Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Συνάδελφοι χρόνια πολλά.

 

Σε ποιούς ανφέρεσται όταν λέτε 80 ευρό χαρτόσημο συλλόγου και για ποιό σύλλογο μιλάτε? Με ποιάνεται αδειάβαστο .....

Ούτε εγώ έχω ακούσει ποτέ να διώκεται ηλεκτρολόγος νομικά...

Θέτω και έναν προβληματισμο.

 

Εκδίδω μία υδέ νομιμότατα οπως προβλεπεται με ελέγχους και μετρήσεις σε μια κατοικία και την χρεώνω και 300 ευρώ και είμαι και πολύ χαρούμενος.

Μετά από τέσσερα χρόνια (εν ισχύ η υδέ μου) παρουσιάζεται διαρροή και ο μάστρο τα κάνω όλα της γειτονιάς αποξυλώνει τον ΔΔΕ από τον πίνακα.(συνυθισμένο)

Τον πέμπτο χρόνο (εν ισχύ η υδέ μου) προκαλείται θανατηφόρο ατύχημα.

 

Ποιός διώκεται, ποιός ευθύνεται?

Με λίγα λόγια πιάσε το αυγό και κούρεφτο.

Μια υδέ δεν με κάνει και αποκλειστικό ηλεκτρολόγο μιας οικίας για 14 χρόνια ώστε να ευθύνομαι για τα πάντα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω από που προκύπτουν τα 80€ αλλά οι ηλεκτρολόγοι στην περιοχή το διευκρινίζουν στον πελάτη ότι τα 80€ πάνε εκεί.

 

Δυστυχώς αν πειράξει άλλος την εγκατάσταση παραμένει σε εσένα η ευθύνη. Γι'αυτό πάντα να κρατάς το αρχείο με τις μετρήσεις του οργάνου και μια φωτογραφία του πίνακα.

Αν έχει βάλει άλλος χέρι στην εγκατάσταση θα έχεις αποδεικτικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο sdim, κρατας αρχειο μετρησεις, και οπωσδηποτε φωτογραφικο υλικο της εγκαταστασης. Αν σου κατσει στραβη υποθετω οτι θα τραβηχτεις στα δικαστηρια, αλλα αν εχεις προνοησει να κρατησεις υλικο που θα αποδειξει οτι εκ των υστερων εγινε επεμβαση απο αναρμοδιο ή εστω αδειουχο, που ομως δεν προχωρησε σε εκδοση νεας υδε τοτε θα αθωωθεις...

Link to comment
Share on other sites

Οπου παω, φωτο με το κινητο, και τσουπ οι φωτο στο φακελο με τα αρχεια της καθε δουλειας. Ειτε ειναι τεχνικη εκθεση για πισινα, ειτε πυρασφαλεια ειτε οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι οι διπλωματουχοι χρεωνουν τα μισα για ΥΔΕ  απο δευτεροβαθμιους ηλεκτρολογους.....πως γινετε οπου πανε ΄΄επιστημονες ΄΄ να κατεβαινει η τιμη  ποτε δεν καταλαβα.....παντως ακομα κρατιετε λογικη η τιμη σε σχεση με το ΠΕΑ....αυτο γινετε γιατι δεν εχουμε πολλους διπλωματουχους  να ασχολουνται.....ΟΛΟΙ οι πελατες , μου λενε οτι οι ηλεκτρολογοι ειναι ανενδοτοι και ακατεβατοι  ενω για ΠΕΑ  αν τηλεφωνησει για ερωτηση  εχουμε  πολλες φορες σκηνικα σχεδον βγαλμενα απο ελληνικες ταινιες

Edited by miltos
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που ριχνουν παρα πολυ τις τιμες ειναι παντα αυτοι που προσφερουν δουλεια χαμηλης ποιοτητας, που στη περιπτωση μιας υδε υποθετω οτι θα σημαινει:

-Φιλε τι γραφει η ασφαλεια στο ρολοι σου? Ποσους πινακες εχεις στο σπιτι? (ο τηλεφωνακιας υπογραφακιας)

-Μια χαρα το σπιτακι σου,  ωραια πλακακια, ενταξει και τα ρευματα σου. Περνα το μεσημερι απο το γραφειο να παρεις τη υδε, θα σε εχω ετοιμο. Ειμαστε γρηγοροι εμεις (ο βολτατζιδικος υπογραφακιας

 

Εγω παντως δεν προκειται να αφησω σε χλωρο κλαρι τον τυπο που εδω δινει τις υδε ετσι, θα τον κυνηγησω. Και με το συμπαθειο στα ## μου τι θα πει ο κοσμος. Τελη μαιου θα περασω απο τα κεντρικα της δεη και θα δεις....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου οι μέχρι στιγμής εκδοθείσες ΥΔΕ (για διαμέρισμα ή μικρή μονοκατοικία) χρεώνονται 150 ευρώ +ΦΠΑ.

Με την διαφορά ότι εκδίδονται αυθημερόν απο τους ηλεκτρολόγους χωρίς αυτοψία και με κωδικό οργάνου τον ίδιο. Εγώ

προσωπικά αγόρασα το όργανο (750 ευρώ +ΦΠΑ) χωρίς να έχω κάνει καμμία ακόμη.

Έλεγχος δεν γίνεται απο κανένα. Ο φόβος του ελέγχου θα υπάρξει όταν οι ΥΔΕ θα κατατίθονται ηλεκτρονικά όπως τα

ΠΕΑ των ενεργειακών επιθεωρήσεων. Βέβαια μιλάμε για φόβο όχι για ουσιαστικό έλεγχο.

Αυτό που θα έπρεπε επιτέλους να επιδιώξει το ΤΕΕ ή ο σύλλογος ΠΣΔΜΗ ειναι να δημιουργηθεί ένα σώμα ελέγχου

από ιδιώτες Μηχανικούς οι οποίοι υποχρεωτικά θα κάνουν ενα ορισμένο αριθμό ελέγχων (ποσοστιαία με κλήρωση για

κάθε περιοχή) και, θα πληρώνονται απο τους συναδέλφους που έχουν κάνει τις ΥΔΕ ή τα ΠΕΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.