Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

καλημερα. συγγνωμη για την ερωτηση ή αν ειμαι εκτος θεματος, αλλα προσπαθω κ δεν τα εχω καταφερει να εισαγω ενα σκαναρισμενο σχεδιο σε μορφη pdf στο autocad, ωστε να το επεξεργαστω. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπάθησε να το σκαννάρεις ή να το μετατρέψεις σε jpeg ή tiff. Είναι δύο μορφές αρχείων για τις οποίες ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα κατά το import.

Όταν γίνει η επεξεργασία στο autocad, το κάνεις export σε pdf ως τελικό σχέδιο για να ανέβει στο σύστημα αρχείων του ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα σχετικά με την εισαγωγή tiff σε autocad. Κάνω την εισαγωγή του αρχείου tiff (το οποίο σκαναρίστηκε σε φωτοτυπάδικο) και μετά κάνω scale λαμβάνοντας ως βάση μία διάσταση που υπάρχει στο σχέδιο. Το θέμα είναι ότι ενώ έπρεπε όλες οι διαστάσεις να συμφωνουν υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις λες και έχει γίνει παραμόρφωση. Αντιμετωπίζουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα? Πως αντιμετωπίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια μεθοδολογία ακολουθώ.

Αποκλίσεις υπάρχουν αλλά όχι μεγάλες, μια διάσταση των 2000mm συνήθως βγαίνει 2000 +/- 30mm μετά το scale. Προσπαθώ λοιπόν να φέρω όσο καλύτερα γίνεται στη πραγματικότητα τη περιοχή του σχεδίου που θα κάνω το edit και ας φεύγει περισσότερο η απέναντι γωνία.

 

Γενικά κατά το σκαν προσέχω τα τσακίσματα του χαρτιου που προκαλούν παραμορφώσεις και αν μπορώ να αφήνω ανοιχτα κάποιες ώρες για να "στρώσουν". Πρέπει και στο φωτοτυπείο βέβαια να είναι προσεκτικοί ώστε να μη σκανναριστεί στραβά το σχέδιο και γενικά να το καλομεταχειριστούν κατά την εισαγωγή στο plotter.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

@marita

Ένα τέτοιο πρόβλημα είχα κι εγώ με tiff σκαναρισμένα από φωτοτυπάδικο. Δεν ξέρω βέβαια αν μιλάμε για το ίδιο πρόβλημα, εμένα μου είχαν αλλοιωθεί οι αναλογίες, σαν να έχουμε ας πούμε μια ταινία γυρισμένη για widescreen και να την βάλουμε να παίξει σε τετράγωνη οθόνη σε fullscreen. Θα φαίνονται όλα ψιλόλιγνα σε σχέση με το πρωτότυπο. Τελικά ψάχνοντας στο γκουκλ έλυσα το πρόβλημα ως εξής: Άνοιξα το tiff στο photoshop (και εκεί μου το εμφάνισε παραμορφωμένο) και επέλεξα View-->Pixel Aspect Ratio Correction. Μετά το αποθήκευσα και το εισήγαγα στο autocad όπου αυτή τη φορά εμφανίστηκε χωρίς παραμόρφωση!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για απλές περιπτώσεις, δεν χρειάζεται σκανάρισμα, εισαγωγή στο autocad, επεξεργασία, ανέβασμα.

Απλώς "σημειώνουμε" τις αυθαιρεσίες με "μαρκαδοράκι", σκανάρουμε στη συνέχεια και ανεβάζουμε.

Δηλαδή, ...."ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για την ανταποκρισή σας.

 

Μου φαίνεται οτι στις απλές περιπτώσεις θα σχεδιάσω με κόκκινο στυλό τις αυθαιρεσίες θα τα σκανάρω και μετά θα τα ανεβάσω και στις πολύπλοκες περιπτώσεις θα κάνω το σχέδιο από την αρχή.

 

Και κάτι άλλο.

Στα σχέδια που θα κάνουμε και θα τα κάνουμε export σε pdf (και σε αυτά που θα σκάναρουμε αφού σχεδιάσουμε) πρέπει να έχουν την κλίμακα 1:50 ή 1:100? ή χωρίς κλίμακα?

Και εκεί που ανεβάζουμε τα τις οικοδομικής άδειας, ανεβάζουμε και τα διαγράμματα κάλυψης και κατόψεις χωρίς τις αυθαιρεσίες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω με καποια Tiff σχεδια αντιμετωπισα αλλο προβλημα

Τα εισηγαγα στο autocad κανονικα, εκανα τις παρεμβασεις μου απο πανω, πηγα να το κανω print as pdf και στο review φαινοταν μια χαρα

Οταν ομως ανοιξα το δημιουργηθεν pdf αρχειο, μου εβγαινε με μεγαλες ασπρες και μαυρες λωριδες. Ζεβρε φαση....

Τελικα μετετρεψα το Tiff σε jpeg και εισηγαγα το jpeg αρχειο στο autocad και εκτοτε δεν ειχα κανενα προβλημα

Δεν ξερω γιατι δημιουργηθηκε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο.

Στα σχέδια που θα κάνουμε και θα τα κάνουμε export σε pdf (και σε αυτά που θα σκάναρουμε αφού σχεδιάσουμε) πρέπει να έχουν την κλίμακα 1:50 ή 1:100? ή χωρίς κλίμακα?

Και εκεί που ανεβάζουμε τα τις οικοδομικής άδειας, ανεβάζουμε και τα διαγράμματα κάλυψης και κατόψεις χωρίς τις αυθαιρεσίες?

 

Οι οδηγίες του ΤΕΕ αναφέρουν ότι, πρέπει να είναι σε τέτοια μορφή ούτως ώστε να τυπώνονται στην σωστή κλίμακα (π.χ. κατόψεις, τομές 1:50 κ.λπ.

Σε όλα τα σχέδια που ανεβάζουμε έχουμε "ειδική αναφορά" στις αυθαιρεσίες που δηλώνονται (π.χ. κείμενο, πινακάκι κ.λπ.) σφραγίζουμε και υπογράφουμε δίπλα σε αυτές.

 

Παραθέτω ένα δείγμα που εγώ κάνω:

 

 

ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 55555 ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Ν.4014/2011

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ

ΕΜΒΑΔΟΝ = (4,60 Χ 3,12) + (0,23 Χ 0,23) + (8,00 Χ 6,57) + (1,95 Χ 1,00) + (1,56 Χ 5,02) -1,00 - 50,00 = 25,74 τ.μ.

Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΩΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ, ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 100 ΕΩΣ 200% ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ) ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ (ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ >20% ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ)

 

ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ

ΕΜΒΑΔΟΝ = 8,06 Χ {(3,12 + 0,23 + 3,09 + 0,23)/2} = 26,88 τ.μ.

Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ, ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ, ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 100 ΕΩΣ 200% ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ)

 

ΣΤΕΓΑΣΤΡΑ ΒΕΡΑΝΤΩΝ

Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΣΤΕΓΑΣΤΡΑ ΤΩΝ ΒΕΡΑΝΤΩΝ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΩΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 13, ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.