Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με ηλεκτρικό


mkara

Recommended Posts

Makoυ κοίτα να δεις εσύ τι θα κάνεις φέτος να βολευτείς ατομικά για να βγει ο φετινός χειμώνας και το ξαναβλεπετε από του χρόνου που θα έχουν ωριμάσει οι συνθήκες μετά το φετινό ξύλιασμα....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω συναδελφοι,

η μονωση και η αλλαγη κουφωματων ηταν η προταση μου στη συνελευση της πολυκατοικιας. ομως οι ιδιοκτητες δεν ηθελαν ουτε για αστειο να το ακουσουν. δυστυχως εχουν συνηθισει σε προσωρινες ασυμφορες λυσεις για να μπαλωσουν ενα προβλημα και δεν βλεπουν με καλο ματι τετοιες αλλαγες και επενδυσεις και ας ειναι πιο συμφερουσες μακροχρονια.. εγω ειμαι ενοικιαστης εκει, οποτε δεν εχω λογο σε αυτη τη διαμαχη με τους ιδιοκτητες, απλως προσπαθω να δω αν υπαρχει οντως καποια λυση να περασουν 2-3 χρονια οπως χαρακτηριστικα μου ειπαν, οταν μου ζητησαν να τους βοηθησω μιας και γνωριζω πεντε πραγματα παραπανω απο αυτους.

Ένα κλιματιστικό με υψηλό βαθμό απόδοσης (cop), όχι inverter (για νάναι φθηνό) και κάποιο (α) ηλεκτρικό θερμαντικό σώμα με μεγάλη επιφάνεια, χωρίς ανεμιστήρα.

Είναι λύσεις ανάγκης, με σχετικά κακή ποιότητα θέρμανσης, έχουν όμως μικρό σχετικά αρχικό κόστος εγκατάστασης και .. μεταφέρονται εύκολα αλλού. Μακρυά απο οτιδήποτε έχει μεγάλο αρχικό κόστος εγκατάστασης, διότι η κατάσταση που ζούμε είναι ρευστή. Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση θα ηταν αντλία θερμότητας με ενδοδαπέδιο σύστημα ή οροφής. Αλλά όχι τώρα και όχι με αυτούς τους ιδιοκτήτες (όπως ανέφερες)

Τέλος συμφωνώ απόλυτα ότι η φθηνότερη ενέργεια είναι αυτή που δεν χρειαζόμαστε, δηλ. κλείσε την "τρύπα" και μετά βάλε "βενζίνη" όπως είπε προηγούμενος συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.