Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή για ψυκτικούς...


kostas.f

Recommended Posts

Καλησπερα,ειμαι νεος στο φορουμ,δεν ξερω αν κανω στο σωστο θεμα το τοπικ οποτε με συγχωρειτε,δεν εβρισκα που μπορω να κανω την ερωτηση μου...

θα ηθελα μια βοηθεια...

τον ιουνιο περνω το ''πτυχιο μου'' ως ψυκτικος απο τον οαεδ,ταυτοχρονα δουλευω εξω

(δυστιχως στο δημοσιο,κ λεω δυστιχως γιατι εγω θελω να μαθω),

θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καποια σχολη επισης για ψυκτικους

σε καποιο τει ισως...η τελος παντων καποιο ανωτερο χαρτι απο αυτο του οαεδ κ του ιεκ-τεε...

και γενικοτερα ποια θα ηταν η συμβουλη σας για το καλυτερο δυνατον πανω σε αυτον τον κλαδο?

ευχαριστω πολυ!!!

Edited by kostas.f
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η ειδικοτητα μηχανολογων- μηχανικων ασχολουνται κ με ψυκτικα, οποτε ενα τετοιο ΤΕΙ ή πολυτεχνειο σε καλυπτει, τωρα τα μαθηματα που γινονται ισως ενας μηχ.μηχανικος τα εξηγησει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Αν σπουδάσεις Μηχανολόγος Μηχανικός είτε ΤΕΙ είτε ΑΕΙ θα μπορέσεις να εμβαθύνεις πάρα πολύ και σε θεωρητικό επίπεδο. Επίσης θα έχεις και το πλεονέκτημα της μελέτης-επίβλεψης-κατασκευής σε ψυκτικούς θαλάμους, κεντρικά συστήματα κλιματισμού-εξαερισμού καθώς και σε συστήματα θέρμανσης (και σε πολλά άλλα αλλά αναφέρομαι κυρίως σε αυτά που βλέπω να σε ενδιαφέρουν). Εσύ μιας και έχεις και τις καθαρά πρακτικές γνώσεις του ΟΑΕΔ θα μπορούσες να τα συνδυάσεις σε τέτοιο βαθμό που να έχεις πολύ σοβαρό πλεονέκτημα σε επίπεδο γνώσεων τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθήσεις για ΑΕΙ-ΤΕΙ στη σχολή μηχανολόγων-μηχανικών νομίζω είναι μονόδρομος γι'αυτά που ζητάς. Και θα έχεις ένα πτυχίο κατά πολύ ανώτερο από ΙΕΚ κτλ, όπως επιθυμείς και θα εμβαθύνεις πολύ περισσότερο στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει και όχι μόνο. Πολύ απλά περνάς σε άλλη διάσταση από κάθε πλευρά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι!!ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!

καθως εψαξα το θεμα εμαθα πως δεν υπαρχει καποια αλλη σχολη πανω στην ειδικοτητα του ψυκτικου,η μοναδικη δυνατοτητα που μου δινετε

απο τον οαεδ ειναι να παω 1 χρονο στο ιεκ της ειδικοτητας μου,να παρω την πιστοποιηση κ δουλευοντας 2 χρονια εξω να παρω την αδεια ασκησης επαγγελματος.

να ρωτησω κατι αλλο..απο τον οαεδ περνω την αδεια ασκησης επαγγελματος επιπεδου 3...τι ακριβως γινετε με αυτα;;δηλαδη τι χρειαζετε να κανω για να παρω επιπεδου 2 ή 1? με μια τετοια επιλογη θα εχω ενα καλο επαγγελματικο μελλον??γενικοτερα οποιαδηποτε πληροφορια απο καποια παιδι που το εχει ακολουθηση αυτο θα μου ηταν πολυ χρησιμη!

 

κ η αλλη επιλογη που σκεφτομαι ειναι οσα ειπατε παραπανω οπως επισης αρκετοι μου λενε κ για ηλεκτρολογο...που αλλωστε ειναι κ ενα αρκετα μεγαλο κομματι των ψυκτικων...

 

 

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ Κ ΕΥΤΥΧΕΙΑ ΣΕ ΕΣΑΣ Κ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ,

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.