Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω σε μοναδικη περιπτωση ρυθμισης σε εκτος σχεδιου πηρα αεροφωτογραφιες σκαναρισμενες που δειχνουν αυτο που δηλωνω, τουλαχιστον ως σχημα, ως περιγραμμα.

Εκοψα το κομματι που με ενδιεφερε και το μαρκαρισα για να το ανεβασω

Σε περιπτωσεις μπαλκονιων και αυθαιρεσιων εντος ογκου πηγα με ΥΔ, υποχρεωτικα και τεχνικη εκθεση.

Η επισης σε περιπτωσεις που δε μπορεσα να βρω Α/Φ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς το μόνο που περιμένω είναι η έκδοση της Τεχνικής Οδηγίας ή Εγκυκλίου για το ΔΕΔΟΤΑ από το ΥΠΕΚΑ (να επιβεβαιώσει δηλαδή, το σχέδιο του ΤΕΕ). Όλα τα υπόλοιπα τα έχω ανεβάσει στο σύστημα.

 

Και διάγραμμα κάλυψης σε μη οικοδομήσιμα οικόπεδα? :P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγω το εκανα...

Απο το εξαρτημενο τοπογραφικο του τοπογραφου απομονωσα το οικοπεδο μου και εβαλα μεσα ΟΛΑ τα κτισματα με την αναλογουσα καλυψη, καθως και πλακοστρωσεις και γενικα οτιδηποτε αλλο τακτοποιησα...

Μετα υπολογισα σε υπομνημα εμβαδα και εδωσα ενα τυπικο ποσοστο καλυψης του αγροτεμαχιου...

Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις δηλώσεις έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία, ακόμα και κατόψεις-τομές (που υποτίθεται δεν είναι απαραίτητα) αλλά και την πρόταση ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 1.

Δεν έχει εμφανιστεί τίποτα το διαφορετικό, απλά εξαφανίζεται ο αριθμός δίπλα στα υπολειπόμενα αρχεία και τίποτε άλλο. Καμία αλλαγή.

 

p.s. Η δήλωση αυτή πήγε σε οριστική υποβολή απροβλημάτιστα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Και διάγραμμα κάλυψης σε μη οικοδομήσιμα οικόπεδα? :P

Αυτο εγω το εκανα...

Απο το εξαρτημενο τοπογραφικο του τοπογραφου απομονωσα το οικοπεδο μου και εβαλα μεσα ΟΛΑ τα κτισματα με την αναλογουσα καλυψη, καθως και πλακοστρωσεις και γενικα οτιδηποτε αλλο τακτοποιησα...

Μετα υπολογισα σε υπομνημα εμβαδα και εδωσα ενα τυπικο ποσοστο καλυψης του αγροτεμαχιου...

 

Εγώ πάλι, εφόσον δεν νοείται διάγραμμα κάλυψης σε μη οικοδομήσιμα, ανέβασα απλά μία σελίδα Α4 που γράφω ότι "το γήπεδο είναι μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο και δεν υφίσταται διάγραμμα κάλυψης".

 

Στο κάτω - κάτω, ας διορθώσουν το σύστημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, εφόσον δεν νοείται διάγραμμα κάλυψης σε μη οικοδομήσιμα, ανέβασα απλά μία σελίδα Α4 που γράφω ότι "το γήπεδο είναι μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο και δεν υφίσταται διάγραμμα κάλυψης".

Το ίδιο και εγώ, το εμπλούτισα με μια αναφορά στο αντίστοιχο άρθρο του ΦΕΚ και σκοπεύω να στείλω κάτι τέτοιο :

 

"Σχετικά με την απαίτηση σύνταξης και υποβολής Διαγράμματος Κάλυψης κατά τη διαδικασία Ρύθμισης Αυθαίρετων Κατασκευών ή Χρήσεων σύμφωνα με τη παράγραφο 2β του άρθρου 24 του Νόμου 4014/2011 (ΦΕΚ 209Α/21-9-2011) όπως τροποποιήθηκε από το Νόμο 4030/2011 :

«… Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο και σε κάθε περίπτωση «φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής…»

Οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που περιγράφονται στην υπό Α/Α Δήλωσης xxxxxx του Ν4014/2011 υφίσταται επί ΜΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟΥ αγροτεμαχίου όπως προκύπτει από το τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει την ως ανωτέρω Δήλωση Ένταξης"

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο στο οποίο έχει εκδοθεί άδεια πριν ενταχθεί στο σχέδιο,γίνεται σήμερα δήλωση με τον Ν.4014 ως εντος σχεδίου.Γνωρίζει κάποιος αν απαιτείται τοπογραφικό ΕΓΣΑ ?

Η αρκει το τοπογραφικό της άδειας η προσφατο τοπογραφικό χωρίς ΕΓΣΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Μια και βλέπω πως πολλοί συνάδελφοι έχουν αρχίσει το ανέβασμα των αρχείων, θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε με το ΔΚ?

Δουλεύτε πάνω στο υφιστάμενο της αδείας όπου με διαφορετικό χρώμα και χειρόγραφα σημειώνετε τις παραβάσεις? Ή κάνετε 'copy - paste' της αδείας ηλεκτρονικά σε CAD (καθαρή αντιγραφή) όπου πάλι σημειώνετε τις παραβάσεις με άλλο χρώμα? Απλά για να υπάρχει το νέο ΔΚ ηλεκτρονικά (ως γνωστόν τα ηλεκτρονικά ερχεία μένουν πλέον...).

Τέλος στο νέο πινακάκι (σύμφωνα με τις οδηγίες του ΔΚ που ανακοίνωσαν) γράφετε μόνο παραβάσεις ΥΔ και ΥΚ κύριων και βοηθητικών χώρων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.