Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

μπορει να γραφει "δεν υπαρχει" στην θεση της αδειας και παρακαμπτεται μια χαρα

 

zxgr , το έχεις κάνει σε χρονολογία μετά το '83 και προχώρησε η διαδικασία ?

 

Γιατί κάτι τέτοιο πρότεινα και μου είπαν ότι δεν το δέχεται το σύστημα.

 

Οσο για το αλλο που ρωτάτε ΔΕΝ υπάρχει καμμία διάταξη που να απαγορεύει την ενοικίαση αυθαιρέτου κτίσματος.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου, αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο. Στην Ελλάδα του δημοσίου ισχύει το "ότι δεν επιτρέπεται απαγορεύεται."

 

Προφανώς και ότι δεν επιτρέπεται απαγορεύεται!!!!!

 

Σε όλο τον κόσμο για να εφαρμόσεις κάτι, για παράδειγμα να εκδόσεις ΠΕΑ σε αυθαίρετο,

πρέπει να το λέει ο Νόμος για να γίνει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων και οι δύο κάνουμε ένα λάθος.

Εκφράζουμε απόψεις χωρίς να ξέρουμε τι λέει ο νόμος (εγώ προσωπικά τουλάχιστον).

Αν ο νόμος λέει "Επιτρέπονται αυτά και εκείνα" προφανώς όσα δεν είναι μέσα στα "αυτά και εκείνα" δεν επιτρέπονται.

Αν ο νόμος λέει "Απαγορεύονται αυτά και εκείνα" προφανώς όσα δεν είναι μέσα στα "αυτά και εκείνα" δεν απαγορεύονται.

Όταν ο νόμος λέει "επιτρέπονται αυτά και απαγορεύονται εκείνα" αλλά υπάρχουν και κάποια άλλα που δεν αναφέρονται, τότε τι ισχύει;

 

υ.γ. Συγνώμη για το μπακαλίστικο ύφος....

Link to comment
Share on other sites

zxgr , το έχεις κάνει σε χρονολογία μετά το '83 και προχώρησε η διαδικασία ?

εχω κανει δοκιμη και φευγει η απαιτηση της αδειας απο τα "προβληματα εκδοσης ΠΕΑ" (κοκκινα γραμματα)

συνεπως η διαδικασια προχωρα

 

περυσι τετοιο καιρο, που απαιτειτο αρ. ΟΑ και πριν το 83, ουκ ολιγες φορες ειχα γραψει στο σχετικο πεδιο "δεν ανευρεθει" ! και ειχε εκδοθει ΠΕΑ

 

τωρα για το τι επιτρεπει ο νομος η γνωμη μου ειναι οτι αν το ΑΠΑΙΤΕΙ η εφορια απο τον ιδιοκτητη του αιθαιρετου, τι αλλη "νομικη" δικαιολογια χρειαζομαστε για να το εκδωσουμε;

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο και... εσ(ξ)ωτερική αναζήτηση ... :idea: ......(προσωπικά πάντα) κατέληξα στα εξής:

 

Ο zxgr (όπως συνήθως) έχει δίκαιο. Γιατί το κτηριακό απόθεμα πρέπει να καταγραφεί ενεργειακά, άσχετα αν είναι νόμιμο ή όχι. Γιατί στην ουσία υπάρχει. Σύμφωνα με το πνεύμα των ΤΟΤΕΕ.

 

Και ο Faethon11 έχει δίκαιο, γιατί αφού δεν έπρεπε κάτι να υπάρχει, πως το καταγράφεις; Σύμφωνα με το πνεύμα του ΥΠΕΚΑ.

 

Και εγώ έχω δίκαιο, που νομίζω ότι και το ένα μου φαίνεται σωστό και το άλλο. Σύμφωνα με το πνεύμα του μανιτού.

 

Οπότε... ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει.

 

Συνάδελφοι, δεν κάνω πλάκα (100%). Οσα λέω, τα έψαξα και δεν τα βγάζω απ' το κεφάλι μου.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί αφού δεν έπρεπε κάτι να υπάρχει, πως το καταγράφεις; Σύμφωνα με το πνεύμα του ΥΠΕΚΑ.

μην τους δινεις ιδεες εκει στο υπεκα γιατι θα ζητουν βεβαιωση νομιμοτητας και για ενοικιασεις (αν δεν κανουν αρκετο τζιρο τωρα με την τακτοποιηση για μεταβιβασεις)

 

και κατι αλλο, κατα τα γνωστα της 1603 εγκυκλιου

Σε περίπτωση κτιρίων μεικτής χρήσης, το ΠΕΑ εκδίδεται ξεχωριστά για κάθε βασική

κατηγορία χρήσης του κάθε τμήματος του κτιρίου, όπως αυτές ορίζονται στον

Κτιριοδομικό Κανονισμό (κατοικίας, προσωρινής διαμονής, εμπορίου, εκπαίδευσης κ.α.).

 

οποτε στο "συστημα" για πολυκατοικια με δυο χρησεις καταστηματα, κατοικιες

τσεκαρουμε ολοκληρο κτιριο και στα δυο ΠΕΑ και ο διαχωρισμος φαινεται στο πεδιο "χρηση" και στην επιφανεια

ή τμημα κτιριου και στο πεδιο "αριθμος ιδιοκτησιας" ολα τα καταστηματα και ολες τις κατοικιες αντιστοιχως;

γιατι στην εγκυκλιο των συμβολαιογραφων δεν υπαρχει σχετικη αναφορα και ενα ΠΕΑ του τυπου "ολοκληρο κτιριο" χρηση "πολυκατοικια" θα τους ικανοποιουσε ασχετα αν υπαρχουν και αλλες χρησεις

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν είναι να βγάλεις 1 ΠΕΑ για καταστήματα και 1 ΠΕΑ για κατοικίες βάζεις ολόκληρο το κτήριο κάθε φορά. Χρήση ''καταστήματα'' στο ένα, χρήση ''κατοικίες'' στο άλλο. Ετσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

ετσι εκανα και γω για ενα δυοροφο (ισογειο καταστημα - οροφοι κατοικιες) για τη χρηση των κατοικιων των οροφων που ηταν προς ενοικιαση, αλλα το τυπωμενο πεα μου εδινε την αισθηση οτι μπορει να χρησιμοποιηθει απο των ιδιοκτητη και για το ισογειο,

γιατι αν το εμφανισει αυριο στην εφορια για να νοικιασει το καταστημα, τι θα καταλαβει ο υπαλληλος οταν δει ενα χαρτι που λεει τη σωστη διευθυνση, εχει τικαρισμενο το τετραγωνακι "κτιριο" και οχι τμημα και γραφει "πολυκατοικια";

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να μπλέξουμε με τους υπάλληλους, όπως με τους συμβ/φους, που αντί να κοιτάν τον αρ. πρωτοκόλου μόνο, να θέλουν να κάνουν έλεγχο στο ΠΕΑ μας;

 

Ρε τι τραβάμε..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι καλα φορμαρισμενο το εντυπο του ΠΕΑ ως προς το διαχωρισμο τμηματων και χρησεων

 

στο μυαλο τους ειχαν μονο τις κατηγοριες χρεωσεις μαλλον (μονοκατοικια, πολυκατοικια, οριζοντια ιδιοκτησια)

ποιο σωστο θα ηταν να διαχωριζεται σαφως η χρηση και το τμημα που αφορα

δηλαδη

α)κτιριο μιας χρησης

β)τμημα κτιριου αυτης της χρησης (ολες οι ιδιοκτησιες)

γ)ιδιοκτησια μιας χρησης

δ)τμημα ιδιοκτησιας αυτης της χρησης

 

να υπαρχει ισως και ενα checkbox για το αν ειναι το κτιριο μεικτης χρησης ή οχι

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.