Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Λέει απόφαση σχεδίου ΤΟΤΕΕ. Όταν θα εγκριθεί από το ΥΠΕΚΑ, τότε θα έχει εφαρμογή....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι σε μια δήλωση σε προσωρινη υπαγωγη, με εξοφλημενα τα προστιμα, με εφαπαξ πληρωμη (και εκπτωση 20%), εκανα τους τελικούς υπολογισμούς και προέκυψε κατά τι μικρότερο πρόστιμο.Ο.Κ.

Οταν το υπέβαλα ξανά, μου έβγαλε υπόλοιπο για καταβολή.

Ουσιαστικά δεν υπολογίζει δηλαδή την έκπτωση 20% που υπήρχε στην εφαπαξ καταβολη προστίμου και απλώς αφαιρεί το αρχικό και το τελικό πρόστιμο και βγάζει την διαφορά για καταβολή.

Τους έστειλα αίτηση, γράφοντας το παραπάνω σκεπτικό και περιμένω. Το ποσό δεν είναι σπουδαίο, αλλά είναι ανησυχητκό για .....άλλες περιπτώσεις με μεγαλύτερα ποσά.

Εχει τύχει σε κανένα; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις..

 

1) Στο σύστημα μαζί με την τεχνική έκθεση τελικά επισυνάπτουμε δικαιολογητικά παλαιότητας, έντυπο αδείας και τι άλλο ? Γενικά αυτό που το γράφει στις οδηγίες και επίσης στην τεχνική έκθεση θα πρέπει να γράφουμε "επισυνάπτονται αεροφωτογραφίες, εέντυπο αδείας...κ.τ.λ." ?

 

2) Σε περιπτώσεις λοιπών κατασκευών π.χ. barbeque ή πέργκολα, δεν χρειάζονται σχέδια ? Εμένα δεν μου τα έχει τικαρισμένα στα "Αρχεία" για υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

επειδη σιγα σιγα μαζευω και εγω τα εντυπα ....ηθελα να ρωτησω...στην υπευθυνη δηλωση τι ακριβως πρεπει ν αλεει ο ιδιοκτητης? και τι συνοδευτικα στοιχεια θελει? διαβασα για ημ. κατασκευης και τ.μ. αυθαιρεσιας. και λογικα θεση ακινητου..τιποτα αλλο?

ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάμε με υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και τεχνικη έκθεση μηχανικου για παλαιότητα υποβάλουμε την ΥΔ του ιδιοκτήτη που δηλώνει το πότε κατασκευάστηκε το ακίνητο και μετά στην Τεχνική έκθεση μηχανικού γράφουμε ότι δύναται να έχει κατασκευαστεί τότε για αυτούς και αυτούς τους λόγους?

Link to comment
Share on other sites

εμενα η βασικη μου ερωτηση ειναι οταν παμε με βαση την αεροφωτογραφια που βλεπουμε στο κτηματολογιο που γραφει διπλα οτι ειναι απο την περιοδο 2007-2009 επομενως ειμαστε μεσα στο νομο πρεπει να παω και ΟΚΧΕ να παρω αποσπασμα ? δεν μπορω να σκαναρω αυτη που δινει μεσα απο το διαδικτυο σε μικρη αναλυση ?

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν ανεβάζουμε και τα τοπογραφικά απο τις υπάρχον άδειες(για τις περιπτώσεις που δεν έγινε νέο τοπογραφικό)?

 

michalisp εγω αυτό που γράφεις κάνω..

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.