Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Έχω περίπτωση όπου με την ίδια ΟΑ έχουν ανεγερθεί 4 μεζονέτες. Έχω αναλάβει την τακτοποίηση της μίας από αυτές. Στη φάση υποβολής της αίτησης προφανώς δεν ανακατεύομαι καθόλου με τις άλλες τρεις παρά μόνο με τη δικιά μου, σωστά?

Όοοοταν όμως γίνει υποβολή σχεδίων θα πρέπει να φτιάξω φύλλο καταγραφής αυθαίρετων κατασκευών και για τις άλλες τρεις? έχουμε κάποια εικόνα τι θα περιλαμβάνει αυτό? φοράμε την κουκούλα και δίνουμε στεγνά ότι αυθαίρετη κατασκευή φάινεται εξωτερικά? Προσωπική άποψη είναι ότι αυτό αποτελεί απίστευτη ανηθικότητα και ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο είμαι διατεθιμένος να γίνω συνένοχος σε αυτήν....

 

Στα σχεδια πάλι δείχνεις μόνο τα δικά σου, πέρα από το τοπογραφικό που άλλωστε έτσι πρέπει να γίνει.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

HELP !!!

 

Κυκλοφόρησε κάτι νεώτερο για τις προδιαγραφές σύνταξης των Διαγραμμάτων Κάλυψης ?

Τι είδους διάγραμμα κάλυψης θα συντάσσουμε και τι θα υπολογίζουμε σε δόμηση και κάλυψη σε εκτός σχεδίου

με σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας , αν δεν αποτυπώνουμε και τις αυθαιρεσίες των άλλων συνιδιοκτητών.

 

Sorry αν κάπου έχει απαντηθεί και δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, δεν σφραγίζεις διάγραμμα κάλυψης άλλου.

Δηλαδή, δεν σφραγίζεις δίπλα στη σφραγίδα του μελετητή μηχανικού.

 

Σφραγίζεις δίπλα ακριβώς από τις συμπληρώσεις που έχεις κάνει, με διαφορετικό χρώμα και "το αναφέρεις με μια πρόταση που σε κατοχυρώνει".

 

 

Πολύ σωστό.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

σε κτηριο με ΟΑ αλλα χωρις συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας, αφου τακτοποιησω τις οποιες αυθαιρεσιες με το 4014,

για να γινει συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας απο τη συμβολαιογραφο,

θεωρειται οτι πρεπει να γινουν νεα σχεδια

ή πανω στα παλια να σημειωθουν-διαγραμμιστουν με αλλο χρωμα οι παραβασεις και να τις τα παραδωσω?

Ευχαριστω

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι....

 

Που ζητάει σφραγίδα; Μπορεί να είναι αυτονόητο, αλλά που την ζητάει;

 

Δεν το ζητάει πουθενά.

Είναι αυτονόητο και δεοντολογικά σωστό....

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι....

 

 

 

Δεν το ζητάει πουθενά.

Είναι αυτονόητο και δεοντολογικά σωστό....

 

Από τη στιγμή που έχουμε κωδικό διαχείρησης του συστήματος, είτε σφραγίσουμε είτε όχι έχουμε την ευθύνη για το τί δηλώνουμε και τι δικαιολογητικά-σχέδια θα ανεβάσουμε. Το ίδιο ισχύει και για τις βεβαιώσεις που εκδίδουμε. Η σφραγίδα είναι για τα μάτια του κόσμου. Υπάρχει για κάθε φάκελο ηλεκτρονικό κλειδι, barcode κλπ.

Αναφέρω απόσπασμα του Ν.4014:

 

"Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται όλα τα παραπάνω στοιχεία πλην του στελέχους, που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου. Επιπλέον στις προαναφερθείσες περιπτώσεις, καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου. Απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου απαιτείται για τις περιοχές με εγκεκριμένα σχέδια, όπου υπάρχει οικοδομική άδεια".

 

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω (πλην των αυτονόητων) είναι ότι:

1. Όταν σε εντός σχεδίου, δεν έχει εκδοθεί άδεια, χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό.

2. Όταν σε εντός σχεδίου, έχει χαθεί η άδεια, χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό.

 

Καταλαβαίνω καλά ή κάνω λάθος;;;;;

3. Και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο. (εντός δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικόπεδο με πολλά κτίσματα με άδεια το 1992 και διάγραμμα κάλυψης χαμένο στο υπερπέραν. Σε ένα από αυτά τα σπίτια θέλει ο ιδιοκτήτης να δηλώσει αυθαιρεσίες. Κάθετες ιδιοκτησίες είναι.

Το 1996 έγινε προσθήκη με άδεια στο οικόπεδο 2 κατοικιών, γιατί είχε υπόλοιπο δόμησης και πέρα από τα σχέδια των 2 νέων κατοικιών, όπως καταλαβαίνετε έγινε μόνο ένα νέο Διάγραμμα Κάλυψης συνολικά.

Οπότε έχω τις τομές και τις κατόψεις από την παλιά άδεια αλλά το συνολικό διάγραμμα κάλυψης από την άδεια της προσθήκης. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω λέτε;

Νομίζω ναι μιας και το ΔΚ πάει στο σύνολο του οικοπέδου, ανεξάρτητα από την άδεια, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.