Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία και μείωση κάλυψης


Recommended Posts

Σε οικόπεδο με κάθετη ιδιοκτησία, και άδεια του 1997 για το ένα τμημα, υπάρχε συντελεστής κάλυψης 0,40. οποτε καλυφθηκαν 68 τ.μ.

Σήμερα θέλουμε να κάνουμε νέα οικοδομή στο δεύτερο τμήμα του οικοπεδου. Η κάλυψη στην περιοχή έπεσε στο 0,30 και δημιουργείται το εξής θέμα...

 

Με τη σημερινή κάλυψη και τα τμ που καλύφθηκαν απο το 1ο κτίριο, μας περισεύουν πλέον μόλις 54 τ.μ.

 

Εφαρμόζοντας την παρ. 5 του αρ. 26 του ν 2831/2000 περί εφαρμογής προισχυουσών διατάξεων μπορώ να εφαρμόσω το νέο συντελεστή 0,3 επί του ποσοστόυ του οικοπέδου που μου αναλογεί δηλαδή του 50%, καλύπτοντας έτσι 62 τ.μ., αντί να αφαιρέσω από το σύνολο το ήδη καλυφθέν εμβαδό.

 

Το σκέφτομαι σωστά ή κάπου το ερμηνεύω λάθος? Έχω τελειώσει όλες τις μελέτες με εφαρμογή του παραπάνω άρθρου (το οποίο μου είπαν πως ισχύει σε 2 πολεοδομίες ) και αν δεν ισχύσει τελικά αλλάζουν τα πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.