Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις για την καθιέρωση ΠΕΑ στις ενοικιάσεις


ikaros13

Recommended Posts

η αποψη μου ειναι ,οτι για την κατασταση που δημιουργηθηκε ,........ με ΚΕΚ , σεμιναρια ,κτλ , φταιει αποκλειστικα το ΤΕΕ..........

 

 

το ΤΕΕ ,συναινεσε στον εξεφτελισμο του πτυχιου πολυτεχνειου .....(που ακουστηκε αποφοιτος πολυτεχνειου να αναγκαζετε να παρακολουθει μαθηματα σε ΚΕΚ)......, δημιουργησε χωρις λογο, βιομηχανια σεμιναριων και ειδικων ενεργειολογων , ενω θεωρητικα ακομα και βιομηχανια πιστοποιητικων (αφου δεν εθεσε οριο ,ανα πτυχιο τον μηνα).......

 

παραλληλα παιζουν με τον πονο χιλιαδων μηχανικων που τρεχαν εδω και 2 χρονια και τρεχουν ακομα εν μεσω κρισης ,να πληρωνουν σεμιναρια........

δεν εφταναν ολα αυτα , τους απεκλεισαν κιολας ,απο την αγορα με ηλικιακο κρητιριο για πρωτη φορα στην ιστορια των ελληνων μηχανικων..................

 

τα παραπανω εγιναν εν πληρη γνωση ........αποδειξη τα εκατονταδες μηνηματα που τα ανεφεραν στο open gov ,κατα την διαβουλευση για τον νομο ...............

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σάββα, έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές. Νομίζω ότι για το ανόητο;, άστοχο; όπως θέλεις πες το, όρο της δεκαετίας, δεν ευθύνεται το ΤΕΕ. Νομίζω ότι ήταν πρωτοβουλία του ΥΠΕΚΑ.

 

Για τις άθλιες πρακτικές του ΙΕΚΕΜ δεν ξέρω.... Μάλλον έχεις δίκαιο.

 

Zxgr, κρίνοντας και από το άλλο <<τεράστιο>> συγγραφικό <<έργο>> του δάσκαλου, με τον οδηγό των 15 ευρώ φαίνεται ότι αγοράζεις το help του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (ούτε την γραμματοσειρά δεν άλλαξε; ).

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα κάποιοι ρίχνουν ανάθεμα το ΠΕΑ όχι γιατί δεν καταλαβαίνουν ότι είναι χρήσιμο, αλλά γιατί ενδεχωμένος δεν είναι αποδοτικό γι'αυτούς. Αν κάποιος δεν μπορεί να έχει κέρδος είτε γιατί δεν έχει πελάτες είτε γιατί δεν μπορεί να το κάνει....στην πυρά..Αναφέρομαι στους μηχανικούς και μόνο

Ο κόσμος είπαμε δεν μπορεί να καταλάβει όσο το ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ παίζουν την σιωπή των αμνών.

Αν δείτε στη σελίδα του ΤΕΕ στο θέμα για τις κινητοποιήσεις μιλάνε για εκστρατία ενημέρωσης για τα προβλήματα του κλάδου (καλά βέβαια όσο το είδατε το είδα). Ενημέρωση για το ΠΕΑ πότε περιμένουν να κάνουν? Η μήπως ποντάρουν στον καυστηρατζή, και τον κάθε δημοσιογραφίσκο να την κάνει γι'αυτούς?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ικαρε , ο ορος προβληματα του κλαδου , ειναι οσο γενικος χρειαζετε......αλλωστε υπαρχει διαφορετικη ιεραρχηση των προβληματων...........

 

άλλα προβληματα εχει ενα μεγαλο τεχνικο γραφειο , αλλα ο ιδιωτης μηχανικος.........

άλλα προβληματα οι σεμιναριολόγοι , άλλα, αυτοι που πληρωνουν εδω και χρονια σεμιναρια...........

 

 

 

 

συνεπώς ποιον να πρωτοσκεφτούν οι πολυπράγμωνες. εκει στο ΤΕΕ , και γιατί να ενημερωσουν τον κοσμακη οτι το ΠΕΑ δεν ειναι χαρατσι...........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

συγγραφικό <<έργο>> του δάσκαλου

κι ομως, συναδελφε η ακαδημια αθηνων εδωσε το 2010

"Έπαινος, οίκοθεν, στον κ. Σταμάτη Περδίο, για την σημαντική συμβολή του σε ενεργειακά θέματα, κυρίως δια της συγγραφής μελετών περί εξοικονόμησης ενέργειας στον ελλαδικό χώρο."

 

Αν δηλώσει δηλαδή από μόνος του καποιος σουπερ ειδικος σ'ενα θεμα, σ' αυτη τη χωρα των φελλων, στο τελος θα αναγνωριστει.

Το πονημα του δασκαλου περι επιθεωρησεων δεν το εχω, αλλα απο τον πινακα περιεχομενων κανει μπαμ οτι ειναι το help του τεεκενακ, πασπαλισμενο ισως και με λιγη τοτεε

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χέρια μου κάποτε, το βιβλίο του για τα φωτοβολταϊκά.

 

Απίστευτη αρπακτή!!!

Ασυνάρτητο κολάζ...

 

Μου ήρθε να του κάνω μήνυση για τον χρόνο που έχασα με το <<βιβλίο>> του.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς, αρπαχτή

Το ίδιο φαντάζομαι ότι γίνεται και με το βιβλίο της ενεργειακής επιθεώρησης. Βλέπεις δεν κυκλοφορούν πολλά και ποντάρει σε αυτό. Με αυτά που διάβασα για τον κύριο, ουδεμία περίπτωση υπάρχει να αγοράσω βιβλίο, από αυτόν που σαμποτάρει αυτό που πουλάει....Στην τελική από ότι λέτε δεν αξίζει και πολλά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, χτύπα στη ιστοσελίδα που δίνει ο zxgr. Πάτησε τις πληροφορίες.

Τι σου θυμίζει;

 

Aνοιξε το help του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Εντυπωσιακό ε;.....

Link to comment
Share on other sites

παντως στο αρθρο που παρεθεσε ο ζιο , ο μονος που υπερασπιστηκε το ΠΕΑ ειναι ο προεδρος των ενοικιαστων.......

 

 

αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται..........το ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ τι λενε για αυτο;;;;;;;;μηπως τελικα ειναι αχρηστο χαρτι ;;; αλλωστε τοσοι ειδικοι το λενε..........

εγω ο αδαεις μετα απο αυτα που διαβασα απο προσωρινους ενεργειακους επιθεωρητες ,(τους οποιους το ΥΠΕΚΑ πιστοποιησε ) αρχισα να αμφιβαλω.........παντως προσεξτε οτι κανενας δεν δηλωνει προσωρινος........

μηπως να γινονται επιθεωρητες, και να διδασκουν σε σεμιναρια , οσοι πιστευουν στην χρησιμοτητα του ΠΕΑ;;;;;;

 

περιμενω αντιδραση απο ΤΕΕ..........Ας στειλουν καποιοι στο ΤΕΕ το αρθρο.........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά φταίει ότι κοστίζει μονό 150 € το σύνηθες πιστοποιητικό? Ίσως αν το κοστολογούσαμε όλοι οι μηχανικοί 500 € να το θεωρούσαν πιο σοβαρό… :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.