Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασκήσεις ατμολεβήτων


agoratos56

Recommended Posts

Καλη Χρονια και καλες δουλιες να σας φερει το 2012.

 

Τωρα στο θεμα μου.

 

Τον Γεναρη καπου στις 16 με 20 δινω το ενα μαθημα που χρωσταω.

 

Αυτο ειναι εργαστηριο Ατμολεβητων.

 

Ψαχνω για λυμενες ασκησεις ή και θεματα αμα εχει κανενας συναλδεφος, θα το εκτιμουσα.

 

Υ.Γ: Ειμαι σε διλλημα να παω να πιασω τον καθηγητη να με βοηθησει λιγο ή οχι..Ειναι λιγο ψυχρος και απαξιοτικος με τους φοιτητες.

Να φανταστειτε του εγραψα και τα 2 θεματα και πιστευα οτικατι εκανα και μου εβαλε '0' ενω του ειχα κανει και 3 ασκησεις στο εργαστηριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδες καθομαι και διαβαζω κατι θεματα...

 

Και εχω την εξης απορια ..

 

Η εκφωνηση λεει: Στην εισοδο του κεντρικου επιστομιου του στροβιλου η πιεση ειναι 40 bar και θερμοκρασια 490 βαθους κελισιους. Κατοπιν στραγγαλιζεται αδιαβατικα μεχρι την πιεση 30bar και μετα εισερχεται στον στροβιλο..

 

Κανω τους επιλογισμους και βρισκω για το σημειο 1 : P1=40 bar T1= 490 C και με βαση του πινακες h1=3422,3 kj/kg και s1=7,0614kj/kg

 

Τωρα για το σημειο 2 εχω ενα δεδομενο, την πιεση και οτι γινεται η διεργασια διαβατικα ..

 

Τωρα θα το λυσω υποθετοντας οτι το σημειο ενα εχει ιδια ενθαλπια με το σημειο 2. ή θα πω οτι s1=s2 διοτι γινεται η διεργασια αδιαβατικα και θα εχω με βαζει τους πινακες ή το διαργαμα του μολιερ για P2=30 Bar s2=7,0614 αρα εχω h2 = 3327,4151 kj/kg ..

 

Παιδια οποιος μπορει ας απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

Το h ειναι η ενθαπλια σε kj/kg και το s ειναι η εντροπια σε kj/kgK ....

 

Αυτοι ειναι οι διεθνεις συμβολισμοι γι'αυτα τα μεγεθη...

 

Νομιζω τα εξηγω παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια απορια που μου γεννηθηκε βλεποντας μερικες ασκησεις..

 

 

 

 

Όταν έχω κλειστό προθερμαντήρα η πίεση όπως φαίνεται στην εικόνα που σας έχω επισυνάψει ποσό είναι ? όση και στο σημείο 2 που αυτό με την σειρά του έχει ιδία πίεση με το σημείο 6?

 

post-27993-0-01419100-1325867208_thumb.jpg

 

Το ίδιο ερώτημα έχω για τον ανοιχτό προθερμαντήρα. Στην έξοδο του προθερμαντήρα σημείο 3 πίεση είναι ατμοσφαιρική ή όσο τα σημεία 6 και 2.

 

post-27993-0-07967300-1325867229_thumb.jpg

 

Το αλλο ερωτημα που εθεσα παραπανω μαλλον ειναι s1=s2 διοτι γινεται αδιαβατικα σωστα??/

Link to comment
Share on other sites

Αφού η μεταβολή είναι αδιαβατική, η ενθαλπία μένει σταθερή.

Η μεταβολή είναι μη αντιστρεπτή (στραγγαλισμός), η εντροπία αυξάνει.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Η ειδική εντροπία όντως συμβολίζεται με s αλλά για την ειδική ενθαλπία δεν υπάρχει ακόμα πλήρης συμφωνία.

Στην Θερμοδυναμική Χημεία, Φυσικοχημεία κλπ. την ειδική ενθαλπία την συμβολίζουν συνήθως με h αλλά στην Τεχνική Φυσική, Ατμομηχανές κλπ. την συμβολίζουν και με i.

 

Όσο για την πρώτη ερώτηση σε εμάς ο καθηγητής μηχανών σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις μας έλεγε ότι ο στραγγαλισμός της βαλβίδας ήταν ισοενθαλπική μεταβολή.

 

Έχω 400 ασκήσεις λυμένες (ατμοστρόβιλοι, αεριοστρόβιλοι, υδροστρόβιλοι, αντλίες, συμπιεστές, θερμοηλεκτρικές μονάδες, θερμοπυρηνικές μονάδες, κλπ). Μόνο για ατμολέβητες θέλεις ή για πλήρεις ατμοηλεκτρικές εγκαταστάσεις;

 

 

Για τις πιέσεις που αναφέρεις στο #5 παίζει ρόλο η εκφώνηση του προβλήματος.

Αν ο καθηγητής σου δίνει την πτώση πίεσης ΔP λόγω τριβών υπολογίζεις πολύ εύκολα την πίεση εξόδου. Αν όμως δεν σου δίνει την πτώση πίεσης την θεωρείς αμελητέα και γράφεις ΔP = 0.

Ο αναλυτικός υπολογισμός του ΔP είναι πολύπλοκος και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Υπάρχουν πολλές μέθοδοι υπολογισμού αλλά όλες δίνουν και διαφορετικό αποτέλεσμα.

Edited by aiche
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα στα γρήγορα τον Λέφα. Λέει ότι όταν ατμός αποτονώνεται αδιαβατικά σε ατμομηχανή χωρίς τριβές s = σταθ. Ο στραγγαλισμός υπέρθερμου ατμού με μειωτή πίεσης είναι ισενθαλπική μεταβολή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι s=σταθ προϋποτίθεται η παραγωγή έργου.

Έτσι η αδιαβατική αποτόνωση σε μηχανή είναι ισεντροπική αλλά όχι ισενθαλπική,

ενώ η αποτόνωση με στραγγαλισμό είναι ισενθαλπική, αλλά όχι ισεντροπική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές υπάρχουν λάθη στις εκφωνήσεις των ασκήσεων.

Ο καθηγητής τότε δίνει τις απαραίτητες οδηγίες στους εξεταζόμενους φοιτητές για τις διορθώσεις αλλά αν γίνει η διαρροή του θέματος προς το εξωτερικό περιβάλλον ενδεχομένως να μην υπάρχουν οι διορθώσεις και να μην μπορεί να λυθεί η άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.