Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Συνάδελφοι μια τιμή για ΥΔΕ για παροχή Νο 5 που περίπου κυμένεται;

 

Πρόκειται για ένα μικρό βιομηχανικό κτήριο.

 

Εννοείται ότι θα γίνει σοβαρή δουλειά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εγκαταστασεις του στυλ κατοικια, καταστηματα υγ. ενδιαφ, ξενοδοχεια κτλ. ενας μπουσουλας για μια αξιοπρεπη αμοιβη απο οτι εχω παρατηρησει ειναι τουλ 15ευρω-20 ευρω με φπα ανα κυκλωμα. Ενα σπιτι με 10-12 κυκλωματα ετσι σου βγαζει γυρω στα 100φευγα-200 ευρω, σχετικα αξιοπρεπες ποσο αν προκειται για σωστη δουλεια και δεδομενης της ευθυνης που θα φερεις με την υπογραφη της υδε.

200 ευρω ελαχιστη απο οσο ξερω χρεωνουν εδω οι εγκαταστατες, και πολυ καλα κανουν

 

Βιοτεχνικα δεν εχει εδω για να εχω σκεφτει αναλογο μπουσουλα, αλλα σκεψου καποιο τροπο να "σπασεις" την εγκατασταση  σε κυκλωματα/κομματια που την απαρτιζουν, τιμολογησε το καθενα μερος και κανε συνολο.

Εσυ θα δεις την πολυπλοκοτητα της εγκαταστασης και θα εκτιμησεις τον κοπο που θα κανεις...

Αν εχεις παει ηδη να ριξεις μια ματια και θες, πες περιπου τι δομη εχει η εγκατασταση ωστε ισως καποιος να σε βοηθησει περισσοτερο να μην σκοτωσεις την αμοιβη ή πεις πολλα και χασεις τη δουλεια

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολιγο παγιδα η τιμη.

Αν κανεις το ελεγχο και δωσεις μεν την ΥΔΕ αλλα με ελλειψεις που δεν ηλεκτροδοτειται ο χωρος, ο αλλος θα δεχτει να διορθωσει τις ελλειψεις?

Αν δεχτει εχει καλος.

Αν οχι, και σε στειλει αδιαβαστο απο κει που ηρθες και βρει ενα υπογραφακια, εσυ πως θα διεκδικεισης τα δεδουλευμενα?

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο υπαρχουν τα συμφωνητικά....

 

Ασε που μπορεις να τον βαλεις να υπογραψει την ΥΔΕ και μετα να τον ενημερωσεις οτι "κοβεται".

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα υπογράψει την ΥΔΕ, απέχει πάρα πολύ από το να πληρωθείς.

Προκαταβολή παιδιά... προκαταβολή.

 

Και επιτέλους, δεν έχω καταλάβει, τι να το κάνεις το συμφωνητικό για τέτοια μικρά ποσά;

Σε περίπτωση προβλήματος, πόσο θα σου κοστίσει ο δικηγόρος;

Γιατί, μην μου πείτε ότι θα συγκινηθεί ο άλλος από μια υπογραφή σε ένα χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πλεον οταν βλεπω εγκατασταση με ελλειψεις τον ρωταω εξαρχης αν σκοπευει  να τα φτιαξει και συνηθως μετα την απαντηση που μου δινει του λεω "Κανενα προβλημα, οπως νομιζετε. Γεια σας"

Ελαχιστοι καταλαβαινουν την σημασια μιας ασφαλους ηλ. εγκαταστασης.

Σιγα μην κατσω να μαλωνω, να φτιαχνω συμφωνητικα, και να παιζω κρυφτουλι με αγωγες και σαχλαμαρες, σε ενα χωριο με 10.000 κοσμο. Αφου ρε σεις δεν θελει ο ανθρωπος  να τα φτιαξει... με το ζορι παντρεια? Οποιος θελει σωστη κ τιμια δουλεια ξερει σε ποιον να παει, ομοιως οποιος θελει να τελειωσει στα γρηγορα ξερει που θα παει. Ελευθερη αγορα

Edited by ckiriako
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ

 

Και εδώ θα ομολογήσω ότι μία φορά το είχα κάνει για γνωστό γνωστού και το μετάνιωσα μόλις έφυγα από τον χώρο.

Ακόμα να κάνει τις διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην ασχοληθείς θα βρεθεί ο τύπος του 50αρικου να το κάνει.........Τελικά θέλαμε δεν θέλαμε το ρίξαμε στο 50αρικο!! (Σημείωση και εγώ σε πολύ μικρό δπίτι με λίγους ελέγχους εκεί το έδινα πλέον δεν δίνω πια τιμές τσάμπα το σάλιο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.