Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

ιασονα...

 

η ρυθμιση στο 26 παρ. 3 μιλαει για το "αθροισμα" των τμ. των υπολοιπων διαμερισματων ή οικοπεδων ή ποσοστων οικοπεδων...

 

Ειναι παρομοια με την ρυθμιση για την απαλλαγη α' κατοικίας...

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

@Χριστίνα_Πολ

Είναι μοναδική κατοικία (φυσικά αν δεν έχει άλλη στο όνομά του) αλλά μάλλον δεν είναι κύρια διότι δεν κατοικεί εκεί, οπότε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λοιπόν!Εγώ το είχα στο μυαλό μου ό,τι άμα δεν έχεις άλλη ιδιοκτησία στο ονομά σου παίρνεις το συντελεστή 0,4. :???:

Δεν είναι λίγο παράξενο όμως; Δηλαδή τι πειράζει άμα θέλω εγώ να μένω με τους γονείς μου και να έχω για προίκα το διαμέρισμα??Πρέπει να επιβαρυνθώ με το συντελεστή 0,6??

Link to comment
Share on other sites

ιασονα...

η ρυθμιση στο 26 παρ. 3 μιλαει για το "αθροισμα" των τμ. των υπολοιπων διαμερισματων ή οικοπεδων ή ποσοστων οικοπεδων...

 

Το άθροισμα δεν αναφέρεται στο άθροισμα των τ.μ. των κατοικιών αλλά, στο άθροισμα των τ.μ. που αντιστοιχεί στο κάθε μέλος της οικογένειας (άνδρας, γυναίκα, παιδί 1, παιδί 2 κ.λπ.)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λοιπόν!Εγώ το είχα στο μυαλό μου ό,τι άμα δεν έχεις άλλη ιδιοκτησία στο ονομά σου παίρνεις το συντελεστή 0,4. :???:

Δεν είναι λίγο παράξενο όμως; Δηλαδή τι πειράζει άμα θέλω εγώ να μένω με τους γονείς μου και να έχω για προίκα το διαμέρισμα??Πρέπει να επιβαρυνθώ με το συντελεστή 0,6??

Ο νόμος δίνει τη μείωση για την κύρια κατοικία σου (και μοναδική).

Το ότι δεν μένεις, σημαίνει ότι μπορεί να το εκμεταλλεύεσαι. Οπότε σου λέει θα πληρώσεις κανονικά.

Δεν είναι εντελώς παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, το που μένει κάποιος είναι η δνση που υπάρχει στο Ε1 και η οποία αλλάζει με δήλωση στην ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το που μένει ο κάθε ένας, δηλώνεται στον πίνακα 5.1 του Ε1 και μπορεί να είναι διαφορετική από τη διεύθυνση αποστολής του εντύπου.

Link to comment
Share on other sites

Για το αθροιστικά Ιάσονα έστω ότι είναι έτσι όπως το ερμηνεύεις εσύ. Που δεν είναι έτσι ούτω αλλιώς ή είναι έτσι και αλλιώς, βασικά ότι να 'ναι είναι. Έστω όπω το λες. Εσύ βασίζεσαι στο Ε9? Έστω στο Ε9 50τμ.3ος και 50 4ος όροφος ως ανεξάρτητες ιδοκτησίες. Εάν κατά την αυτοψία δεν είναι 50 τ.μ. η κατοικία που κατοικεί η οικογένεια που της αντιστοιχούν 120τμ, αλλά 50+50 (μεζονέτα) τα νόμιμα και άλλα 20 σε κάθε όροφο, δηλαδή 20+20=40τμ και θέλω τωρα να τακτοποιήσω κατι ακόμα θα έβαζες το μειωτικό συντελεστή επειδή σε καλύπτει το Ε9?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Αν στο Ε9 ήταν ένα διαμέρισμα 50 τ.μ. κι ένα άλλο διαμέρισμα 50 τ.μ., τότε ναι θα το έβαζα.

Το ίδιο θα έκανα κι αν ήταν ένα διαμέρισμα 70 τ.μ. κι ένα άλλο διαμέρισμα 70 τ.μ.

Το ίδιο θα έκανα αν ήταν ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. (50+50).

Το ίδιο θα έκανα αν ήταν ένα διαμέρισμα 140 τ.μ. (70+70).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.