Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Αν ημουν εγω ο νομοθετης θα οριζα ενα ποσο-παραβολο, αναλογα το νουμερο παροχης της εγκαταστασης και το ειδος της. Τα χρηματα αυτα θα πηγαιναν σε ενα ταμειο, το οποιο θα πληρωνε "ορκωτους" μηχανικους που θα εκαναν δειγματοληπτικους ελεγχους στις υδε. Σε καθε νομό θα διναμε εξετασεις, θα γινονταν ελεγκτες οι Χ καλυτεροι, και στον ελεγχο θα φαινοταν αν εγιναν ολα οπως επρεπε. Να δειτε αν σφιγγουν οι κωλοι μας μετα!

Μετα βεβαια ξυπνησα.

 

Σημερα εκλεισα να φτιαξω υδε, μικρο ξενοδοχειο 16 δωματια+ κεντρικος. 3 του μαιου βαζει κοσμο. Νωρις το θυμηθηκες του ειπα :???:

20+φπα ανα κυκλωμα. Αυτο που με απασχολει ειναι το ποτε θα φτιαξω το συμπληρωματικο πρωτοκολλο, μιας και τα χρονικα περιθωρια ειναι πολυ στενα

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι,

μετά από πολύ διάβασμα του ΚΕΗΕ,του ΕΛΟΤ και άφθωνων βιβλίων αποφάσισα και σύνταξα ένα ενημερωτικό έγγραφο προς τους πελάτες μου, το οποίο εκθέτει αναλυτικά τους ελένχους που γίνονται για την έκδοση μιας υδέ και τι όφελος έχει ο τελικός καταναλωτής χρήστης.Επίσης τους πληροφορώ ότι η υδε και όλα της τα μέρη αποτελλούν μια υπεύθυνη δήλωση που συνυπογράφουν με τις όποιες συνέπειες μιας και δεν δικαιολογείται άγνοια νόμου.

Αγόρασα ένα όργανο όταν μου ζητήθηκε πιστοποιητικό για ένα κατάστημα χωρίς καθόλου γείωση και δδε, πράγμα που διαπίστωσα κατά τον οπτικό έλενχο και έφυγα εν αναμονή τηλεφωνήματος για περάτωση των εργασιών.

Το διλημμά μου είναι μια χαμηλή τιμή γύρο στα 80 συν φπα για να προστατεύουμε τους καταναλωτές και να παιζουμε το ρόλο του κράτους ελεγκτή ή μια τιμή πάνω από τα 120 συν φπα και όποιον πείσουμε ότι δεν είμαστε εμείς οι απατεώνες?

 

Με εκτίμηση και να με συνχωρείται για τον χαρακτηρισμό μου.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι τιμες ειναι μισο κομματι ψωμι κυριολεκτικα....ουτε καν ενα κομματι.

Εκτος και αν για 100 ευρω εχεις να ελεγξεις εγκατασταση με 1 πινακα μονο, και 3-4-5 κυκλωματα. Οσο δεν υπαρχει ελεγχος απο τον αρμοδιο φορεα δεν μπορεις εσυ να παιξεις το ρολο του κρατους ελεγκτη, πρωτον γιατι δεν εχεις τετοια αρμοδιοτητα, δευτερον γιατι πολυ απλα ο υπογραφακιας τηλεφωνακιας με 40-50 ευρω σε κανει να φαινεσαι μυγα.

 

Ενημερωσα εναν που ηθελε υδε για το τι πρεπει να γινει, και τελικα μου ειπε οτι θα παει σε αλλον γιατι θελει κατι πιο απλο και βιαστικο :shock:

Τι να λεμε τωρα..... Εχω βαρεθει την κατασταση αυτη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγουμε και πάλι να παραγκωνίζονται οι επαγγελματίες που προσπαθούν να δουλέψουν ευσυνείδητα.

και τα τσιράκια να εκμεταλεύονται την απουσία του κράτους.

Ωραία λοιπόν τα συλλογικά μας όργαν ξέρουμε όλοι τι κάνουν.

Μήπως θα έπρεπε εμείς (τα πέντε δέκα άτομα που ενδιαφερόμαστε) να δράσουμε ομαδικά ή και μεμονωμένα έναντι των θρασυτάτων αυτών κυρίων που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας σε κάθε διαφημιστηκό μέσο φτιάχνοντας πιστοποιητικό με 50 ευρό μέσα σε 10 λεπτά.

''κάνοντας οπτικό έλεγχο, μετρήσεις, συμπληρώνοντας πρωτόκολλα ελέγχου και μονογραμμικά πινάκων και εγκατάστασης.''

Γιατί όσα και να πάρουμε εμείς αυτοί με τα πενήντα θα πέρνουν παραπάνω δεδομένου της δουλειάς που κάνουν και του χρόνου που αφιερώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τι σκοπευω να κανω..... εντος του μαιου θα πεταχτω εως την εδρα του νομου μου στην οποια πανε οι υδε απο το εδω τοπικο υποκαταστημα της δεη (δεδδηε)

Θα παω να κανω μια ωραια και πολιτισμενη κουβεντα με τον υπευθυνο που παραλαμβανει τα εγγραφα..... θελω να μαθω ποιος (οι) τσογλανος (οι) κλεβει (ουν) δουλειες με τετοιο τροπο. Μετα σκοπευω να πιασω τον τυπο (ους) αυτο και να τα πουμε λιγο. Οι συλλογοι να ξερεις δεν ασχολουνται, ισως γιατι και εμεις οι ευσυνειδητοι/κοροιδα οπως λες δεν ασχολουμαστε με τους συλλογους. Παει αμφιδρομα ο ωχαδερφισμος :???:

 

Μην περιμενεις να φτιαξει παντως η κατασταση... τοσα χρονια ετσι ηταν, ετσι θα μεινει. Οσο σκεφτομαι και ανθρωπους σαν τον Γ. Σαρρη που εχουν αφιερωσει ολη τους τη καριερα προς την κατευθυνση ασφαλων ηλ. εγκαταστασεων, τι θα σκεφτονται οι καημενοι βλεποντας τετοιες καταστασεις, θα τραβανε τα μαλλια τους :sad:

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε σε αυτό σημείο ένα ένα παράλληλο ....προβληματισμό.. αν το ρεύμα ήταν αέριο και οι μη ελεγμένες εγκαταστάσεις είχαν διαρροή αερίου (και όχι ρεύματος)... ακόμα και τότε οι πελάτες θα έδειχναν αδιαφορία.. Πάρτε για παράδειγμα το γεγονός ότι οι περισσότερες (να μην πω 99%) των εγκαταστάσεων αερίου στην συμπρωτεύουσα δεν δοκιμάζονται πνευματικα....ακόμα και αν ένα 5-10% έχει διαρροούλες.(που όντως έχει)..αυτό συνεπάγεται σε μεγάλο κοστος αλλά όχι πολύ κίνδυνο γιατί είναι εξωτερικές εγκαταστάσεις..αλλά ο πελάτης συνεχίζει να αδιαφορεί γιατί τα κουκουλώνουν...

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που δεν το έχετε καταλάβει, οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες χρεώνουν 250€ για την ΥΔΕ.

 

80€ κοστίζει μόνο το χαρτόσημο του συλλόγου τους.

 

Με 100€ δεν πληρώνουμε καν τα έξοδά μας. Γιατί να σκοτώνετε τις τιμές;

Τα 150€+ΦΠΑ είναι φιλική τιμή. Μετά φόρων, ΤΣΜΕΔΕ, κτλ, δεν μένουν ούτε 20€ κέρδος. Μιλάω βέβαια για την επαρχία αν το κτίριο είναι κοντά στο γραφείο μας. Υπολογίστε πόσο κέρδος ανά ώρα είναι τα 20€. Η καθαρίστρια παίρνει περισσότερα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτούς αναφέρομαι.

 

Όταν καταλάβουν πως η τιμή της πιάτσας είναι 200 με 300 ευρώ στις κατοικίες, θα σταματήσουν να ζητάνε ψίχουλα για την ευθύνη που έχει η ΥΔΕ. Αν πάθει κάποιος ηλεκτροπληξία, ακόμα και ο ίδιος να φταίει (π.χ. έβαλε μια βίδα στην φάση) , αυτός που υπέγραψε την ΥΔΕ θα πάει στο δικαστήριο. Και αθώος να είναι, η παράσταση του δικηγόρου και μόνο θα κοστίσει κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω στην περιοχη που ειμαι δεν ακουσα ποτε για ηλεκτρολογο που βρηκε το μπελα του και λογοδοτησε σε δικαστηριο για ατυχημα (θανατηφορο ή μη) που σχετιζεται με ηλεκτρικη εγκατασταση που ελεγξε.... μαλιστα περυσι προπερσυ που σκοτωθηκε ενας υδραυλικος οταν εφτιαχνε ενα μποιλερ δεν πρεπει να εγινε τιποτα.... αλλιως θα το ειχα μαθει

 

Οποτε φατε πιειτε, οτι αρπαξει ο κ@λος σας και οτι υπογραψετε, ολα κερασμενα. Οι υπολοιποι που πανε με το σταυρο στο χερι να αναμενουν στο ακουστικο τους. Ισως καποτε κανει ξαστερια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.