Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

δεν υποβάλλουμε Δ.Κ. για μη οικοδομήσιμα γήπεδα (εκτός σχεδίου), παρόλο που το ζητάει στο σύστημα προς το παρόν ως υποχρεωτικό, έτσι δεν είναι;

Έτσι είναι...

Πριν από λίγο συνέταξα και ένα όμορφο pdf όπου μεταξύ άλλων αναφέρω πως

"σύμφωνα με τη παράγραφο 2β του άρθρου 24 του Νόμου 4014/2011 (ΦΕΚ 209Α/21-9-2011) όπως τροποποιήθηκε από το Νόμο 4030/2011

«… Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο και σε κάθε περίπτωση «φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής…» κτλ κτλ".

 

Εάν δεν αλλάξει ποτέ το προαπαιτούμενο για ΔΚ σε μη οικοδομήσιμο θα σφραγίσω το παραπάνω και θα το ανεβάσω αντί του ΔΚ σε περιπτώσεις μη οικοδομήσιμων.

Σωστό ή λάθος δεν ξέρω, αλλά δεν βρίσκω άλλο τρόπο προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δουλεύω σε 1:50. Εάν εκτυπώσω το μονώροφο σε 1:100, θα μου βγει η τομή για μυρμήγκια!!! :grin:

 

Όλες μου τις τομές τις έχω σε 1:50. Μην τρελαθούμε, αφού γίνεται που γίνεται η δουλειά ας γίνει σωστά και για μεταγενέστερη χρήση αν και όποτε χρειαστεί.

 

Όταν έκανα την πρώτη μου τομή σε 1:100 δεν έβγαζε κανείς άκρη.

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Ποιος νοιαζεται για τις εκτυπωσεις ρε παιδια?

Ηλεκτρονικα τις δινουμε, εγω δημιουργω το pdf απο autocad σε 1:100 κλιμακα και μετα, αν καποιος θελει, ας κανει οσο zoom χρειαστει προκειμενου να βγαλει ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δουλεύω σε 1:50. Εάν εκτυπώσω το μονώροφο σε 1:100, θα μου βγει η τομή για μυρμήγκια!!! :grin:

 

Kαι εγώ σε 1:50 δουλεύω. Συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα δουλεύουμε σε 1:50 κι ας τους αυτούς να λένε.....

Link to comment
Share on other sites

Το 1:50 είναι καλύτερο μεν, αλλά ο νόμος ζητάει ξεκάθαρα τομή σε 1:100. Δεν το αφήνει στην κρίση μας.

(πολύ μικρής σημασίας το θέμα πάντως, αλλά δεν χωράει παρερμηνείες το θέμα της κλίμακας της τομής)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύει κανείς ότι ο 4014 γράφτηκε από μηχανικούς και άτομα που γνωρίζανε τι, πως και γιατί ζητούσαν ότι ζητούσαν;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής 6 μηνύματα για την κλίμακα της τομής....

 

Ανεβάζουμε μία τομή σε κλίμακα 1:100 λοιπόν για να είμαστε καλά με τον νόμο και ανεβάζουμε και μία 1:50 για να είμαστε καλά με τον εαυτό μας. Σε περιπτώσεις βαρεμάρας στο ίδιο σχέδιο μπορούμε να έχουμε την ίδια τομή σε 2 κλίμακες ώστε να είναι όλοι χαρούμενοι.

 

edit

 

Πιστεύει κανείς ότι ο 4014 γράφτηκε από μηχανικούς και άτομα που γνωρίζανε τι, πως και γιατί ζητούσαν ότι ζητούσαν;

 

Θα μπορούσε, δεν σου έχει τύχει να μιλήσεις με μηχανικό και να τραβάς τα μαλλιά σου; ή να κάνει ρεζίλι τον κλάδο σε πελάτες και εσύ να προσπαθήσεις να αποκαταστήσεις καταστάσεις; Θα μπορούσε λοιπόν να τον έχουν συντάξει μηχανικοί (και μηχανικοί-φυτευτοί σε θεσουλες κλειδιά για την ορθή λειτουργία του δημοσίου) οι οποίοι όμως δεν έχουν σχεδιάσει ποτέ για να καταλάβουν τι σημαίνει 1:100 για τομή.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.