέπειτα θα τον εγγράψει .Θα πρέπει το επιμελητήριο να τηρήσει την ιεραρχία και όχι να ενεργήσει μόνο του παρακάμπτοντας την .Όσον αφορά τις οδηγίες της Ε.Ε μπορείς να ενημερωθείς από την παρακάτω σελίδα .

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/education/university/recognition/index_el.htm

Link to comment
Share on other sites

@Ferari

 

 

Υπάρχει και απόφαση δικαστηρίου που υποχρεώνει την χώρα όπου μέλος της ΕΕ εργάζεται κανονικά στην χώρα απόκτησης πτυχίου του να εργάζεται κανονικα και στην χώρα που θα πάει να ασκήσει το επάγγελμα.

Μην μου δείχνεις ελληνικές σελίδες...δείξε αυτή του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου όπου ρητά λέει η απόφαση για την οδηγία της ΕΕ.

 

Το ΤΕΕ σου είπα δεν λαμβάνεται υπόψη έξω...πως να το πω αλλιως...

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

@Βas , αναφέρομαι στο μάθημα του σχεδίου.

Αυτά που είπα τα είπα για Περιφερειακό ΤΕΙ. Λογικά στην Αθήνα , επειδή θα υπήρχε μεγαλύτερος ανταγωνισμός για την κάλυψη θέσεων , να επιλέγονταν διδάσκοντες με περισσότερα προσόντα.

Ακόμη και τώρα υπάρχουν πολλοί καθηγητές που έχουν μόνο ένα δίπλωμα.

 

@pappos,

δεν ανήκω σε καμία παράταξη , ούτε καν επιτροπή του ΤΕΕ.

Από το ΤΕΕ , στα 7 χρόνια που είμαι , πληρώθηκα μόνο για 1 πραγματογνωμοσύνη.

Αν θέλεις έλεγξε το , να δεις αν είμαι σε καμία παράταξη ή επιτροπή.

Δεν μπορείς να πετάς λάσπη σε όποιον διαφωνεί με τις απόψεις σου.

Ούτε είπα κάτι για το 4+2 .

Αυτό που σου είπα είναι μόνο για την εξίσωση Πολυτεχνείων-ΤΕΙ.

Δέχομαι και την αναβάθμιση των τωρινών ΕΔ και στην εξίσωση των καλών αποφοίτων ΤΕΙ με ένα μεταπτυχιακό.

Δε δέχομαι όμως τη λογική

'' Αφού μωρέ υπογράφει και αυτός από Βουλγαρία , ας υπογράψει ο καθένας''

Δε διορθώνεις ένα λάθος με ένα άλλο.

Πως λύνεται αυτό ;

Mε σοβαρές και αξιόπιστες γραπτές εξετάσεις στο ΤΕΕ για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

απέχω καιρό κι έχω χάσει την φόρμα μου :smile:

@spy παρέθεσες τον ιδρυτικό νόμο των ΤΕΙ εν έτει 1983, αντίστοιχοι νόμοι υπήρχαν και σ'αλλες σχολές διαφόρων ειδικοτήτων και βαθμίδων από παλαιότερα. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τα Ε.Δ. που το ΤΕΕ δεν αφήνει να βγουν 28+ χρόνια.

Ο ιδρυτικός νόμος δεν δίνει επ. δικαιώματα κι οι σχολές από τότε έχουν αναβαθμιστεί σε όλα τα επίπεδα και η εξέλιξη ακολουθεί και τους παλιούς απόφοιτους όπως γίνεται παντού, άλλο δείγμα γραμμής ΤΕΕ ..διαχωρισμός ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ-ΑΤΕΙ κλπ.

και κανείς δεν ζήτησε την εξίσωση ΤΕΙ-Πολυτεχνεία, πραγματικά όσο το αναφέρεις τόσο πιστεύω ότι έχεις κοινή γραμμή με το ΤΕΕ που λέει κι η "όμορφη" συνομιλήτρια mercedes

Edited by fraafr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπα είναι μόνο για την εξίσωση Πολυτεχνείων-ΤΕΙ.

 

Ποιος μίλησε για εξίσωση Πολυτεχνείων-ΤΕΙ ???

Αν μιλούσα για εξίσωση τότε δεν θα σου έλεγα 4+2 !!!

Εσύ είσαι αυτός που δεν το αποδέχεσαι !!!

Δεν έχει καλούς και κακούς αποφοίτους !!!

Όσοι έχουν το 4+2 και δικαιούνται τα ίδια επ. δικαιώματα με τους Μηχανικούς ΠΕ (ως τώρα δηλαδή, μπορεί να αλλάξει και να γίνουν και αυτοί 3+2)

 

 

"όμορφη" συνομιλήτρια mercedes

 

Να τέτοια μου λέτε και με κάνετε και κοκκινίζω...ατιμούληδες...

 

Αν θέλεις έλεγξε το , να δεις αν είμαι σε καμία παράταξη ή επιτροπή.

 

Ξέρω καθηγητή (δεν λέω βαθμίδα) που ενώ δεν έχει εκπληρώσει πρώτο κύκλο σπουδών στις επιστήμες των Μηχανικών, με ένα διδακτορικό του πολυτεχνείου ********

τμήματος Πολιτικών Μηχανικών έχει πραγματοποιήσει εγγραφή στο ΤΕΕ...να τον δώσω στεγνα να έχουμε γλέντια ???

Το ξέρεις ότι με ένα όνομα μόνο και απευθείας στο ευρωπαϊκό δικαστήριο αναφορά μη νόμιμης εγγραφής θα γίνει το έλα να δεις στο ΤΕΕ ???

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.