Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

Αυτο ειναι δεδομενο....

Σα φυσιοθεραπευτηριο θα τη πληρωθω οπως και να χει.... Τους το εχω ξεκαθαρισει...

Το θεμα ειναι ως τι θα το μελετησω κανονικα...

Γιατι ενδεχεται ας πουμε να μην εχει ουτε καν λαμπες για να υπολογισω την καταναλωση απο φωτισμο, ενω οταν μπει αυτος να βαλει σποτακια, exit κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πάντως το να βγάλεις πεα για αυθαίρετο πρέπει να βάλεις ότι είναι πρίν ---------- ημερομηνία ώστε το συστημα να μην ζητα άδεια αλλιώς δεν προχωρά έτσι δεν είναι ; και αν ναι τι ζητάς από τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν μηνύματα στο θέμα Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή.

 

Προσπαθείστε να επιλέγετε σωστά τα topic στα οποία αναρτάτε τις δημοσιεύσεις σας, για να διατηρηθεί καθαρή η δομή του φόρουμ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα προς ενοικίαση, κατασκευης 1972, γωνιακο, μεσαιου οροφου, με συνθετικα κουφωματα και καλο λεβητα φυσικου αεριου αποδοσης 93% (δεν λεω μαρκα να μη θεωρηθει διαφημιση) μου βγηκε κατηγοριας Δ αν και αμονωτο!!!

 

Πρωτη φορα μου συνεβη κατι τετοιο και ηθελα να το μοιραστω!

 

Και ενα ακομα, παλι χτες, που εξεδωσα, αναλογου παλαιοτητος και λοιπων στοιχειων, με λιγο καλυτερο λεβητακι και χαλια συρομενα κουφωματα αλουμινιου μου προεξυψε κατηγορια Ε

 

Και ολα αυτα ενω σχεδον ολα τα προ 83 διαμερισματα μου εβγαιναν Ζ και Η κατηγοριες...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ συνάδελφοι δεν βλέπω να απαγορεύεται από κάποια διάταξη η ενοικίαση αυθαιρέτου κατασκευασμένου μετά το 1983.

Η εγκύκλιος που αναφέρθηκε παραπάνω πιστεύω ότι προσπαθεί να λύσει την απορία αν το δηλωμένο αυθαίρετο τμήμα προσμετράται στα M2 για τα οποίο εκδίδεται ΠΕΑ.

Αλλωστε όλοι γνωρίζετε ότι αν πάτε για ΠΕΑ σε σπιτι με άδεια 100 m2 και το βρείτε 200 m2 οφείλετε να κάνετε αναφορά και στα 200 που βρήκατε.

Επίσης όπως σωστά αναφέρθηκε το ΠΕΑ δεν είναι πιστοποιητικό πολεοδομικής νομιμότητος αλλά πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης ΜΗΝ το ξεχνάμε αυτό.

 

Το δικό μου ερώτημα είναι αν δηλώσω χρονολογία κατασκευής του αυθαιρέτου μετά το 1983 , τι βάζω στο κελλί που ζητάει αριθμό αδείας (που δεν υπάρχει) για να προχωρήσει η διαδικασία ? Παύλες ? 0 ? κάτι άλλο ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε θέλω avgoust.

 

Μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα σε ένα κτήριο που έχει κάποια νομιμότητα, και σίγουρα δεν είναι δουλειά του επιθεωρητή να την ελέγχει.

 

Σε ένα κτήριο όμως που είναι φάτσα φόρα παράνομο, αν μπεις στο buildingcert να βγάλεις ΠΕΑ, ή δε θα βγάλεις ή θα προσπαθείς να ξεγελάσεις το σύστημα.

 

Δε μου φαίνεται νορμάλ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προσπαθω να ξεγελάσω κανεναν. Την πραγματκότητα περιγράφω και προσπαθώ να βρω τρόπο να την εισάγω στο σύστημα.

Πχ Αριθμός αδείας = ----- διότι απλούστατα δεν υπάρχει.

Το παίρνει όμως ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Σου λέει <<Αν το κτίριο έχει ανεγερθεί πριν τις 14/3/1983, δεν χρειάζεται να καταχωρίσετε οικοδομικές άδειες.>>

Μετά τις 14/3/1983, υποθέτω ότι εννοεί ότι χρειάζεται να καταχωρίσετε οικ. άδειες. Εγώ τώρα πατάω την οικ άδεια και βάζω: Πολεοδομία: κενό, χρονολογία: κενό, αριθμός: κενό.

 

Αντε και το δέχθηκε. Δεν θα έχω μια υποψία ότι έκανα bypass;

 

Αν δεχότανε τα παράνομα, νομίζω ότι θα έδινε δυνατότητα προαιρετικής καταχώρησης της οικ. άδειας.

 

Δεν ξέρω. Αν κάποιος συνάδελφος έχει βγάλει ΠΕΑ σε εντελώς (μιλάμε όμως για εντελώς), παράνομο κτήριο, ας μας πει τι έκανε.

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστεύω ότι το συστημα κανονικα δεν επιτρέπει αε εντελώς αυθαίρετο (τουλάχιστον ώς τωρα) να βγεί πεα. Βέβαια αν κάποιος το τακτοποιησει με τον 4014 πάλι δεν θα μπορείς να βάλεις κάποια αδεια στο συστημα αλλά δικαιούται σίγουρα να βγάλει πεα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.