Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Λοιπόν κοίτα να δεις τι έχω και θέλω τη γνώμη σου...................

 

Θεώρησε το κτίριο μου ένα τετράγωνο κουτί 10x10.

 

Έχει οικοδομική άδεια αλλά δεν προβλέπονταν υπόγειο. ΤΖ 800 ευρώ/ m2 / χρονολογία 1990

 

Παραβάσεις:

1. Κατασκευή παράνομου υπόγειου, αλλά με στάθμη που δεν είναι στάθμη υπογείου (1,80 εκτός εδάφους) οπότε πάει σαν κύριος χώρος.

2. Μετατόπιση κτιρίου που παραβιάζει το Δ κατά 0,40 m ο φέρων οργανισμός και όλοι εξώστες εκείνης της πλευράς συν η σκάλα που πάει από εξώστη ύψους 1,80 μ στο έδαφος.

3. Η σκάλα από την άλλη πλευρά που παραβιάζεται όλο το Δ και είναι όλη εντός του.

4. Αλλαγή θέσης

5. Αλλαγή στο συνολικό ύψος ύψος κατά +0,80 m με max περιοχής 1,80 m.

6. Περίφραξη οικοπέδου

7. Μεγαλύτεροι εξώστες από 10-20 cm.

8. Διαφοροποίηση μορφής στέγης από δίριχτη σε τετράριχτη και αλλαγή ύψους αυτής.

 

Αντιμετώπιση:

1ο ΦΚ: 100 μ2 υπογείου - 0,40*10 =96 μ2 σαν κύριος χώρος μόνο με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους (κάλυψης μπαίνει (??) μιας και στο σύνολο του το κτίριο έχει αύξηση κάλυψης λόγω σκαλών εντός Δ)

2ο ΦΚ: 4 μ2 υπογείου που είναι εντός Δ με ΥΔ, παραβίαση Δ και παραβίαση ύψους (βάζω και εδώ παραβίαση ύψους έτσι δεν είναι?)

3ο ΦΚ: Για τις σκάλες εντός Δ, με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και Δ (εδώ βάζω ύψους???)

4 Λοιπές παραβάσεις των 500 ευρώ για: μετακίνηση θέσης, περίφραξη οικοπέδου, μεγαλύτεροι εξώστες, διαφορετική στέγη.

 

Ερώτηση:

1. Τον εξώστη που είναι εντός του Δ τον πάω με αναλυτικό και αυτόν?

2. Το 1ο φύλλο καταγραφής θα πάρει και υπέρβαση κάλυψης?

3. Γενικά τις υπερβάσεις τις θεωρούμε για κάθε ένα χώρο (δηλαδή αυτά τα μέτρα μετράνε κάλυψη τα άλλα όχι) ή πάμε με τις συνολικές υπερβάσεις όλου του ακινήτου σε όλα τα φύλλα (και πάνω που τα είχα ξεμπερδέψει).

 

 

Παραβάσεις-απορίες:

 

1. Το υπόγειο τι χρήση έχει; Αν εχει βοηθητική χρήση, ακόμα κι αν δεν είναι υπόγεια στάθμη, παίρνει το 0,5 (δηλ. ως Βοηθητικός Χώρος)

2. Η σκάλα νομίζω βάση παραγράφου 1 άρθρο 9 στον ΓΟΚ85 υπό περιπτώσεις επιτρέπεται εντός Δ.

3. Στην άλλη πλευρά μόνο η σκάλα λες οτι παραβιάζει το Δ;

5. Μεγιστό ύψος 1,80? Μάλλον λες για στέγη.

6. Περίφραξη οικοπέδου; Δε φαινότανε στην άδεια;

 

Ερώτηση-απάντηση:

 

1.Οι εξώστες πάνε με αναλυτικό αλλά πρέπει να προσαυξάνονται με το Δ. Άρα πάνε και με ενα ΦΚ τα τμ τους με συντελεστή για το Δ. (Χωρίς να είμαι απόλυτος). Φυσικά ΒΧ.

 

2.Υπέρβαση κάλυψης εφόσον δεν βγαίνεις από το ποσοτικό περίγραμμα του κτιρίου της άδειας δεν βάζεις.

 

3. Δε κατάλαβα τι ρωτάς. Τις υπερβάσεις τις σπας γιατί όταν πας να βάλεις συντελεστή κάλυψης δε γράφεις τετραγωνικά στο ΦΚ. Οπότε αν έαν τμήμα έχει κάλυψη και δόμηση και άλλο μόνο δόμηση, αλλά ανήκουν στην ίδια αυθαιρεσία κάνεις τότε 2 ΦΚ ώστε η κάλυψη να αναφέρεται (ο συντελεστής της) μόνο στα τμ που πραγματικά έχουν κάλυψη. Ομοίως με το Δ.

 

 

Αντιμετώπιση:

 

1ο ΦΚ: 100 μ2 υπογείου - 0,40*10 =96 μ2 σαν κύριος χώρος μόνο με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους (εξήγησε μου από τι δημιουργήθηκε το ύψος)

 

2ο ΦΚ: 4 μ2 υπογείου που είναι εντός Δ με ΥΔ, παραβίαση Δ και παραβίαση ύψους (αν μπει θα μπει και σε αυτο το τμήμα)

 

3ο ΦΚ: Για τις σκάλες εντός Δ, με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης (Δε ξερω σιγουρα αν πρεπει να μπει παραβαση για τις σκαλες και σιγουρα οχι υψους)

 

4 Λοιπές παραβάσεις των 500 ευρώ για: μετακίνηση θέσης, περίφραξη οικοπέδου, μεγαλύτεροι εξώστες, διαφορετική στέγη. [Ναι για μετακίνηση θέσης και μεγαλύτερους εξώστες (για να είσαι απόλυτα σωστός)για τα άλλα ναι αν και στεγη δε μπορεί να γίνει με άδεια μικρής κλίμακας;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Παραβάσεις-απορίες:

1. Το υπόγειο τι χρήση έχει; Αν εχει βοηθητική χρήση, ακόμα κι αν δεν είναι υπόγεια στάθμη, παίρνει το 0,5 (δηλ. ως Βοηθητικός Χώρος)

Το μισό είναι κατοικία και το άλλο μισό αποθήκες, αλλά από τη στιγμή που δεν πληροί το κριτήριο της στάθμης για να θεωρηθεί υπόγειος χώρος που δεν θα με ενδιέφερε η χρήση του, σε συνδυασμό με το ότι ο πελάτης μου μου ζήτησε να το κάνουμε σαν κύριας χρήσης γιατί μελλοντικά θα το κάνει όλο κατοικήσιμο, το πάω σαν κύριο χώρο.

 

2. Η σκάλα νομίζω βάση παραγράφου 1 άρθρο 9 στον ΓΟΚ85 υπό περιπτώσεις επιτρέπεται εντός Δ.

Στην παρ. 1 ρου άρθρου 9 δεν λέει κάτι για τις σκάλες.

Για τα εντός σχεδίου ξέρω ότι δεν μετράει δόμηση όταν είναι έως 1,50 m από το έδαφος (εμένα είναι 1,80 m)

 

3. Στην άλλη πλευρά μόνο η σκάλα λες οτι παραβιάζει το Δ;

Και ένα μικρό κομματάκι του κτιρίου αλλά δνε το ανέφερα γιατί να μη σε μπερδεύω.

 

5. Μεγιστό ύψος 1,80? Μάλλον λες για στέγη.

max περιοχής ήθελα να πω και είναι 8,50 m (εκ παραδρομής έγραψα 1,80 m)

 

6. Περίφραξη οικοπέδου; Δε φαινότανε στην άδεια;

Όχι

 

2.Υπέρβαση κάλυψης εφόσον δεν βγαίνεις από το ποσοτικό περίγραμμα του κτιρίου της άδειας δεν βάζεις.

Μα έχω πρόσθετη κάλυψη καθ΄υπέρβαση της αδείας από τις σκάλες που θα τις μετρήσω στην κάλυψη.

 

3. Δε κατάλαβα τι ρωτάς. Τις υπερβάσεις τις σπας γιατί όταν πας να βάλεις συντελεστή κάλυψης δε γράφεις τετραγωνικά στο ΦΚ. Οπότε αν έαν τμήμα έχει κάλυψη και δόμηση και άλλο μόνο δόμηση, αλλά ανήκουν στην ίδια αυθαιρεσία κάνεις τότε 2 ΦΚ ώστε η κάλυψη να αναφέρεται (ο συντελεστής της) μόνο στα τμ που πραγματικά έχουν κάλυψη. Ομοίως με το Δ.

π.χ. η παράβαση του ύψους του κτιρίου σε πόσα και σε ποια φύλλα θα μπει?

Η κάλυψη σε ποια?

Η δόμηση σε ποια?

 

1ο ΦΚ: 100 μ2 υπογείου - 0,40*10 =96 μ2 σαν κύριος χώρος μόνο με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους (εξήγησε μου από τι δημιουργήθηκε το ύψος)

Από την αυθαίρετη προσθήκη υπογείου, και ίσως δεν είμαι σίγουρος ακόμα από τις μικρές τροποποιήσεις του ύψους των ορόφων.

 

...... αν και στεγη δε μπορεί να γίνει με άδεια μικρής κλίμακας;

Ε τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ήθελα να πω παραγραφος 1 άρθρου 17 ''. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από 1,50 μ. από τη φυσική του στάθμη. Μεγαλύτερη επέμβαση στο έδαφος επιτρέπεται ύστερα από γνωμοδότηση της ΕΠΑΕ. Επίσης, επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο.''

Επίσης το Δ μόνο υπόγειο παραβιάζει κι όχι όροφος ε;

Η παράβαση του ύψους του κτιρίου θα μπει μόνο στα τετραγωνικά του κτιρίου (εδώ του υπογείου) που ευθύνονται για την αύξηση του ύψους. Εδώ θα μπούνε στο ΦΚ με 96 μ2 και στο ΦΚ με 4μ2 του υπογείου.

Αν φταίνε και οι όροφοι για ένα ποσό της παράβασης, θα βάλεις τους ορόφους χωρίς ΥΔ αλλά υπερβαση ύψους με συντ. 0,2 ή 0,4.

 

Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ κάλυψης θα μπει μόνο σε όποια φύλλα καταγραφής έχουνε υπερβαση κάλυψης.

Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ δόμησης θα μπει σε όσα έχεις ΥΔ.

Άρα έχουμε και λέμε:

 

1ΦΚ 96μ2 ΥΔ ΚΑΙ ΥΥ (εδώ συντελεστες δόμησης=100/επιτρεπομενα οικοπεδου και ύψους=1,80/8,50)

1ΦΚ 4μ2 ΥΔ, ΥΥ και Δ (εδώ συντελεστές δόμησης=100 και ύψους=1,80/8,50 και Δ=0,40/Δ)

1ΦΚ τετραγωνικά εξώστη ΒΧ με συντελεστή Δ=εξωστης/Δ

4παραβασης κατηγοριας 13 για τα υπόλοιπα :μετακίνηση θέσης, περίφραξη οικοπέδου, μεγαλύτεροι εξώστες, διαφορετική στέγη

Δε ξέρω για τις σκάλες εντός Δ τελικά σίγουρα, όπως και για αλλαγή ύψους στέγης τι παίζει σίγουρα κι εδώ. Νομίζω δε κάνεις κατι για σκαλες αν ηταν στην αδεια

και δε βάζει ΥΥ στέγης αν είναι στο επιτρεπτό για στέγη της περιοχής

Link to comment
Share on other sites

Τις σκάλες Θοδωρή θα τις μετρήσω τελικά, διότι όπως σου είπα ανεβάζουν σε ύψος 1,80, οπότε δεν έχει ισχύ το άρθρο που μου είπες και που γνώριζα.

 

Κατά τα άλλα όπως τα λες τα έστησα τελικά και εγώ χθες το βράδυ και μάλλον θα το υποβάλλω σήμερα.

 

Ευχαριστώ φίλε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

αφού σχεδόν φθάσαμε στο τέρμα και αναλύσαμε το ένα και το άλλο

να ρωτήσω κάτι βασικό που μάλλον εξαρχής ίσως θα έπρεπε να προσδιορίσουμε-αν μπορεί βέβαια να προσδιοριστεί

πότε θεωρείτε εσείς ότι έχουμε "μετακίνηση θέσης οικοδομής";;

1.Υποθέτω όταν το οικόπεδο είναι σύμφωνο με τις διαστάσεις της ο.α

αν η μετακίνηση της θέσης της υπερβαίνει το 2% της απόστασης (με μέγιστο το 10 εκ) από τα όρια που φαίνεται στην ο.α;;

2. Όταν όμως έχουμε και διαφοροποιήσεις διαστάσεων οικοπέδου πως

συμπεραίνουμε την αλλαγή-μετακίνηση της θέσης της οικοδομής;;

Αν μάλιστα υποτεθεί ότι και το κτίσμα (και στην μία περίπτωση και στην άλλη)

είναι κατά 10 εκ μικρότερο απ’ αυτό της ο.α, τι κάνουμε;;

Για αυτό λέω ότι η μετακίνηση είναι μιά ακρότητα (για να μην πω τίποτα άλλο)

και του τρόπου έκδοσης των αδειών και του Ν 4014

 

Αυτό φυσικά πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν παραβιάζονται οι αποστάσεις Δ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εάν έχουμε διαφορετικές διαστάσεις του οικοπέδου σε σχέση με την οικοδομική άδεια τι κάνουμε?

 

Έχω περίπτωση όπου το οικόπεδο με βάση τις διαστάσεις του ΓΠΣ είναι όντως και επί της πράξης έτσι, ενώ ο Μηχανικός, προφανώς μετρώντας με κλιμακόμετρο το 1982 (τι άλλο να υποθέσω), μετέφερε τις διαστάσεις κατά 2 μέτρα μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

ilia

αυτά έπρεπε να ισχύουν μόνο για ο.α μετά την ολοκλήρωση του κτηματολογίου

και μετά την εφαρμογή του Ν 4030 (νέος τρόπος έκδοσης-ΥΔΟΜ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω κ γω κάτι με τη σειρά μου. Έχω περίπτωση παραβίασης Δ, λόγω μετακίνησης της θέσης του κτιρίου μέσα στο γήπεδο. Συγκεκριμένα το Δ παραβιάζεται από ένα τμήμα της μπαζωμένης βεράντας - Η/Χ και από μια σκαλίτσα που συνδέει τη βεράντα με τον περιβάλλοντα χώρο. Ποιο είναι το πρόστιμο που θα πληρώσει ο πελάτης; 500 ευρώ - 1 παράβαση για την αλλαγή της θέσης του κτιρίου και επιπλέον το πρόστιμο για την παραβίαση του Δ, το οποίο πόσο είναι; Η σκάλα θα πάει με αναλυτικό και 1,2 για το Δ; Η βεράντα που είναι Η/Χ; Πάλι με αναλυτικό και 1,2 για το Δ ή ως βοηθητικός χώρος με τ.μ. και 1,2 για το Δ; Και το μπάζωμα της βεράντας; Με αναλυτικό και 1,2 για το Δ; Όλα αυτά θεωρώντας ότι δεν υπάρχει Υ.Δ. ούτε Υ.Κ. Αλλιώς συμπεριλαμβάνονται και οι ανάλογοι συντελεστές. Και πόσο είναι το παράβολο που θα πληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.